Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Indoor jezirko

Zdravim!

Tak sem si doma kutil, a jak uz sem se chlubil v kutilsky poradne, spachal sem si tohle:

[http://kutilska.poradna.net/file/view/346-fotograf ie-0054-jpg]
(omluvte telefonkvalitu a ne uplnou dodelanost)

Tak a ted koumam co do toho za tech 14-21 dni vypustit.
Objem je 150l. Mam tam dnovej filtr v hluboky casti, kytky budou v mene hluboky takze by jim to vadit nemelo. Topeni tam zatim nemam a byl bych nejradeji kdybych ani nemusel, ale sem ochoten lehce pritapet(zadny cichlidy co chtej 30°C). Sem akvarista - totalni zacatecnik.

Zatim mam dva soukromy tipy:

2-3ks Zavojnatek. To by melo bejt tak akorat, libi se mi, navic bych jim nemusel topit, ale zase je tam budu mit 15let a mam obavy ze budou trochu "nudny"(mozna zbytecne). Navic sou to prej cunata, coz me taky uplne netesi.

nebo

cca 30ks neceho malyho drobnyho hejnovyho. Tady bych potreboval poradit, nevim co. Kardinalka cinska? Mozna ze to bude takova akcnejsi varianta...

Anebo zkuste neco nadhodit, ostatne nebranil bych se ani necemu nerybovitymu nebo spolecenska nadrz...

Takhle: určitě se to odvine od teploty v okolí, tj. tu chytne i voda...podle toho buď přidat topení nebo ne (dle druhu ryb).
Jinak z drobotiny tam můžeš dát dle libosti, ty kardinálky budiž, klidně i paví oka atd., jedinou nevýhodu vidím v horší pozorovatelnosti těchhle rybek zezhora...ty závojnatky by na tohle byly lepší.
A hrozí taky riziko vyskakování, takže žádný zběsilce...
Já osobně bych tam dal z drobných rybek ty živorodky (paví očka, balónovky atd.). Jsou barevný, tudíž budou relativně dobře vidět i shora, balonovky jsou navíc tlusťoši, takže je spíš najdeš. Ze středních ryb bych zase zalovil v živorodkách a to [i]velifery,[i]....Z větších pak ty závojnatky.

Druhů je samozřejmě víc, ale aby se dalytaky trošku pozorovat, šel bych do buď větších nebo hodně barevných ryb...většina teter je super zboku, ale seshora ve velké nádrži je nenajdeš...

trosku sem hledal a ty balonovky se mi uplne nezdaji, trosku narocny na muj vkus a zkusenosti. Kdyz oni ve zverimexech maji akvarka udelany tak, ze se clovek nemuze podivat shora... Pavi oka jeste zvazim. Jinak teplota okoli je 17-21°C s rekneme prumerem 19°C, na kerejch predpokladam ze se teplota ustali(premerim). Nerad bych z ekonomicko-rodinejch duvodu topil na vic nez dejmetomu 22, pak uz mi to prijde provozne drahy.

No, v tom případě vedou furt závojnatky. Paví oka by šly taky, dřív fungovaly i v těch 20°, dneska už jsou trošku zchoulostivělý, ale dají se "otužit", ikdyž by možná něco padlo. jinak topení je dobrý i pro případ nějaké nemoci, jak u plísní tak parazitů pomáhá po dobu léčby zvýšit teplotu, takže bych ho tam pro sichr určitě měl. Jinak na vytopení o dva stupně by ti bez problému stačilo topení 150W, ono ve chvíli kdy vytopí vodu tak pak už jenom spíná dle potřeby. Ikdyž je fakt, že tohle má otevřenej vrch a bude tam vodopád pokud to chápu dobře, takže by asi jelo častěji než v běžném akváriu.
Takže volit spíš otužilejší ryby. Určitě by šly i parmičky rodu Barbus, to jsou nesmrtelný ryby, ale zase jsou bočně zploštělý, takže to nebude při pohledu shora to pravý ořechový...ale asi to chce zkusit a uvidět. Hlavně barbusy nekombinovat s pavíma okama;-)

když jsi nakous ty barbusy,šli by lateristrigy....jsou velký pěkný a otužilý-nejnádhernější a největší co jsem kdy viděl byli v jednom horským potoku v Thajsku,měřili dobře přes 20 cm a ty barvy....voda ůplně ledová a naprostou záhadou bylo,čím se tam tak vykrmili,myslím že jediný co tam mohli žrát byl náletový hmyz...

