Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Náhle umrti ryb

Zdravím mám doma 30l. Akvarium pravidelne ho cistim a menim vodu... (kazdy druhy tyden cele akvarium) mam ho takhle pul roku osazenstvo mi delaly 2 samicky pavich ocek jeden samecek, beta bojovnice a zhruba pred dvema mesicema sem pridal jednoho ancitruse. Celou dobu byl klid ale tenhle tyden sem vythl obe samicky mrtve jednu dneska rano a jednu vcera.. je mozne aby je ten ancitrus zlikvidoval nebo beta? je mi divne ale ze az po takovem case by je zlikvidovala beta... vodu davam normalne z kohoutku vzdy 24 hodin odvetranou... jinak zadna zmena akva neprobehla takze vazne netusim proc tak nahle... uprostred akva mam lodku s "ukrytem" kterou si obsadil ancitrus a obe rybky mrtve sem nasel pobliz "vstupu" je mozne ze by si proste branil ten ukryt a zabil je?

Bylo by dobré, aby sis nastudoval, jak akvárium funguje a co je pro to potřeba, jak o akvárium pečovat a jaké ryby jsou vhodné do tak malého akvária. Nebudu moc zabíhat do podrobností, pro to, abys s tím něco udělal, stačí znát základy: nezaběhnuté akvárium(+případně špatně vybavené) + špatná péče = např. otrava dusíkatými látkami, stres (to je také spouštěč), rozběhnutí nemocí atd. U tebe to jsou jednoznačně špatné podmínky, které ryby byly schopné nějakou dobu vydržet, ale ne nastálo. To, co popisuješ, není údržba, ale harakiri. Tak se ani nediv, že ryby umírají.

A teď ty základy.
Akvárium se NIKDY nesmí měnit nebo čistit celé. Máš tam ryby, které do tak malého AQ vůbec nepatří (živorodky a ancistrus) nad bettou bych přihmouřila oko. Je tam vůbec filtr a osvětlení? A co rostliny, máš? Ty jsou velmi důležité pro správné prostředí. Akvárium nemá při té tvé údržbě vůbec šanci vytvořit vhodné podmínky pro život ryb. Ancistruse daruj, tu loď vyhoď - jednak do AQ takové zbytečnosti nepatří a jednak zabírá prostor v už tak malém AQ. Údržba se dělá dle potřeby. Pokud máš filtr, tak v zaběhnutém akváriu stačí měnit vodu 1x týdně cca 1/3. Pokud filtr nemáš, tak ob den. Obecně ale akvárium bez fitru je pro profíky, nikoliv pro amatéra/začátečníka (to bez urážky). Odkalovat klidně můžeš až tak po dvou měsících od založení (ty máš to AQ v podstatě naprosto nezaběhnuté), a to podle potřeby - když se vytvoří dost detritu (některá akvária je nutné odkalovat každý týden trošku, na některá nemusíš sáhnout celý měsíc i déle, případně jsou výjimky, že i nikdy. A znovu zopakuju - akvárium se NIKDY nesmí čistit celé (nebo měnit všechna voda).

V tuto chvíli bych to viděla tak, abys tam nechal jen bettu a to akvárium pořádně zajel - viz info výše, a případně, pokud nemáš, pořídil vhodnou techniku.

Dovolím si poopravit... samozřejmě že ancistrus a gupky do 30l patří. Pokud je to jeden ancistrus a dvě gupky, je to naprosto v pohodě, proboha, vždyť každá ryba má pro sebe skoro deset litrů vody (když k tomu připočtu ještě toho beťáka). Ale ano, chce to filtr, hodně rostlin a pravidelnou výměnu části vody. Naprosto souhlasím s lodí, to je tak pro akva do dětskýho pokoje, děcka to vnímají trochu jinak. Úkryt pro ancíka se dá naaranžovat třeba z vhodně poskládaných kamenů a vypadá to 100x líp než nějaký vrak lodi.

