Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem postupné umírání pavích oček

Prosím o radu ohledně postupnému úhynu pavích oček. Akvárium jsme nově založili asi před 2 měsíci a postupně jsme dokupovali paví očka a 5 neonek, sumečka máme ještě z původního akvária. Bohužel postupně přicházíme o paví očka, a i když místo uhynulých dokupuji nové, problém se stále opakuje a i nové rybičky postupně hynou. Nejdříve mají schlíplou ocasní ploutev, pak se začnou prohýbat směrem dolů jako do podkovy, a brzy poté už nejsou schopné vodorovně plavat, ale ve vodě skoro stojí jako kuželky. Zároveň s tím ztrácejí typický tvar spodního vypouklého rybího břicha - to se zpočátku stává vodorovným a později už kopíruje tvar prohnuté podkovy. I když se občas snaží se ze svislého postavení srovnat, nedaří se a zpětně se zase do této polohy dostanou. Mám pocit, že pak hynou vyčerpáním. Můžete mi, prosím, poradit, o co se jedná a kde asi děláme chybu? Mockrát děkuji.

Viděla bych to na špatné podmínky v akváriu (podle mě zvýšený dusík, bakterie..., možná špatná údržba a překrmování, možná všechno dohromady). Pak je tu možnost i to, že rybky už byly načaté - byly ze stejného zdroje?

Abychom se dobrali nějakého kloudného výsledku, uveď:

1. Jaké jsou rozměry akvária (délka, výška, šířka).
2. Vyfoť celé akvárium (důležité) a popiš podrobně, jak děláš údržbu a jak krmíš.
3. Kdy byly do AQ dány první ryby. Když jste pořizovali nové ryby v jakých počtech jste je koupili a kdy jste je dali do AQ (jestli postupně a s jakým rozmezím, nebo najednou).
4. Kolik těch pávčat jste poprvé koupili, kolik jich umřelo a kdy a kolik jste přidávali po úmrtí další.
5. Za jak dlouho po přinesení měly schlíplý ocásek?
6. Neonky by se neměly vůbec chovat se živorodkami, neboť živorodky mají nedokonalé trávení, takže produkují hodně odpadu. Naopak tetrovité ryby vyžadují čisté prostředí - to se živorodkami nejde dohromady.
7. Předpokládám, že to akvárium je i malé, což pro neonky také není vhodné - tetrovité ryby jsou velmi aktivní plavci, takže mít metr dlouhé akvárium je pro neonky tak akorát.
8. Jaký je v AQ filtr (fotka)?
9. Máš v AQ hodně rostlin? Jsou velmi důležité pro udržení dobrého prostředí (fotka).

Hlavně už nekupuj nové ryby. To AQ se nejdřív musí dát dohromady, což bude ještě dlouho trvat, protože je čerstvě založené. Dva měsíce = čerstvě založené, nezaběhlé AQ.

Mockrát děkuji za odpověď a ráda odpovím na Vaše dotazy.

- Akvárium je velké : délka 74 cm, výška 35 cm a šířka 27 cm, za zadní stranou akvária je fototapeta.

- Zakládali jsme jej na přelomu února a března, na dno akvária jsme použili "Complete substrate Start UP" pro 60 litů od fy Tetra a dali převážne na místa, kde jsme uvažovali s výsadbou rostlin. Všechny byly zakoupené nově až na zadní širokolistou (kryptokoryna?), kterou jsme měli z původního akvária. Rostliny jsme ale nevysazovali hned, ale nechali je nejdříve zvlášť ve velké sklenici ve vodě cca 3 dny.
ale
- Akvárium jsme si objednali ve Sklenářství, je lepené, horní část je z velké části krytá sklem a nad ním jsou umístěné 2 zářivky - jedna na prospívání rostlin, druhá na pěkné barvy a v průběhu dne jsou obě zářivky zapnuté. Akvárium není umístěné naproti oken ani dveřím, ale je na boční stěne pokoje.

