Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
v jednej starej akvaristickej knihe (autora a názov si žiaľ teraz nespomeniem) som sa kedysi dočítal… poslední
perenquen 28.01.2012 22:50
perenquen

v jednej starej akvaristickej knihe (autora a názov si žiaľ teraz nespomeniem) som sa kedysi dočítal zaujímavú metódu na zmäkčovanie vody - čiastočné zamrazenie. Zvláštne, že v iných publikáciach sa o tejto metóde nikde nepísalo, a tak som sa k tomu zprvu staval trochu skepticky, avšak vyskúšal som... skutočne to funguje :-) , aj keď výsledok nie je žiadna "demi" voda. Princíp by mal byť v tom, že najprv začína mrznúť "redšia" zložka vody (znie to ako blbosť, ja viem :) ), a hustejšia zložka mrzne neskôr. Ako sa to v tej vode (roztoku) separuje, to netuším, ale je zase známe, že "hustejšia" (= mineralizovanejšia) voda (napr. morská) má nižšiu teplotu mrznutia ako "redšia" (málo mineralizovaná)

Prax: mal som vodu o celkovej tvrdosti (GH) asi 10-12°. Nepamätám sa už presne, aký má byť pomer zmrazenej a tekutej vody, ale ja som nechával spravidla zamrznúť 1/2 až 2/3 objemu vody vo flaši, potom som ľad z fľaše vylámal do inej nádoby a tekutý zvyšok vylial preč. Vodu z ľadu po roztopení som omeral a GH tvrdosť bola cca 3-4 °. Zároveň aj pH o čosi kleslo, z hodnoty 7 na približne 6,5.

Je to metóda dosť náročná na čas, málokedy sa dá takto na jeden raz pripraviť väčšie množstvo mäkkej vody (najmä mimo obdobia mrazov, keď treba použiť mrazák) a zároveň treba priebeh zamŕzania priebežne sledovať...

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru