Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Neonková nemoc

Dobrý den,

v akva mám cca 200ks menších ryb(dania, gupky,tetry, neonky červené a černé apod.) ve 400l velkém akvariu. Z tohoto počtu asi 50 neonek červených. Poslední dny každý den vylovím jednu mrtvou neonku červenou. Vodu mám OK, protože sem si dokonce nechal udělat rozbor jestli něco není špatně v ní( podle výsledků je naprosto parádní;-) ) a ostatní živorodky co tam jsou pořád rodí nové rybky. A tak jsem zjistil, že asi mají tzv. ,,neonkovou nemoc" a všechny neonky červené vychcípají, protože proti tomu nejde nic dělat. Co jsem se ptal, tak ostatní rybky by měli být OK. Tak jsem všechny neonky vylovil a dal bokem a pro jistotu jsem vyměnil polovinu vody v nádrži. A teď ta otázka.: Dali byste hned do akva nové neonky? Nebo mám raději počkat nějakou dobu?

Díky za názory a odpovědi

Testy jsou pouze orientační, a pokud voda byla testována papírky 6 v 1 a pod., tak tomu bych už vůbec nevěřila. Jestli to je neonková nemoc, tak s tím nemůžeš nic dělat. V tom AQ bych se soustředila na prevenci, tzn., že bych dělala údržbu hodně pečlivě po delší dobu a zvýšila objem měněné vody. Těžko říci, jak dlouho, měsíc určitě, možná pro klid duše déle. S neonkami (nebo s jinými tetrovitými rybami) bych počkala raději delší dobu. Hned bych je tam určitě nedávala. Trpělivost se určitě vyplatí a pokud v AQ byla nějaká blbá nemoc, což byla, tak se to vyplatí dvojnásob.

no - úplně obecně - máš těch rybek asi moc, neonky to odskáčí jako první ... pokud mi něco nefunguje - nebude to fungovat ani zítra ... neonky se cítí lépe v menších nádržích, nebo aspoň nižší dlouhé ...
také záleží od jakého chovatele jsi neonky získal - nauč se rybky množit, sežeň si pár chovných rybek a namnož si je sám - je to poučné, zábavné a můžeš udělat radost podarováním přebytků kamarádům ... já to tak dělá, neonky jsem si namnožil před rokem ...