- Z původního akvária jsme použili černé břidlicové kameny a kamenný oblouk, všechno jsme ale nejdříve vyvařili ve vodě. Bílé kamínky na dně jsou zakoupené nově, ale před použitím taktéž vyvařené.

- V původním akváriu byl pouze sumeček a 4 paví očka, ty jsme odlovili a po založení akvária po 2 dnech jsme je pak přemístili na nové.

- dalších 10 pavích oček jsem dokoupila v průběhu asi 14 dní převážně od jednoho dodavatele a za další týden 5 ks neonek, takže celkový stav byl 20 ks rybek, z toho ten jeden (sumeček) se většinou jen zdržoval na dně pod černou břidlicí, kde jsme již záměrně pro něj přichystali "úkryt". Dotaz ohledně úhynu jsem na prodejně vznesla a ptala se na možný důvod, ale bylo mi sděleno, že jim se nic podobného nestává a žádný jiný zákazník nic neříkal. O možném důvodu prodavačka neměla tušení.

- Vodu měníme každý týden - 10 dní, 1/3 vypuštěné vody nahrazujeme 24 hod odstátou vodou z vodovodu a nakonec přidáváme asi 2 polévkové lžíce kuchyňské soli.

- Krmíme formou automatického krmítka 2x denně malým množstvím krmiva FISH Mix od fy Tukan, je to kompletní vločkové krmivo pro akvarijní ryby, nebo Vipan Základní krmivo pro okrasné ryby od fy SERA z Německa. Občas pro zpestření a změnu přihodím jednui tabletu Tubiflex-Basic-Tab od fy Tubifex.

- Je pravda, že filtr máme už dost dlouho, snažila jsem se opsat název, který je: AQUAEL filtr akwariovy turbinowy typ FAN l, O max=300l/hod a vedle v trojúhelníčku je napsáno buď "8" nebo "B", to jsem nemohla rozeznat.

- Zpočátku vypadaly rybky velice spokojeně a rychle se rozmnožovaly, ale z velkého množství potěru nakonec zůstaly jen 4 rybky o délce něco přes 1 cm (uhynuly? staly se samy potravou? - to bohužel nevím). Ocasní ploutvičky postižené rybky začaly svěšovat cca po 2 týdnech ty z původního akvária, nově zakoupené pak také tak nějak. Ale není pravidlem, že by hynuly chronologicky podle data pořízení - některé nové např. uhynuly dřív, než dřívěji zakoupené. A samotné neonky nevypadají, že by je stíhalo totéž co paví očka, ale všechno ještě bohužel může být.

- Za uhynulou rybku (v průběhu mi takto uhynulo už 10 kusů) jsem postupně dokupovala novou náhradní, nyní se počet pavích oček ustálil na 8 kusech a dokud situaci nevyřešíme, už jinou kupovat nebudu. Navíc už u dalších tří je patrné, že také brzy skončí.

- Po celou dobu jsme se s manželem marně snažili na internetu najít nějakou informaci, o co by se mohlo jednat, manžel přišel s tím, že snad o křivici v důsledku nějakých chybějících vitamínů. Až jsem se já dostala na Vaše stránky, zaregistrovala se a s dovolením vypsala naši situaci s prosbou o radu. V příloze přikládám i jednu fotografii, přidala bych i víc, ale zřejmě je možnost vložení jen jedné. Mockrát děkuji za posouzení a event. i doporučení, co a jak dál.

1. V první řadě bych vyměnila filtr. Ten, co tam máš je nedostačující objemem filtrační hmoty, ale i průtok je slabý. Mezi levnější a kvalitní řešení patří čerpací hlavice Atman (průtok 400 l) + kostka akvarijního molitanu. Za sebe bych zvolila Fluval U2. Je sice dražší, ale velmi dobře vymyšlený a naprosto tichý. Doma máme dva a v pohodě. Obecně na vnitřní Fluvaly nedám dopustit. Pokud budeš filtr měnit, tak nech alespoň měsíc běžet oba filtry současně. Než dáš do AQ nový filtr, tak z toho starého v trošce vody vymáchej „bordýlek“. V bordýlu namoč filtrační hmotu nového filtru – tím nový filtr naočkuješ a bude se lépe zabíhat.

