Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zabezpečit akva při výpadku proudu

Dobrý den, od dodavatele přišlo avízo o výpadku elektřiny, kdy dva po sobě jdoucí dny nepůjde elektřina vždy po dobu 12 hodin (snad jsem to napsala srozumitelně) - tzn. že po tu dobu nepůjde filtrace, topení ani osvětlení. Chtěla jsem se proto zeptat, co mám udělat, aby to přežily rybky ve zdraví - chovám paví oka + 1 ancitrus. Předpokládám, že je po ty dny nebudu krmit. A co dál? Díky za rady. Hana

Vybral by som filter, resp. aspoň filtračnú hmotu, vypral ju vo vode a nechal v čistej vode, dokým výpadky elektriny neskončia. Potom by som spustil filter v akváriu nanovo. Ak sa udáva, že vo filtračnej hmote "užitočné" baktérie bez dostatočného prísunu kyslíku (t.j. keď prestane voda prúdiť cez filtr. hmotu) začínajú hynúť už po cca polhodine až hodine, za 12 h sa dá predpokladať, že uhynú kompletne a ich rozklad znečistí vodu. Preto si myslím, že je lepšie filter "resetnúť", čiže vyčistiť ho a neskôr spustiť ako nový. nejaké baktérie v akváriu prežijú, napr. na asimilujúcich rastlinách a z nich sa naočkuje filtračná hmota nanovo.