Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Tvorba vlastního 3D pozadí

Zdravim mám akvarium od firmy Juwel RIO 180 a chtěl bych do něj na zadní stěnu nějaké pozadí (teď tam je plakát ale ten tam není moc videt :D ) tak bych chtěl nějaké 3D pozadí z vnitřní strany ale nevím jestli si vyrobit vlastní nebo koupit (na netu jsem se díval ze Juwel vyrábí pozadí ale sou ponekud drahé :)) Chtěl bych se zeptat jestli má někdo skušenosti s tvorbou vlastního 3D pozadí a z jakeho materialu jej vytvořit a další rady. Předem díky za odpovědi :)

Vlastní pozadí je dobrý nápad, za kupované je to fakt pálka. Dá se udělat z polystyrenu, který se do požadovaného tvaru ořeže a vytvaruje horkovzdušnou pistolí. Nebo je možné na sklo,které je o něo menší než zadní stěna akva, nastříká PU pěna a ta se vytvaruje stejně jako ten polystyren. Podrobný popis je zde: clanky.php
Tyto pozadí ale zabírají celkem dost místa. Já jsem si dělala pozadí z naštípaných plátků břidlice. Ty jsem akvaristickýcm silikonam nalepila na plexisklo, které jsem vsunula do akvária, vypadalo to fakt dobře, nezabíralo místo a ze den bylo hotovo.

Tak konečná úprava klasická: Nátěr Epoxy 1200 rozředěným lihem, a posypání prosátým vysušeným pískem. Nechat dostatečně dlouho vytvrdnout (2 - 3 dny), pak neutralizovat octem či kyselinou citrónovou a nakonec pořádně opláchnout čistou vodou, nejlépe pod sprchou. Neutralizace je nutná, protože Epoxy 1200 je silně zásaditý! Mimochodem, je dobré písek do čerstvého epoxydu tak trochu "zamačkat", například suchým hadrem nebo starou houbou, jinak se dostatečně nepřilepí a hodně ho při konečném sprchování opadá.

Zarniwúp - cos myslel tím "co říkají ryby na kytky"? To vážně nevím, neptal jsem se jich. A vzhledem k tomu, že ještě nepodaly žádnou stížnost (ani ústní, ani písemnou), zřejmě proti kytkám nic nemají... :-D

Máš samozřejmě pravdu, že tlamovci dávají rostlinám pěkně zabrat - na fotkách je taky vidět, jak jsou okousané. Nicméně, proto jsem také volil hodně odolné, rychle rostoucí a pokud možno tuholisté rostliny, které by rybám alespoň částečně odolávaly a stačily dorůstat, případně které by jim nechutnaly. Osvědčilo se mi přidávat ke krmení hodně rostlinné složky (salát, pekingské zelí, kolečka salátové okurky, zpařené ovesné vločky či špenát, apod.) Tlamovci pak mají menší potřebu zpestřovat si jídelníček rostlinkami z akvária :puff: