Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sladkovodní rejnoci

Ahoj,

Vítám vás všechny na akvaporadně a doufám že bude pro nás všechny zdrojem zábavy potěšení a v první řadě užitečných informací.

První příspěvek bych chtěl věnovat parybám které mám snad nejradši ze všech akva živočichů - sladkovodním rejnokům.Pro začátek přikládám fotky svých svěřenců.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Ahoj všem, rád bych založil akvárium 160x60x60 s Rejnoky, kteří se mi velmi líbí, ale rád bych měl v…
tintin007 02.10.2010 10:23
tintin007
Ve zkratce ... velikost zatím fajn pro mladé kusy; rostliny si pěstuj jak chceš, rejnoci rádi zahrad…
Pinocchio_ext. 04.10.2010 06:20
Pinocchio_ext.
Ahoj, já tak trochu předpokládám že se nevyvynou do velkých když budou mít takovéhle akva a kdyby jo…
tintin007 04.10.2010 16:27
tintin007
co se týče velikosti akvária není určitě optimální,nicméně s kvalitním a dostatečně dimenzovaným fil…
viper 04.10.2010 20:48
viper
marbled?? Že si nedáš pokoj :) To je tvá srdeční záležitost :) Jinak k množství ... nejlépe tolik, k…
Pinocchio_ext. 05.10.2010 12:25
Pinocchio_ext.
Četl jsem že je pro ně velmi důležité udržovat přesně jejich PH. Jakým způsobem udržujete jejich kva…
tintin007 07.10.2010 19:04
tintin007
Používáme velké kvalitní filtry. Pak není problém s PH pokud je dobrá vstupní voda. Stačí z vodovodu…
Pinocchio 07.10.2010 19:36
Pinocchio
Ale velké kvalitní filtry ... Mám Eheim a ten se skládá ze dvou podlaží, v jednom je molitanový filt…
tintin007 07.10.2010 19:58
tintin007
Potíž je, že připravuješ akvárium o objemu cca 576 litrů a tvůj filtr zvládne akvárium tak kolem 200…
Pinocchio 07.10.2010 20:05
Pinocchio
mám filtry dva jeden Eheim a druhý Fisher el. 800l/h vím že to není ideální, ale myslíš že je to ner…
tintin007 07.10.2010 20:53
tintin007
-chemismus vody vůbec neřeš,rejnoci jsou v tomto ohledu značně adaptabilní tedy pokud nemáš vstupní…
viper 07.10.2010 22:38
viper
ted mně napadlo.... psal jsi že jsi z Budějovic- pokud máš městskou vodu,jsi fakt klikař- tam teče s…
viper 07.10.2010 23:15
viper
Wow moc děkuji za tak vyčerpávající odpověď městskou vodu mám, máme i studniční, ale je nepoužitelná…
tintin007 08.10.2010 04:58
tintin007
prvotně to chce optimálně komplexní test,minimálně PH, dusičnany a dusitany
viper 08.10.2010 22:14
viper
Máš na mysli nechat si udělat rozbor a nebo koupit nějaký přístroj (papírový proužky) na měření ? Ja… poslední
tintin007 09.10.2010 10:53
tintin007

Ahoj všem, rád bych založil akvárium 160x60x60 s Rejnoky, kteří se mi velmi líbí, ale rád bych měl v akváriu i jiné ryby, rostliny... Vím že je to těžké skloubit a u rostlin jak jsem četl je to jejich neustálá obměna, protože svým zavrtáváním se do jemného písku, který k tomu vyžadují rostliny likvidují(možná to později zavrhnu, ale chci to zkusit). Ale ostatní ryby prý snášejí jen pokud Rejnoci nejsou oni těmi prvovládci tohoto akva a byli v něj jiné ryby již před nimi... Nemáte někdo stránky kde se dá detailně vyčíst co tyto paryby vyžadují, čeho se vyvarovat, jaká filtrace, komu pomřeli kvůli čemu, atd... Přeci jen nerad bych aby mi po týdnu stresu ti krasavci vymřeli kvůli něčemu co jsem mohl vědět dopředu. Filtraci mám EHEIM 2224 profi (zatím bez filtrů) a závěsný externí 800L/h (fitrace pouze molitanová pěnová vložka). Akvárium mám prázdné se zadní vybetonovanou stěnou s kameny... Teprve ho budu napouštět a ustalovat. Světlo zatím nemám budu ho řešit (Kolik W na litr máte zkušenost? ) topení budu řešit topným kabelem (2x 30W s regulací), ale mám dvě topítka 100W a 50W .
Vím že otázek je spousta, ale budu rád za každou indícii abych jak už jsem psal se vyvaroval zbytečným problémům.
Děkuji za odpověď
Roman

