Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odumírání ocásků Pavích oček

Ahoj, dostala jsem teď od známé pár a mladé Paví očka. Měsíc se zdály být vpořádku, jedna mladá se už začínala i vybarvovat a začínal jí krásně růst ocásek, ale během týdne se těm nejmladších začínaly ocásky formovat do špičky, včera mi ty nejmaldší umřely a teď ta střední, které se ten ocásek "pokazil" taky, jím vůbec nehýbe a jen tak dožívá.
Nevíte, čím to může být způsobeno? Jestli je to zaviněno mnou?
Akvárko mám na pár pavích oček celkem velké, rostlinky mám taky, jinak ho čistím každý týden a krmím je přiměřeně každý den.
Díky

Velmi pravděpodobně jde o rozpad ploutví, což je onemocnění bakteriálního původu. Jsou konce ploutví lehce bíle lemované? Předpokládám, že ano.

Jako léčbu bych v tomto případě viděl zvýšit teplotu alespoň o 2°C, ideálně k 28°C + použít některý z široké škály přípravků. Např. Sera - bactopur, příp. Acriflavin atd...

Ale dejte nejdřív vědět jak to vypadá, úplně ideální by byla fotka. Nicméně to co jsem psal, je 90% šance, že to bude...ryby nejdřív stahují ocasní a hřbetní ploutve, posléze začnou ploutve mírně bělat a ubývat...

No, to bude asi ono..jenže právě mi to udělalo jen u těch mladých, ty dospělé jsou vpohodě..ještě snima mám v akvárku černé molly, myslíte že by to postihlo i je, kdybych nic nezměnila?
nicméně pokusím se to spravit, ikdyž jde o zrovna takovéhle obyč. rybky, přirostli mi už k srdci :-)

ahoj ted se mi nrodilo 12 pavích oček.Když jim dám nažrat vůbec to nechtěj nevim co s tim už sem skoušela měnit krmvo ale nic.Ostatní paví očka mi to krmení normalně sežerou vůbec nevim co stim poradte prosím nerada bych o ně přišla už je hodně zájemců.Jejich rodiče mě jeden stál 300 jsou fakt z dobrýho chovu.A ještě jedna otázka za jak dlouho je schopná zase samice rodit?

Je to skoro 100% bakteriální rozpad ploutví.. Krom zvýšení teploty a přeléčení celého alvária je ale jedno velice důležité.. A to příčina. Pokud se to neprojevilo na nových rybách z obchodu, kde bych bral, že se podcenila karanténa a ryby hned putovaly do akvária i s nemocí, ale o narozená štěňata =o), je příčinou špatné prostředí akvária - nekvalitní voda s vysokým obsahem humusoidních látek. Jinak řečeno je voda špinavá. Než se začne se zvyšováním teploty, je potřeba vyměnit min 2/3 obsahu akvária za kvalitní a dobře ošetřenou vodu, následně zvýšit teplotu na cca 28°C a provést zaléčení celého akvária. Ve velkých prodejnách mají výběr léčiv, doporučuji nešetřit a koupit kvalitní léčivo (v ceně okolo 140,- Kč za lahvičku). Je třeba dodržet dávkování a postup! Hodně napadené jedince bych ale každopádně odstranil.

Živorodky jsou přímo továrny na odpadní produkty, u nich je obzvlášť důležité dbát na časté odkalování a pravidelnou výměnu vody za čerstvou. Hlavně ne příliš kyselou, spíš zásaditější, protože právě kyselá voda u nich způsobuje rozpad ploutví. Ona ta voda totiž nemusí být na pohled vůbec špinavá, ale hodně rychle se z ní stává koncentrát dusičnanů, amoniaku a jiných sraček... Vůbec bych se nebál měnit část vody (minimálně 1/3 a nejlépe 2/3)alespoň jednou týdně (klidně i 2x), jako prevenci je vhodné použít vodu mírně osolenou - přibližně 1 vrchovatou lžičku soli na 10 litrů vody.

Čili, když to shrnu, pro živorodky obecně platí, že čím víc čerstvé vody, tím lépe!