Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Novo-vyliahnuté závojnatky

Dobrý večer. Prosím o radu... Pred necelým týždňom sa mi v AQ objavili vajíčka, kedže mam v AQ len jeden párik rýb,bola som si istá, že sú to vajíčka závojnatiek. Vajíčka som premiestnila do umelohmotnej nádoby a tam sa mi vyliahli. Je ich viac ako sedemdesiat... Doteraz som mala len živorodky, čiže neviem, čo mám robiť s tak veľmi malými rybkami. Mám menšie AQ, do ktorého ich idem premiestniť. Sú tam živé rastlinky. Problém však je, že filter by ich vtiahol, musí zostať vypnutí a bojím sa, že keby som im tam dala krmivo, začalo by v AQ hniť. Doteras som rybky nekŕmila, mali svoje zásoby :D. No teraz neviem, či im bude stačiť rastlinné krmivo v malom AQ, čo tam volne pláva, alebo ich mám niečim krmiť. Prosim poradte, aj čo sa týka krmiva, aj nejakého slabučkého filtra. Dopredu veľmi dakujem za prípadné odpovede.:-)

ja by som použil "staromódny" vzduchovací filter s jemným molitanom - čiže motorček (kompresor) čo vháňa zvonka cez plastovú hadičku vzduch do plastovej trubky, na ktorej je nasadená molitanová "huba"

niečo takéto:
https://www.aquariumparadise.eu/aquariumparadise/e shop/3-1-Filtracia/6-2-Molitanove-filtre/5/1152-Aq ua-Exotic-Molitanovy-filter-Elementkovy + https://www.aquariumparadise.eu/aquariumparadise/e shop/5-1-Vzduchovacia-technika/7-2-Vzduchovacie-mo torceky/5/434-Hailea-ACO-6601 (len na ilustráciu... tých vzduchovacích motorčekov je množstvo typov)

Niekedy sa v núdzi na kŕmenie drobného poteru dá použiť žĺtko z natvrdo uvareného vajca. Treba ho dávať s mierou, lebo kazí vodu. Kúsok žĺtka sa pretlačí cez nejakú hustejšiu sieťovinu tesne pod hladinou, aby sa rozptýlila do priestoru žĺtková "mlha". Najlepšie je kŕmiť viac krát za deň v malých dávkach. Dobré je pridať po rozplávaní poteru do akvária nejakého ulitníka, prípadne krevetky, aby konzumovali nespotrebované krmivo. V predajniach sa dá kúpiť aj práškové krmivo pre poter, treba vybrať to najjemnejšie. Prípadne skúsiť niekde na rybníku pozbierať z vody zbytky listov pálky či iných vodných rastlín a dať do akvária - len toto je pokus naslepo - možno sa tak zanesie do akvária nejaká drobná potrava pre ryby, ale zároveň hrozí, že sa donesú aj "škodce" (nezmary, a iné)

Dakujem za odpoved. O tom filtri som uvažovala, len som sa bála, či by im to nejako neublížilo. Taký filter mám, aj vzduchovač. Tak to namontujem... To žĺtko skúsim. :-) V AQ mam slimáka, takého väčšieho žltého a nejakých malých, ktorých sa neviem niekoľko rokov zbaviť:-), to by stačilo?? A aku teplotu vody by som mala približne udržiavať? Dakujem.:-)