Ve zkratce ... velikost zatím fajn pro mladé kusy; rostliny si pěstuj jak chceš, rejnoci rádi zahradničí; filtrace uvidíš, jestli bude stíhat ... nejlepší Fluval FX5; rybičky si dej také jaké chceš, co se jim vejde do tlamy dřív nebo později zavraždí. U mne přežil jen velký gibiceps a teď velké cichly okoocasé; stěna je potíž s tím, že se mohou o ní odřít, jak po ní budou klouzat, uvidíš; na topení pozor, musí být kryté, aby se ti nepopálili, to se mi už také zadařilo; vodu trochu přisoluj (pol. lžíce/100 l) kvůli plísním a jiným infekcím.
Kdybys chtěl prcky do nádrže, tak dej vědět!

Ahoj,
já tak trochu předpokládám že se nevyvynou do velkých když budou mít takovéhle akva a kdyby jo tak mi nezbude nic jinýho než zakoupit vhodnější, ale předpokládám že když se narodí a májí okolo 7-8cm a dospělí jsou ve 4-5letech tak se mi do tohohle akva určitě 3roky vejdou. Nebo že by ne ? Jakou máte zkušenost s krmením ? Kolik toho potřebují, co je ideální a kolik to tak měsíčně vyjde ? Dostal jsem taky jeden ohlas že pokud nemám dno akva 3 m2, tak je to týrání zvířat, jak se k tomu stavíte vy ? Taky si myslíte že jsem s touhle velikostí sadista ? Německy to zvládnu (snad :-) ) Jaký druh je podle vás jako rejnokářovi začátečníkovi nejvhodnější ? tak si tu knížku prolistuju. Ještě jednou moc díky.

S těma prckama se možná ozvu :-) ale myslím že tak za dva měsíce nejspíš, chci to nechat pořádně ustálit a otestovat si topení a vše ostatní... Ty jsi někde poblíž ČB ? Jaké rejnoky máš ?

co se týče velikosti akvária není určitě optimální,nicméně s kvalitním a dostatečně dimenzovaným filtrem (ta tvoje 2224 rozhodně vhodná není ) a dostatečnou výměnou vody by to neměl být problém (momentálně mám ve výrobě 150*60*70 na rejnoky pro sebe do jídelního koutu,příští týden ho začnu instalovat,pak sem hodím nějaké fotky).Co se týče krmení důležitá je rozmanitost a kvalita-množství a tím pádem i cena závisí na spoustě faktorů,pro dva dospělé kusy cca do 500 měsíčně,ale jde to jak levněji tak i dráž...
Pro začátečníka je nejvhodnější P. motoro,vzhledem k velikosti akvária nejlépe forma marbled - nejmenší forma motor,navíc podle mně jeden z nejkrásnějších rejnoků vůbec,nevýhodou je jejich vyšší cena - cca 300 a více euro kus.
Každopádně doporučuju být při nákupu opatrný a kupovat z důvěryhodného zdroje -ušetříš si peníze a zklamání.Drtivá většina rejnoků na trhu je z importu a to bývá problém..

marbled?? Že si nedáš pokoj :) To je tvá srdeční záležitost :)
Jinak k množství ... nejlépe tolik, kolik spotřebují na púosezení. Chce to odhadnou množství. Některé prameny uvádějí 3x - 5x denně, což si myslím, že je přehnané. Já krmím jednou denně a v pohodě. Někteří ani to ne ...
Velikost ... mám 210*70*60 +- pro dospělou páru a v pohodě. Tedy zatím. Ale měl jsem stejný přístup jako ty, tudíž první léta byli v menším. Co jsem koukal po světě, tak idělální stav pro páru či skupinu 1,2 je velikost 210*80*50-70. Takže plocha dna cca 1,7 m2. Ideální myslím pro domácí chov. Samozřejmě, že bazén o pětimetrovém průměru je lepší :)
Se zdrojem souhlasím! Importy mají obrovskou úmrtnost! Hlavně prckové...

Četl jsem že je pro ně velmi důležité udržovat přesně jejich PH. Jakým způsobem udržujete jejich kvalitu vody? U filtru používáte pouze "molitanový" filtr ? Nebo i písek ? A jaké testery a ustalovače a jak často kontrolujete ? Prý se u nich také velmi rychle šíří nemoce, plísně atd...
Dá se pro ně použít nějaký jiný superjemný písek než ho kupovat ?

