Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem filtrační systém mimo akvarium

Zdravým všechny! jdu se za váma přes akvárka poradit.
jelikož jsem kutil tak pro mě neni problém vyrobit něco takového, jenže problém je jinde, chci vyrobit filtrační systém mimo akvaterárium, to by nebyl problém kdybych to nepotřeboval min 60cm pod vodní dno schovat do skříňky pod.... jak mi to tak už pár dní šrotuje v hlavě tak jsem přišel na to, že oběh bude musí být podkladový s tím, že čerpadlo bude na odvodu již přefiltrované vody a bude ho hnát zpět nahoru do "akvária". takže odvod "špinavé" vody bude pohánět podtlakem který se vytvoří ve filtrační nádobě, a od vás potřebuji vědět jestli mi to myslí špatně a nebo je to dobrej nápad..? a případně jak vymyslet podtlakovou nádobu kterou bych si slepil ze skla, aby šla otevřít a vyčistit? (mám tedy na mysli nějaké těsnění a otevírání.. ) děkuju moc za každou radu nebo nápad! :-)

Takže si chceš v podstatě vyrobit "homemade" vnější kýblový filtr, ne? Akorát místo uzavíratelného plastového kýblu by bylo další akvárium. Já osobně (než jsem si koupila hotový vnější filtr) jsem místo lepeného akvárka coby filtrační nádrže rači použila plastový kanystr s dostatečně širokým hrdlem a těsnícím uzávěrem, byla s tím mnohem snazší práce, lépe se do toho vrtalo a lepilo. Ale to už záleží na tobě, jakou varianu zvolíš. Ale tu variantu s akvárkem používá Nery.

Joo, pokud to chceš pro ty ropuchy, tak pozor na 1 věc, která je u žab (a obojživelníků celkem obecně) strašlivě záludná. Ona čistě se tvářící přefiltrovaná voda se u nich musí měnit stejně často, jako ta nefiltrovaná. Protože žáby do ní močí a vylučují jedovaté kožní výměšky, které v té čistě se tvářící vodě nejsou vidět. Ale žáby to postupně otráví a pak mohou z ničeho nic rychle uhynout "bez udání důvodu".

Jo tak to díky za radu ! netušil jsem že mužou samy sebe otrávit :/ .. to s tím dalším akváriem mi přišlo jako dobrej nápad kvuli přepážkám a bude to takový dobře skladný.. ale pořád nevím jestli to musí být podtlakový "utěsněný" nebo nemusí .. jestli jo, tak jak to udělat aby to šlo nějakym způsobem otevří a vyčistit ..

netušil jsem že mužou samy sebe otrávit

proto jsem ti to napsala. Ohledně toho filtru s akvárkem už to dole napsal(a) mia, pokud se ti nepodaří tu spodní nádobu utěsnit (což si u akvária já osobně moc neumím představit) tak, aby z ní nemohla vytékat voda, tak bys opravdu v tom akvárku ubikace potřeboval přepad, aby se ti "nevypustilo" přes to spodní filtrační akvárium. Což by ovšem zase znamenalo vrtat do toho horního akvária v ubikaci.

Jinak já ten externí filtr měla řešený tak, že jsem do kanystru vyřízla 2 otvory na hadice - 1 na přítok, 2 na odtok a 1 otvůrek na prostrčení přívodní šňůry k filtru. Odtokovou hadici, co vracela vodu do ubikace jsem nasadila na hlavici vnitřního filtru, kterou jsem položila na dno toho kanystru. A kanystr vyplnila filtrační houbou, nad kterou jsem vyvedla přítokovou hadici z ubikace. Takže filtr sál a vracel do ubikace vodu ode dna, přefiltrovanou přes tu houbu. Všechny otvory v kanystru jsem utěsnila těsněníma a dolepila, na šroubovacím závitu kanystru těsnění bylo už od koupě. Ve vaně jsem vyzkoušela funkčnost a těsnost, kanystr a hadice naplnila vodou a zapla filtr. Fungovalo to na 100%, ale po čase to začlo místy prosakovat jak spoje zestárly, tak jsem si koupila rači hotový externí filtr. Abych teda časem zjistila, že se začal sejřit nedlouho po záruce a neměl o moc delší životnost, než ten kanystr, ale to už byla věc jiná.

Jak to myslíš podtlakové? Samozřejmě pokud to chceš mít pod akvárkem, tak to utěsnit musíš protože spojené nádoby a vyrovnávání hladin. Přítokovou trubku musíš odvzdušnit a pak stačí, aby motorek vytlačil trochu vody a odpovídající množství se přítokovou trubkou nasaje samo. Pokud tohle myslíš jako podtlakové, tak ano. Kdybys to chtěl mít nepodtlakové, tak si musíš udělat u akvárka přepad (sifon), aby ti filtr nepřetekl.

Za mě je nejlepším řešením problému to, co už ti bylo řečeno na teraporadně. Vodní plochu akvaterária prostě zasypat substrátem a do něho akorát vložit přiměřeně velkou misku s vodou, kterou budeš moct denně vzít, vylít, umýt. Vím, že je to vzhledově nic moc, ale někdy holt musí estetika ustoupit praktičnosti...