Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Založení akvária pro krevetky

Dobrý den,
uvažuji o pořízení krevetek (Neocaridina sp., pravděpodobně Red cherry nebo Orange) cca tak za půl roku, až se mi uvolní místo pro akvárium. Nyní tedy čtu a zjišťuji informace, co to obnáší. Nikdy jsem žádné akvárium neměla a nezajímala se o akvaristiku, jsem tedy naprostá lama. Proto mi není spousta věcí jasných a ani z krevetkářských webů jsem se to až tak nedočetla, protože tam předpokládají, že už člověk základy zná. Proto Vás zkušenější prosím o rady a názory na toto:

1. substrát by byl droboučký štěrk nebo hrubozrnný písek. Vodní rostliny se sází jen tak do tohoto substrátu, nebo je potřeba pod něj dát něco pro výživu? (Hlínu, nebo jiný substrát?)

2. všude čtu, že je potřeba filtr, buď na základě filtrace přes nějakou pěnovku nebo biofiltr (pochopila jsem, že je to v podstatě taky pěnovka obydlená nějakými "hodnými" bakteriemi?) Je potřeba k těmto filtrům ještě asi i nějaký motorek, aby vodu skrz filtr proháněl, že? A platí to i pro ten biofiltr?

3. jakožto totální začátečník proto uvažuji o koupi akvarijního setu - vím, že ho zkušení akvaristé moc nedoporučují, ale díky mým (ne)zkušenostem si netroufám na zařizování akvária svépomocí, určitě bych tam něco nedala nebo udělala špatně. Jsem omezena maximální délkou 45 cm, takže uvažuji o těchto:
http://akvaria.heureka.cz/aquael-leddy-plus-led-40 -akvarijni-set-25-l-cerny/#
http://akvaria.heureka.cz/tetra-aquaart-led-akvari jni-set-20-l/#
Případně ještě tento, ale ten mi připadá zbytečně vysoký, což krevetky nevyužijí:
http://akvaria.heureka.cz/tetra-aquaart-led-akvari jni-set-30-l/#
Co si o nich myslíte, případně máte tip na nějaký jiný vhodný?

4. je asi lepší LED osvětlení? Co jsem vyčetla, tak mu časem neklesá intenzita vyzařovaného světla tak jako u zářivek...

Ocením i tipy na nějakou literaturu nebo weby, kde by se psalo o zařízení akvária pro totální neznalce jako jsem já:-)
Pokud někomu budou moje dotazy připadat hloupé, pak se předem omlouvám...

Hentie sety sú na chov krevetiek podľa mňa zbytočné... napr. topítko (ohrievač) je nepotrebná technika, bežné krevetky fungujú normálne aj pri izbovej teplote a skôr majú radi nižšie teploty, než vyššie. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že bez problémov znášajú aj cca 10°C, naopak, pri horúčavách trpia a často hynú. V akváriových setoch býva často predimenzovaný filter = je príliš silný, často urobí z akvária práčku, čo nevyhovuje rastlinám ani krevetám. Kúp si holé akvárium napr. 40x25x25, k tomu u sklenára krycie sklo a v akvaristike prepraný jemnejší štrk, stačí tak 2-3 litre.

Krevetky ocenia jemnolisté rastliny (Myriophyllum a pod.) alebo machy (klasický "jávsky")

Filter nie je nutný, ale ak chceš, kúp samostatne vnútorný čo najmenší http://www.akvariumonline.sk/eheim-vnutorne-filtre /6878-eheim-aquacorner-60-4011708202807.html, alebo ak ti nevadí vrčanie motorčeka, potom slabší akváriový kompresor https://www.aquariumparadise.eu/aquariumparadise/e shop/5-1-Vzduchovacia-technika/7-2-Vzduchovacie-mo torceky/5/433-Hailea-ACO-6600, hadičku a molitanovú hubu s plastovou trubkou https://www.aquariumparadise.eu/aquariumparadise/e shop/3-1-Filtracia-do-akvaria/6-2-Molitanove-filtr e/5/1152-Aqua-Exotic-Molitanovy-filter-Elementkovy .

tie linky som dal len informatívne

ešte k osvetleniu - ak máš možnosť, môžeš umiestniť akvárium k oknu, v tom prípade nepotrebuješ umelé svetlo. Ja som tak choval krevetky niekoľko rokov, v cca 10 l akváriu na okne, s trsom jávskeho machu a pár mm vrstvičkou štrku na dne. Bez akejkoľvek techniky... ak bude akvárium na tmavšom mieste, budeš musieť zohnať nejaké malé svietidlo, aby sa darilo rastlinám, niekedy stačí aj menšia stolová lampička naklonená nad akvárium

Děkuji za názor.
Topítko jsem ani neměla v plánu používat.
Mohl by být třeba tento filtr?
https://akvarijni-filtry.heureka.cz/aquael-fan-min i-plus/specifikace/#
Ale někteří recenzenti píšou, že má malou houbu... To by ale asi na akva cca 25-30 l stačilo? A když jsi nepoužíval žádnou techniku, tj. ani filtr, tak jak se držela kvalita vody? Musel jsi asi často měnit větší objem? Krevetkářské weby doporučují týdně měnit tak 20 % vody...
Ty rostlinky mám načtené, jen mi není jasné, jak je zasadit - jen do toho holého štěrku? Jen na vizuální zakrytí filtru jsem myslela nějaké vyšší s listy, jinak spíše mechy včetně jávského a mechovou kuličku.
Akva bude stát právě na opačné straně místnosti asi 3,5 - 4 metry od okna, takže bez osvětlení se neobejdu. Stolní lampičku s LED žárovkou používám na teráriu s drobnolistým břečťanem, u menšího tera 25 cm výšky fungovala bezvadně, rostliny rostly jak divé. Teď ji mám nad tera 40 cm a tam už to taková sláva není, asi tak "hluboko" nedosvítí. A předpokládám, že u akva to bude ještě slabší, voda hůře propouští, ne?

EDIT: no teď jak jsem našla tenhle obrázek https://rybicky.net/fotogalerie.php?sekce=nadrz&c= 12961&s=150&vse=1000 tak ten Aquael má asi vážně moc malinkatou houbu...

EDIT 2: na www.rybicky.net doporučují toto: https://akvarijni-cerpadla-regulace-vody.heureka.c z/atman-at-200/specifikace/# + kostku molitanu nebo bioakvacitu...

Ja osobne by som skúsil na začiatok akvárium bez filtra, iba s osvetlením. Ten Aquael je príliš silný, mám taký doma a do 20 l akvária s rastlinami by som ho nedal.

Vysadil by som akvárium množstvom rastlín (ideálne je zvoliť 1-2 druhy vo väčšom počte jedincov, resp. u machu v "objeme"), svietil 10-12 h denne a nejaký ten týždeň, dva počkal. Ak začnú rastliny rásť, nasadil by som potom skupinku kreviet (cca 6-10 ks).