Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výbava 12ti-litrového akvária pro bettu

Dobrý den, k Vánocum jsem dostala male betarko o velikosti dvou litrů ale jelikož jsem se dočetla že je pro bettu moc malé, pořídila jsem větší- 12ti litrové. I přesto že jsem do něj pořídila dvě rostlinky, se voda v tomto akváriu hned druhý den zakalila a tak jsem bettu prozatím přendala do malého akvárka. Jsem naprostý začátečník a tak bych byla ráda, kdybyste mi poradili, co udělat aby byla voda průzračná. Je potřeba přidat filtr nebo třeba šneky? Je nutné topítko? Teplota v pokoji je okolo 23-25 stupňů.
Díky za odpovědi,
Lucka

Vhodnější by bylo alespoň 20L těch 12L je taky málo. Filtrace je nutná, nikdy se nevypíná (pouze při údržbě). Topítko bude nutné pokud teplota v akváriu bude nižší než 24°C. Takže kup novou filtraci a nech akvárium zajet, pak se voda ustálí a bude průzračná.

Tak akvárium by mělo běžet 14 dní bez jakýchkoliv ryb, měn tak 3 litry vody 2x týdně, na filtraci nesahej a nečisti jí. Pak se vytvoří biologická rovnováha a vše bude v pohodě, pak tam dej tu bettu. Taky existují různé přípravky pro rychlejší "zajetí" akva. Např. Aqua Safe, Sera Nitrivec apod.. To když tam dáš tak v podstatě už tam bettu můžeš dát ihned. Důležité je měnit vodu! Až tak po těch 14ti dnech už ji měn jednou týdně s odkalováním. K odkalování slouží odkalovací zvon, nejlevnější je kolem 50,- ale mohla by ti vystačit jen obyčejná hadička a na konci přivázaný kus silonky aby jsi nevysála štěrk. Takhle jednou týdně prostě odkal dno a dolej zase čerstvou vodou stejný teploty jako je v akváriu. A mělo by vše fungovat. Pozor na překrmování ryb, taky to hodně kazí vodu a dělá se kvůli tomu zákal, takže krm tak aby všechno stihla sežrat než to napadá na dno. Filtraci čisti až když bude znát, že je hodně slabý průtok a nikdy ji nečisti ve stejný den kdy odkaluješ a filtraci per pouze ve vodě z akvária, nikoliv pod kohoutkem, zabila by jsi tak ty důležité nitrivifikační bakterie, na které se teď bude čekat těch cca 14 dní než se tam vytvoří. To znamená to "zajet".

Ještě by mohlo pomoc až si pořídíš tu filtraci tak místo toho Aqua Safu nebo toho Nitrivce, pokud někoho znáš co má zdravý akvárko tak si vymačkej filtraci do toho svýho (to černý kafe co je ve filtru), taky to pomůže k rychlejšímu zaběhnutí :-) A je to levnější hlavně :-D