Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Založení akvária

Dobrý den všem.
Chtěla bych poprosit o pár rad. Po několika letech a dřívějších neúspěšných pokusech, jsem se rozhodla znovu zařídit akvárium, tentokrát trpělivě a správně. Očistila jsem tedy své staré akva , rozměr 74,5 × 30,5 × 40 cm, koupila štěrk, napustila vodu, kupodivu nikde neteče :-) Zasadila i nějaké ty rostlinky : acicularis, echinidorus subalatus, ludwigia peruensis a limnophila sessiliflora ( dle cedulek ze zverimexu). Našla jsem i nějaké starší filtry : atman at-f300 a at-f302. Osvětlení také Atman , jednozářivkové, kde mam danou zářivku Repti RepGlo 10.0 exoterra 24*/61cm, 20W.Topítko s termostatem. Již asi týden je akva v provozu, teplota drží jak má a víc zatím vypozorovat asi nejde. Každopádně : chtěla bych postupně začít osazovat dno dalšími rostlinami a postupně i přidat nějaké ty živočichy. Obávám se ale, jestli můj starý filtr/ filtry tohle zvládne, stejně jako osvětlení bude nejspíš nedostatečné. Moje představa o nádrži je dobře zarostlé dno, spousta úkrytů,... U obyvatelstva byla moje představa asi trochu odvážnější, až možná nereálná... chtela bych v této jedné společné nádrži malé krevetky, nějakého raka, keříkovce, krunýřovce, teleskopku, paví očka a bojovnici. Po přečtení všemožných článků o snášenlivosti jednotlivých druhů jsem se setkala spíše s názory nesouhlasnými, ale občas i s pozitivnějšími názory, že za určitých podmínek to lze. Mé dotazy a očekávané rady od vás tedy směřují k tomu, jestli je možné toto seskupení živých organismů v této nádrži udržet beze strát a ke spokojenosti všech, co z vybavení vyřadit a naopak dodat, pořídit, které druhy živočichů by jste mi doporučili v případě, že můj " výmysl" je nesmysl. Předem moc děkuji za názory a rady všem, co se zapojí.

Tá zmeska živočíchov je nevhodná a neudržateľná. Krevetky a snáď aj rak (záleží od veľkosti) zakrátko padnú za obeť rybám (keříčkovec, teleskopka). Teleskopka je karas (prešľachtený degenerát, ak to poviem surovo) a jeho telo je nastavené skorej na nižšie teploty (15-20 °C), podobne aj rak... bojovnica je zase teplomilná, optimum je od 24-25°C vyššie.
Odporúčam skupinku krevetiek, skupinku gupiek (= paví očka) s prevahou samičiek a 1 krunýřovce (Ancistrus).
Ešte k zakladaniu akvária: ja osobne by som najprv nechal zakoreniť a aklimatizovať rastliny v stojatej vode, čiže bez zapnutého filtra. Až keď začnú zjavne prosperovať, vložil by som a zapol na nižší výkon filter a nasadil na skúšku zopár krevetiek. Ak budú rastlinky a krevetky naďalej prosperovať, začal by som postupne pridávať aj ryby.

Moc děkuji za názor. Keříčkovců a teleskopky se klidně vzdám :-) napadali mě spíše jako zpestření...teplota vody je v současnosti 26 stupňů. Ano, nechávám nejdříve zakořenit rostliny a ryby dodám později. Filtr sem zapla, aby se zaběhl, ale po vaší radě ho tedy vypnu. Někde sem ovšem četla, že rostliny bez ryb v akváriu nemají potřebné "hnojivo". Jaké osvětlení by jste mi doporučil? Kvůli krevetkám budu potřebovat utěsněný kryt, aby neprchly. Na výrobu takového krytu s osvětlením si netroufám a kryt rozměrů mého akvária sem na netu ještě nenašla... :-( Jaké jiné ryby kromě gupek a ancistruse můžu přidat, aby nebylo akvárium tak "nudné". Přeci jen gupky jsou velmi běžné a já bych chtěla akva trochu pestřejší. Popřípadě jaké druhy krevetek a jaký by se k sobě mohli při dobře zarostzarostldnu a spoustě úkrytů chovat nejvíc mírumilovně?
Děkuji

Raky a krevetky som spolu nikdy nechoval. Väčšina rakov je aj tak do akvária s rastlinami nevhodná, lebo ich ničia. Snáď jediný vhodný rak by bol tento http://rybicky.net/atlasostatnich/rak_mexicky_zakr sly , otázne je, ako by koexistoval s krevetkami. Najľahšie na chov sú krevetky označované rodu Neocaridina, napr. tieto http://rybicky.net/atlasostatnich/krevetka_neocari dina_heteropoda_var_sakura .

Z iných rybiek vhodných ku gupkám aj krevetkám by som navrhol napr. menšie pancierníčky, napr. tohto pancernicek_napsky . Najlepšie sa cítia v húfe, aspoň okolo 6 jedincov.

Pokiaľ sa krevetkám bude v akváriu dariť a voda nebude siahať po okraj, tak nemyslím, že by z akvária mali ambície prchať. Stačí normálne prikryť sklom, na alebo nad ktoré sa dá osvetľovacie teleso.

Ano, přesně o tom mexickém jsem uvažovala.Krevetky jsou krásné, takže i tady si nechám poradit od vás. Jinak na dně toho bude už celkem dost, takže pancéřníčky asi ne, spíš budu hledat něco pohybující se spíše uprostřed, nebo hladiny akva. Krycí sklo mám, tak snad to bude v pohodě. Opět děkuji za rady a názory.