Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zákal vody

Zdravím Vás,

už delší dobu se potýkám s problémem se zakalenou vodou v akváriích. Snažil jsem se dělat vše možné, ale nedaří se mi zákalu zbavit. Za začátečníka se již nepovažuji, rybám se věnuji roky, ale teď jsem opravdu v koncích.

Nejhůře to snášejí ancistrusové, mají červené prsní ploutve a lapají po vzduchu. Skalárám a ani corydorasům to nevadí, ti fungují normálně.

Podařilo se mi ho eliminovat tím, že jsem dal ryby jinam a měsíc jsem nechal akvárium pouze se zapnutým filtrem. Po vložení ryb se zákal opět vrátil. Může to být nálevník? Filtry jsem měl všechny zajeté, vodu měním s citem a filtry peru ve staré akvarijní vodě. Tento problém mi prošel už přes 5 akvárií, vždy stejný průběh, někdy doprovázený i úhynem ryb.

Nemá s tím někdo prosím zkušenost? Jak se toho zbavit?

Předem děkuji za ochotu a čas.

Jakub

Jakou barvu má zákal? Jak je akvárium velké, kolik je tam ryb, jaké je dno a jaká je filtrace?
Jak dlouho už akvárium funguje?
Nebarví vám to nějaké dekorace?

Dělal jste nějaké testy vody?

Po založení akvária je zákal normální. Sám zmizí.
Případně můžete zkusit dát do filtrace Seachem Purigen nebo něco obdobného.

Může se také jednat o řasu.

Pokud ale ryby umírají, je něco špatně. Začal bych testy vody.

Díky za odpověď, popsal jsem to málo.

No spíš bílý bych řekl, právě že se to objevuje ve více akváriích, objemy od 40l do 130l. Dn o bez ničeho, sem tam rostlina v květináči, kořen. Akvária fungují asi 8 měsíců, s tím, že ten zákal nejprve nebyl, pak ano, pak zase ne a teď zase ano.

Test jsem dělal pouze na NO2 a nic, jen velmi slabá koncentrace. Voda zásaditá a tvrdá, teplota od 21 do 24, dle akvária.

Filtrace - čerpací hlava a biomolitan.

Přemýšlím, že zkusím koupit UV lampu, jestli je to nálevník, mělo by ho to odstranit.

Co jsem si ještě všiml, tak u ancistrusů červené prsní ploutve...

Ryby jsou zatím u hladiny, drží se...

UV lampa by určitě pomohla.

Vzhledem k tomu, že v akváriích máte minimum rostlin, tak má asi nálevník dostatek živin, aby se přemnožil.

Nepřekrmovat, nevyměňovat vodu a nečistit filtraci najednou.
Něčím nejspíše narušujete rovnováhu v akváriu a proto se střídavě objevuje.