Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Filtrace v 86 litrovém akváriu

Zdravím,
v akváriu mám tuto čerpací hlavu společně s klasickým bioakvacitem.

Rád bych se zeptal, jak často a jestli vůbec se ten molitan čistí?
Vím, že má i jiné úlohy než jen mechanickou filtraci. Je potřeba ten molitan čas od času pořádně proprat nebo to se naopak nesmí?
Pokud se jej rozhodnu vyčistit, jak docílím toho, abych při vytahování molitanu z akvária "nezmáčkl" molitan a nevypustil tak veškeré nečistoty zpět?

Docela přemýšlím o náhradě za klasický vnitřní filtr, kde je molitan umístěn uvnitř plastového těla.

Když se na to podíváš z hlediska objemu filtrační hmoty, tak filtr nabízí menší objem, pokud teda nekoupíš velkej jak kráva. Naproti tomu k samostatné hlavě můžeš přidat teoreticky libovolně velkou kostku bioakvacitu a tím zvětšit "pracoviště" pro nitrifikační bakterie. Aspoň tak to vidím já :-)

Co se týká praní molitanu, čas od času by se proprat měl, ale pouze v odpuštěné vodě z toho akvárka ve kterým ten filtr je. Pokud bys ho propral ve vodovodu, tak zabiješ ty bakterie a budou se tam tvořit znovu. Jako kdybys dal úplně nový filtr. Proto se taky při výměně filtrační hmoty doporučuje z té staré vymačkat ten bordýlek do té nové, abys tím přenesl bakterie do nového filtru.