Ale velké kvalitní filtry ... Mám Eheim a ten se skládá ze dvou podlaží, v jednom je molitanový filtr a druhou mám volnou. Ptám se proto abych věděl jakou filtrovou vložku zakoupit a nebo vytvořit aby můj filtr pro ně fungoval správně. Jestli do obou úrovní filtru použít "molitan" jemný a hrubší, nebo písek,štěrk atd. mám filtr Eheim 2224 cca 700l/h
Děkuji za odezvy

mám filtry dva jeden Eheim a druhý Fisher el. 800l/h vím že to není ideální, ale myslíš že je to nereálný ? Takže bych měl filtry podle těchto měřítek na akva 400l což je zřejmě taky málo... ? Každopádně pokud si pořídím jiný filtr (nebo vyrobím), tak co bych měl použít za filtrační vložky ?

-chemismus vody vůbec neřeš,rejnoci jsou v tomto ohledu značně adaptabilní tedy pokud nemáš vstupní hodnoty vysloveně extrémní-v tomto ohledu pozor hlavně na studniční vodu.
Já vzhledem k tomu že používám vodovodní,jejíž hodnoty většinou nijak dramaticky nekolísají a vstupní hodnoty jsou v normně nepoužívám žádné přípravky na ůpravu,kromně občasného preventivního přisolení.
-co se týče filtrů,nejde ani tak o průtok jako hlavně o objem filtračních hmot,který by měl být optimálně 5 % objemu nádrže,nebo se mu alespon co nejvíce blížit.....každopádně půjde to i se slabším filtrem ale budeš muset daleko víc vyměnovat vodu což se ti ve výsledku řádně prodraží- o to víc pokud budeš muset z nějakého důvodu vodu upravovat (nemluvě o pracnosti a časové náročnosti).Jako filtrační média se mi nejlépe osvědčil bioakvacit,ev. v kombinaci s keramikou nebo lávovou drtí.
-pokud koupíš dobře zakaranténovaný a rozkrmený import,nebo optimálně odchov,nepotkáš se pravděpodobně s jakýmkoli zdravotním problémem který by nevyřešila sůl a zvýšení teploty (samozřejmně při dodržení dobrých podmínek chovu)
- písek můžeš použít jakýkoli tvoje estetické cítění snese pokud nebude ostrý a nebude ovlivnovat chemismus vody -mmch většina profesionálních chovatelů chová rejnoky ůplně bez substrátu naprosto bez problémů,naopak viděl jsem je i na oblázcích ...velejemný písek moc nedoporučuju-rejnokům to sice nevadí,ale drží se jim na svrchní části disku a moc se nepokocháš.Za nejvhodnější považuju zrnitost 1-3 mm nedrží se (nebo minimálně) na disku a můžou se do něj zahrabávat a "prosívat" ho což myslím sice není nezbytné,ale odpovídá to jejich přírodním zvykům a přispívá to aspon myslím k jejich pohodě.

ted mně napadlo.... psal jsi že jsi z Budějovic- pokud máš městskou vodu,jsi fakt klikař- tam teče snad nejlepší voda co si můžeš přát (pro jistotu určitě ověř) jen by možná stálo za to trošku zvýšit PH (snadné a levné) zvlášt pokud nebudeš mít ůplně optimální filtr - měkká a kyselá voda s nízkou vodivostí je "hladová" a tudíž se má tendence rychleji kazit.

Wow moc děkuji za tak vyčerpávající odpověď městskou vodu mám, máme i studniční, ale je nepoužitelná a vzhledem k tvé radě to ani nebudu testovat. Písek určitě použiju, chtěl bych se alespoň trochu přiblížit jejich domovině a mít se na co koukat, samozřejmě v čistotě to nepomůže ale pokud mne to nenaštvě tak ho tak chci dát. Myslíš tu vodu prověřit měřením PH ? Jsem více méně v centru ČB.

Máš na mysli nechat si udělat rozbor a nebo koupit nějaký přístroj (papírový proužky) na měření ? Jaký ? Jaký druh krmiva používáš ty ? Ne že bych se chtěl opičit ale máš to ozkoušené... Pokud to tedy není tajná směs šéfkuchaře a nebo kde bys mi doporučil to krmení shánět ? Předpokládám že né ve všech zverimexech to budou mít. Za hodinu si proto akva jedu, tak se těším jako malej ;-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru