Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Meduzy

Zdravim. . . nemam ziadne skusenosti s rybyckami , som tu len na navsteve z teraporadne.
No mozno mi poradite . . neviete ci jem ozne chovat nejaky druh meduz v akvariu v sukromnych podminkach a ci existuju aj sladkovodne druhy. .

loading...

sladkovodná Craspedacusta sowerbeii sa dá chovať/udržiavať pomerne lahko[pokial sa dá hovoriť o nejakom cielavedomom chove,skôr sa živočích zavlečie ako parazit spolu s živou potravou z prírody,s rôznym dekoračným materiálom z vody-mušle,kamene,korene,s rastlinami ap.]- starozaložené akvárko bez rýb s "dokonale" fungujúcou biologickou rovnováhou,samotný živočích existuje vo forme pevne prisadlého polypu,štádium medúza je len posledné,krátkodobé štádium/u nás júl-august/ počas rozmnožovania,ako potrava rôzne nálevníky,vírniky,črievička konská.Samotný problém je nájsť vhodné živé polypy,odchyt medúzového štádia nemusí viesť k tomu,že sa do akvária získajú plodné jedince a usadí sa tam z nich životaschopné "larvárne" štádium.Podobné je to aj s morskými príbuznými,tam už je to ovela ťažšie,nielen s nejakým chovom,ale aj vôbec s udržaním nejakých jedincov pri živote

Jestli si dobře pamatuju,tak medůzky žijící u nás se množí buď dělením kolonie polypů, nebo pářením medůzek jež mají oddělená pohlaví - existují samčí a samičí kolonie polypů a né vždy se v nádrži/řece vyskytují oba typy.
Myslím, že je to do evropy zavlečený živočich, ale tím si taky nejsem na 100% jistej :)
je o nich několik krátkejch článků ve starých AT

je to americký zavlečenec,medúza je pohlavne aktívne štádium živočícha,a v tom je ten celý problém,odchytiť jedince,ktoré sú schopné vyprodukovať životaschopné potomstvo,alebo niekde nejakým spôsobom objaviť a preniesť do chovnej nádrže prisadlé polypy a vedieť vôbec správne rozoznať príslušné polypy od podobných nezmarov,zárodočných štádií hubiek a príbuzných živočíchov