2. Dno – pokud to je drť a ne křemičitý písek, tak to bude čistý vápenec, což vůbec není vhodné pro rostliny jako dno, navíc zvyšuje tvrdost vody. Odeber hrst dna, dej do misky, zalij octem a nech působit. Pokud bude šumět, tak je to vápenec a bylo by lepší dno vyměnit.

3. V akvaristice se nikdy neraď. Tam musíš jít perfektně připravená a vědět co chceš. Velká většina prodavačů v akvaristikách nemají znalosti, nebo je jim vše fuk a klidně ti prodají do miníčka žraloka, jen aby byla tržba.

4. Vpuštění ryb jste moc uspěchali. Měli jste nechat běžet současně obě akvária. V akváriu je málo rostlin. Rostliny jsou velmi důležité, pro správný chod akvária. Ideální je mít osázené 2/3 dna. Důležité jsou i rychlerostoucí rostliny (případně plovoucí), neboť mají velkou spotřebu živin, takže odbourávají dusík.

5. Sůl do běžného akvária nepatří - NEDÁVAT!!! Vodu stačí nechat odstát krátce, stačí 1-2 hodiny A je vhodné ji napouštět do nádoby zprudka, tím z ní případný chlór vyženeš.

6. Abych pravdu řekla, tak já raději krmím ručně, vím přesně, kolik ryby dostanou. Je lepší krmit střídmě a den v týdnu vynechat.
7. Úhyn potěru = přirozený výběr – tím bych se netrápila. Naopak buď ráda. Pokud by všechna mimča přežila, tak si budeš rvát vlasy.

8. Způsob, jakým rybky umírají, je, podle mě, jasný - na vině je nezajeté akvárko = špatné podmínky – zvýšený dusík (nezajeté AQ, nedostatek rostlin, slabý filtr, ryby moc brzy a moc ryb). Případně si skrytě s sebou něco přinesly a změna prostředí a stres jim nemoc spustilo, což by byl až druhotný problém.

9. Zaměřila bych se na velmi časté výměny vody – pokud je v AQ prostředí v normálu, tak nemoci vůbec nemusí propuknout a drží se na uzdě. Pokud je AQ založené čerstvě a hned do něj přijdou ryby, tak je nutnost vodu často měnit, protože v AQ probíhají chemické procesy, což může vést až k otravě ryb. To se dá kočírovat jedině častými výměnami vody, a to minimálně ob den klidně tři týdny, další dva týdny 2x týdně a pak nastálo 1x týdně. U živorodek je potřeba vodu měnit minimálně 1x týdně, mají nedokonalé trávení, takže produkují hodně odpadu. A když ti ryby připadají, že nejsou ve své kůži, tak 2x týdně.

10. Mrkni se na ty rostliny, co vypadají jako tráva. Možná se pletu, ale připadají mi, že nejsou akvarijní. Víš jejich název? Mrkni se na ně sem, jestli to nejsou ty rostliny, co máš v AQ: https://rybicky.net/atlasrostlin/ophiopogon_japoni cus .

11. Hlavně nedokupuj žádné ryby, nejdřív musíš akvárko dostat do normálu. Pak mám poznámku k neonkám. Tetrovité ryby jsou aktivní plavci, takže vyžadují i dost prostoru. Ideální je pro ně AQ od metru délky.

12. Jen na okraj – zauvažuj o výměně tapety za černou. Rostlinné tapety vzhled akvária spíš kazí. Na černé vše nádherně vynikne. :-)