K tazateli: pokud nemáš, pořiď si filtr. Nejlépe externí závěsný nebo kanystrový. Průtok filtrem by měl být takový, aby z akva nebyla vířivka, ale aby voda byla v pohybu a rostlinky lehce povlávaly. Na vyústění filtru je dobrá rozstřikovací rampa, která zabezpečí i prokysličení vody. Zasaď dostatek kytek a nech akvo týden jen tak, bez ryb. Po týdnu nasaď dvě "záběhové" rybky, třeba ty gupky, a krm je jen tak aby se neřeklo. Ty by měly zabezpečit nastartování filtru a namnožení denitrifikačních bakterií ve filtru. No a po nějaké době (14 dní a víc) vpusť do akva zbytek osazenstva. Po týdnu vyměň 1/3 vody (neodkaluj dno, rostliny si berou výživu z rybího odpadu). Samozřejmost je nepřekrmovat, aby zbytky krmiva nezačaly zahnívat. Ve svým 30l akvu odkaluju jednou za měsíc a vodu měním jednou za 10-14 dní a ryby prosperujou, ancík mi vyrostl z 3cm už asi na 8cm. Osazenstvo mého akva je ancík, blackmolla, pancéřníček skvrnitý a 5 černých neonek. A nemyslím si, že by moje ryby strádaly.

Abych pravdu řekla, tak s tebou v něčem souhlasím. Ale co se týká údržby, nasazování záběhových ryb a výběr vhodných ryb do akvária, tak s tebou nesouhlasím.

A samozřejmě, že ancistrus a gupky do 30l nepatří. On je podstatný rozdíl, když ty ryby mají dostatečný prostor k plavání, nebo jsou v pouhých třiceti litrech "proboha, vždyť každá ryba má pro sebe skoro deset litrů vody" - to není argument. Když budou ve stovce (nebo ve větším) a každá bude mít 5-10 litrů vody, tak to bude paráda, budou mít prostor k životu. Nemůžeš posuzovat 10 l ve třicítce a 10 l ve velkém akváriu - to je nesrovnatelné.
Každá ryba si zaslouží žít slušný život. Použití ryb na záběh není vůči nim fér. Tvé osazenstvo akvária je zářný příklad toho, jak to nemá vypadat. Věz, že tvé ryby strádají s ohledem na prostor. Ty ryby, kdyby uměly mluvit, by ti vysvětlily, že takhle fakt žít nechtějí - všechny potřebují cca 100 l, což je pro ně spíš minimum (pro druh). Máš hejnové ryby, ale nemáš hejno (5 ryb není hejno). I pancéřníčci jsou hejnoví, takže jeden samotný chudák dost strádá, když nemá kámoše svého druhu (alespoň 5-6), molla to samé. Pak existuje termín trápení chovem, do čeho je zahrnut i malý prostor k životu.

Zabíhat akvárium se dá i bez ryb, protože ty ryby, když nevíš, co s tím, na to velmi často doplatí (skoro se nebojím říct, že u začátečníků neznalých věci na to doplatí téměř vždy). A pokud už dáš ryby do čerstvě založeného AQ, tak aby se neotrávily dusíkatými látkami, tak je potřeba měnit vodu alespoň 2x týdně do nastartování (z počátku častěji), což je alespoň po čtyři týdny (ale ani po čtyřech týdnech to AQ není nastartované). Koukám, že tebe to tak nebere - ryby sem ryby tam, vždyť to jsou "jen ryby". Ve třiceti litrech dělat údržbu jednou za dva týdny, to také není zrovna rozumné. Chce to 1x týdně měnit vodu - je to příliš malý objem a to se ti může zhoupnout razdva. Výměnu vody za dva týdny si můžeš dovolit u velkoobjemových akvárií a ne u takového prcka. Co se týká odkalování, tak to by se mělo provádět podle potřeby, takže ten měsíc by mohl být OK, ale každé AQ je jiné, takže je potřeba k tomu údržbu přizpůsobit. Znovu zdůrazňuju, že u malých AQ je potřeba se na údržbu pořádně zaměřit - hlavně na výměny vody.