Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nemocná závojnatka v novém akváriu

Dobrý den,
velmi prosím o radu. V sobotu 26. 11. jsme dostali jako dárek dvě závojnatky, bohužel v akváriu - kouli. Včera ráno, tedy 28. 11., jsem dokoupila filtr se vzduchováním a přestěhovala je do většího akvária. Vodu jsem nechala odstát, přidala jsem do ní přípravek na podporu nastartování nového akvária (doporučil pán ve specializovaném obchodě). Navečer jsme ryby přestěhovali, včera jedly normálně své speciální krmivo, v noci ožraly jednu z roslin. Dnes od rána se jedna z rybek drží u dna na boku, občas vyplave na hladinu, ale přetáčí se u toho na břísko/bok. Nezdá se mi, že mi bříško měla nějak nafouklé. Hledala jsem info o nemocech závojnatek, ale přiznám se, že z toho vůbec nejsem moudrá. Zkušenosti se závojnatkami nemám vůbec. Budu Vám moc vděčná za rady. Děkuji Vám moc. Marie

Co to je větší akvárium? Jak je to AQ velké - uveď rozměry stěn akvária, jaký tam máš konkrétní filtr, jestli topíš, děláš údržbu a jak ji děláš...

Je to nově založené AQ, takže v něm probíhají chemické reakce, jako v každém novém akváriu. Podle mě je velmi pravděpodobné, že to je otrava dusíkem. Do nového akvária by ryby měly přijít až po měsíci provozu, pokud ale v něm už vše funguje. V tom tvém nefunguje nic. Takže v něm měň vodu každý den za odstátou klidně polovinu. První dva dny bych výměnu provedla ráno i večer, další dny 1x. Předpokládám, že to větší AQ nemá 200 l, což je pro závojnatky velikost, kde už by jim mohlo být dobře. Pokud tam nejsou rostliny, tak je pořiď, hlavně rychlerostoucí, to jsou žrouti dusíku - rychle rostou, takže mají velkou spotřebu živin. Jsou důležité pro fungování akvária. Lepší by ale bylo závojnatkám najít jiné bydlení, ale je otázka, jestli si je někdo vezme, není to ryba, která by byla vhodná do běžného společenského akvária. A hlavně teď nekrm pár dní, později velmi opatrně, protože i krmivo může s prostředím nového AQ pěkně zahýbat, zvlášťě, když tam jsou takoví čuníčci, jako jsou závojnatky. Pro tu rybičku to ale zřejmě bude stejně konečná. Dárci pěkně poděkuj za problémy, které s tím teď máš. V podstatě může za to, že to rybky pravděpodobně nezvládnou. Tu vodu měň denně dva týdny, dále ob den další dva týdny, následně dvakrát týdně nastálo, pokud to AQ je malé, tak to bude nutnost. Ale jak jsem psala, lepší by pro ty rybky byla změna adresy.

Zdravím Jano,
moc děkuji za rady. Akvárium má zatím jenom bohužel 20 l (40 x 20 x 25 cm), pro případné větší akvárium budeme muset nechat vyrobit nějakou samostatnou akvarijní soustavu, aby se nám to vešlo do bytu... Chtěla je zatím aspoň co nejrychleji přestěhovat z té koule, v níž jsme je dostali. Filtr máme Claro 200 (200 l/h, doporučeno v obchodě), topení zatím nemáme a údržbu jsem od včera žádnou neprováděla. Teda, zkusila jsem už vyměnit část vody podle Tvé rady. Rosliny v akváriu máme, ale jednu z nich do rána rybky dost ožraly. Jedna rostlina je Cladophora aegagropila a ožírají rostliny Cryptocoryne wendtii.
Budu postupovat podle rad, moc za ně děkuji. Snad se rybička nějak vzchopí. Je ale pravda, že dárek to není úplně nejlepší... hlavně, když člověk o tom nic neví a nemá připravené akvárium. Ještě jednou moc děkuji. Marie

No tak ty rostliny nic moc. Kryptokoryny rostou pomalu, to samé řasokoule. Potřebuješ rychlerostoucí. Zkus se v akvaristice (nebo někoho známého ve tvém okolí) zeptat jestli nemají egeria_densa nebo https://rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_dem ersum a nech je v AQ jen tak plavat. Je to spíš plevel, ale do nových akvárií jsou obě rostliny perfektní. Nekoření, ale podle potřeby je můžeš přichytit ve dně. Filtr je celkem na nic. Buď kup kostku akvarijního molitanu, vydlabej těsnou díru a fitr do ní vsuň. Tím zvýšíš objem filtrační hmoty. Ten Claro má tak mizivé množství molitanu, že se nedá ani o filtraci mluvit. Nebo do tak malého AQ je dobré použít klasický molitanový filtr, který je poháněný vzduchovacím motorkem. Topením se nezabývej, závojnatky bez problému snesou pokojovou teplotu. Když budou mít 23-24°C, je to OK. Vodu měň, jak jsem psala. Snad se rybka vzpamatuje. Filtr nech běžet a přidávej průběžně do AQ ty bakterie.

Zdravím Jano,
omlouvám se, že píšu až teď. Děkuji moc za všechny rady, snažila jsem se podle nich postupovat. Ale bohužel s těmi závojnatkami to nedopadlo. Ale říkali jsme si, že když už máme znovu zařízené akvárko, vrátíme se k bettám, na to se moc těším...
Ještě jednou Vám moc děkuji za všechny rady. Pěkný den přeji. Marie