Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odchov Ancistrusů

Ahoj vsichni

jiz nekolik let se pokousim rozmnozit ancistruse.
Nekolikrat se mi to povedlo, bohuzel casto mi chovne pary uhynuli a za roky jsem zaznamenal pouze asi 3 vytery.
Chci se zeptat obecne:
- je lepsi pokouset se o vyter ve spolecenske nadrzi, nebo samostatne?
- jak velka nadrz je idealni - potrebna
- jak a cim osazena (koreny, ukryty, kytky) nebo pouzte hole akvarko s trubickama na vytirani jak to byva u chovatelu videt?
- jaka teplota vody? co jich stimuluje a pod?
- nechat akvarko pouze samotnym ancikum a nerusit jich jinyma rybama nebo ???

Moc dekuji za kazdy postreh, zajimaji mne opravdu i nejmensi detaily a postrehy jelikoz se mi proste nevede. Nejvic ze vseho do ceho se vam vytiraj, jak a z ceho mate zhotovene ukryty.

DKK

Ahoj tak ancistrus je asi na odchov jedna z nejlehčích ryb, zkus teplotu 24 - 26° a stačí třeba proříznutý květináč přiklopený např. břidlicí. Vhodné je chovat ve skupinkách třeba dvě - tři samice a jen jeden samec aby nedocházelo k teritoriálním bojům.
Nejlepší je držet ancíky samostatně, aby ostatní ryby nepožíraly jejich jikry, na holém dně. Lépe se nádrž udržuje.
Ancistrus lepí jikry na vodorovnou plochu zdola, takže proto ta břidla, nebo kus střešní tašky, cihla - je to jedno.
Úspěchem pro odchov je kvalitní dospělci, dostatek úkrytů a pestrá strava a čistá voda.
Vodu jsem měnil 1x za dva - tři dny, podle velikosti nádrže a skupiny.
Krmil jsem cokoli, špenát, hlávkový salát - list, brambory nakrájené na kostky, nitěnky, patentky, plankton granule.
Vesměs ancistrus je všežravec , takže se dá krmit vším.

Pravdou je, že zelené - salát , brambory apod v kombinaci s masem - nitěnka, patentka , plankton, je asi to nejlepší.

Pro odchov je při kulení jiker nejlepší, rozkrmit mrtvou žábronožkou a pak přejít na plankton.
Krmení špenátem a salátem.
Špenát jsem krmil rozmixovaný a následně mrazený, po roztátí padá na dno.
Salát ale plave na hladině a je nutné jej zatěžkat, zatěžkával jsem list tak, že jsem měl na kameni udělanou takovou klec , nebo obalený kamen nerezovým drátem a z konce jsem ohnul háček, do kterého jsem zabodnul onen list.
Nebo jsem měl při nedostatku nerezových drátů jen kus břidlice s omotanou gumičkou a do té gumičky jsem list upevnil.
Dál jen trpělivost a až to přijde, tak se to povede, nic uchvátat se nedá, ancistrus je rybka náročná na čas, kdy dospěje.
Pak jsem je odchovával při této péči pravidelně každý měsíc +/- dva dny .
PB

Ahoj tak dekuji za detailni popis, pomohlo mi to a v urcitych vecech ujistilo.
Zakoupil jsem ted 7 velkych kusu tak uvidime, sames uz hlida diru ale jak jinak presne tu do ktere nedosvitim ani nevidim. Vsechno co jsem mu pripravil pochopitelne naprosto ignoruje ... inu priroda si vybira sama. Dekuji

DKK

nemusí mít světlo v úkrytu, je to ryba spíš vyhledávající šero.
Kontroluj mu kladiště tak 1x za týden odklopením , pokud tam budou jikry, budou přilepené zdola ve vodorovné poloze, kontroluj s opatrností, aby se hrozen jiker neutrhl a nespadl na dno úkrytu.
Pak se poděl o info, budeme rádi.
Chovu zdar
PB

Zdravim

tak dneska jsem pozoroval treni ONLINE.
Vytreli se do diry v korenu, bez moznosti odlovu jak vajicek, tak mladych. Jak jiz bylo psano. Priroda si vybrala sama. Prichystal jsem 5 kvetniku obracenych, vytvarovanych, schovanych i odkrytych ... on si vybral proste tu diry v korenu.
je tam tma, blby pristup a je to tesne pod hladinou takze ani vodu nemohu menit ... : - )
takze tak diky za rady.

DKK

No, tak mne se mnozili Ancistrusi v zelvariu a vodu meli zelvaci 3 - 4 týdny, takže se měnila zhruba 1x za mesic a průzračná ta voda i pres filtraci rozhodne nebyla. Osobne si myslim, ze tyhle ryby spis potrebuji klid. A mnozili se mi opakovane, do te doby nez zmizel samecek, nejspis byl sezran. A pro mnozeni se mi opravdu osvedcilo nechat je tak ty tri tydny v klidu a kdyz byli prckove trosku vetsi, tak jsem vodu vymenila, aby zvladli ten sok. Krmeni jsem popravde taky moc neresila. Svizel v mem neplanovanem chovu byla jen jedna. Mali ancici se nesmeli prendat do mensiho akvaria (ac s pruzracnou vodou), okamzite se nastosovali u hladiny po navratu do velkeho akvarka byl zase klid. Tusim, ze mlade jsem mela tak kazdy mesic a pul a nebylo vyjimkou, ze jich bylo od jedne samicky tak 70 a vice.
Preji mnoho uspechu

Mně se množí ve společném akváriu (cca 25l), vodu měním, když se mi zdá špinavá, kalná, nebo smrdí. Pravda je, že mají spoustu úkrytů, kokosový ořech, pod kameny, ale samec si oblíbil velkou ulitu. Do té zaleze a když se znovu objeví, objeví se spolu s ním spousta malých ancistrusů. Chce to fakt nechat přírodě. V tom samém akvárku se mi třou panceříčci jak o život, v intervalu týdne až 10 dnů. Dříve jsem dával mladé kam to šlo, teď jsem koupil větší akvárko. Samozřejmě rodiče nechávám v malém, kde se jim evidentně líbí.

ja to dělám takhle na přesnidavkovou sklenici nasadím cca 10-13 cm dlouhou plastovou trubku např.odpadní a postavím ji na dno čistého akvária když má samise plné břicho jde do sklenice za samcem vytahnu sklenici a vložím ji i s nimi do čisté nadrže nebo jen vymněním vodu a do rana je vystarano poté vložím druhou sklenici počkam až do ní vpluje samice a přestěhuju jí zpět po vykulení přestěhuju i samce a po cca měsíci proces opakuju když nema na výběr pujde tam kam chceš a v té sklenici je na vajíčka krasně vidět a taky při stěhování nemá dyba žadný stres a výměna vody je stimuluje k vytření teplota 24-26