Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno skvrna na hladině..barevná

Dobrý den.,
Mám prosbičku. Nevíte co by mohla znamenat na povrchu vody mastná skvrna?? Něco jako "olejová"...taková do barevna.
Máme "nový" filtr asi cca 3 měsíce, a doposud byla voda vždy čistá.. Nic jiného mě nenapadá, než že by to mohlo být ze vzduchového filtru. Máme dva Axíky (axolotly mexické) a teplotu vody kolem 22 stupňů..
Mohlo by to být z těch uhlíků, které jsme zatím neměnili?? Nebo třeba z vykakaných zbytků stravy z žížal??
Děkuji.

Tak hladina už se "hejbe" :-) , filtřík jsme nasměrovali trošku jinak, a ejhle!!!!...skvrna je pryč!!! :-)))
Moc díky!!! Ale za boha by mě nenapadlo, že se taková skvrna může vytvořit "jen tak"..z ničeho nic...jen protože je voda stojatá. :-o
Měla jsem strach, že to je nějaké "svinstvo" z toho filtru...nějaká chemie nebo něco podobného..prostě, že se tam něco pokazilo. Takže moc díky za radu!! Eva.

Tak ono se to nevytvoří jen tak z ničeho nic. Zkuste dát do vyhledávače "Slepá hladina", tak se tomu povlaku říká. Tady něco z netu: Slepá hladina – nehezký film na hladině v akváriu – je přesně to místo, kde se hromadí organické látky, jako jsou tuky, bílkoviny a produkty rozkladu, které vytvářejí živnou půdu pro spoustu nevyžádaných mikroorganismů. Hladina hraje také důležitou roli při životně důležitém procesu výměny kyslíku mezi vodou a vzduchem. Film na vodní hladině snižuje rychlost difuze a také zde probíhají biologické procesy, během kterých je kyslík spotřebováván. Kromě toho se také sníží intenzita světla pronikajícího skrz vodní hladinu, což citelně omezuje růst rostlin.
Takže je lepší čeřením hladinu uvolnit, všechno pak lépe funguje.

Tak jsem se koukala v tom vyhledávači na tu "slepou hladinu" a je tam toho skutečně hodně co k počtení.. Každopádně už jsem zase chytřejší..za to děkuji, a musíme ještě častěji vyměňovat tu vodu, protože povlak se nám zase vrátil. Takže s ubrousky je to dočasné, nicméně u nás se to objevilo zřejmě ne až tak častou výměnou vody, a tady tkví zřejmě ten problém. Takže jdu na to..nejdřív vysaju ten flekanec ubrouskami, a pak dám hnedka odstát aspoň na dva dny vodu, kterou pak částečně "čenžnem". A to pak musíme provádět častěji než jsme prozatím dělali. Snad se to pak spraví.. Děkuji.

Dobrý deň. Tiež som mal problém so slepou hladinou. Najprv som si myslel, že je to kvôli odumierajúcim rastlinám, tak som zabezpečil co2 a začal hnojiť. Po pár týždňoch boli rastlinky úplne zdravé a hladina bola stále mastná. Na rad teda prišlo dno. Celé som ho prehrabal a tým ho zbavil všetkých bubliniek ( myslel som, ze to môže byť amoniak a tým zahnívajúce dno ) no i po jeho vyčistení mastnota nezmyzla. Keďže nejaké prekrmovanie som vylúčil, keďže už medzi všetkými pokusmi som ho obmedzil na minimum som musel teda hľadať ďalší možný dôvod. Na rad prišli korene. Odstránil som tri zo štyroch a tam bol môj problém odhalený. Mastnota takmer zmyzla. Ale i ten posledný hladinu naďalej mastil i keď už v oveľa menšej miere. Koreň som však nechcel kvôli anubiasu, prísavnikovi, krevetkám a kvôli výluhu, ktorý je pre ryby fajn vyhodiť. Tak som to vyriešil týmto jqUGdTZf8eQ Dnes je problém ktorý sa objaví raz za možno týždeň vyriešený behom chvíľky. Hádam to pomôže i vám i keď určite je potrebné najprv odstrániť všetky možné príčiny a zmierniť ich čo možno na najmenšiu úroveň. Všetkým držím palce a nevzdávajte sa...