Jediný problém-velké mreny sú obvykle aj vynikajúci skokani,v tom type nádrže,čo je na obrázku bude problém všeobecne niečo poriadne vidieť,pávie očká sú síce farebné,ale zboku,zhora toho vela neuvidíš,to už skôr nejaké drobné červené alebo žlté platy,ideálne na pozorovanie zhora by boli závojnatky,mreny ružové-závojovitá forma,červené odrody lopatky dúhovej,česky sa tuším volá hořavka,toje tá rybička,čo v prírode kladie ikry do mušlí-existujú xanthorické a výrazne červené formy,dobre sa dá chovať aj v akvárku v izbe,nevyžaduje žiadne prikurovanie,z drobotiny závojovité dánio prúžkované....Tá nádrž je skôr "ideálna" na zasadenie nejakej velkej močiarnej rastliny,ktorá vylezie z vody a bue ozdobou interiéru,niektorý z obrích Echinodorus,Spatyphyllum,Calla,nejaký šáchor,bambus,mangrovník a vo vode môže byť nejaká drobotina ako pávie očká,mečúnky,tetry medené,kardinálky,neonky,kolizy,betta splendens a spol/všetky bez problémov vydržia v nevykurovanom akvárku.../

jj, s bazinejma kytkama se pocita, budu je kupovat za 14 dni na burze. Drobna vyhoda nadrze je, ze kdybych se rozhodl pro ty zavojnatky a byl by problem ze by ty kytky okusovali, muzu jim v tom kouskem pletiva zabranit. Pujdu nekam okouknout ty kardinalky a zbyly nabizeny, docela me zaujala ta mecovka zelena, ono to neni uplne pohled zhora, pokud se ta rybka neflaka vyslovene na dne, tak ji vidis pod nejaky uhlem, rekneme 60°.

tak samozrejme v 150l nádrži už bude z mečoviek "kus" ryby,tie sú velmi zvedavé,takže ich vidieť bude,len to príliš pohodlné pozorovanie nieje,nezabúdaj aj na lom svetla vo vode a na to,že väčšina rýb má na chrbte dosť nevýrazné,nenápadné sfarbenie,preto pri takomto pohlade do vody skôr vyniknú vyslovene výrazné sfarbené alebo výrazne tvarované ryby-viz napr. originálny čínsky spôsob chovu závojnatiek v kameninových misách ,tam nádherne vyniknú tie rôzne levie hlavy,orandy,rozdvojené plutvy a obvykle výrazné červené a podobne sfarbené telo.....inak závojnatky príliš rastliny neokusujú,skôr tie jemnejšie rastliny dotrhajú,alebo inak mechanicky poškodia ,prípadne vyryjú pri prehrabávaní dna,sú to skôr také nemotorné "buldozéry",nie vyslovene požierači rastlinného materiálu,to by skôr k požraniu a okusovaniu došlo,pokial by si tam dal nejaké xanthorické formy tilapií

Tak tenhle prispevek me definitivne presvedcil, ze tam soupnu zavojnatky. Kaslu na drobotinu, proste je tu ryba ktera se do jezirka idealne hodi, me se docela libi a mam jezirko, tak asi neni co resit. A je fakt ze na to koukani zeshora je proste slechtena...

Jeste posledni, skoro barbarsky dotaz - snesou se mi s jednim ancistrusem? Jenom tak, me se ty prisavky vzdycky libily, v jezirku to asi tak nevynikne ale mam pro ne trosku slabost(navic ras ke krmeni asi budou mit dost a dost, cernej plast nenuti cloveka skrabat jako pruhledny sklo).

Nevim, jeste si ho dobre rozmyslim, precijenom ma radsi teplejsi vodu nez ty zavojnatky.
Priznam se, nedockave sem tam uz dve zavojnatky soupnul. Privedla me k tomu jednak nedockavost, jednak kouknuti se do vysledku lab. rozboru nasi vody. Cpavek, dusitany i dusicnany v nasi studnicni vode jsou totiz pod detekcnima schopnostma laborky(a mimochodem, celkova tvrdost vody po prepoctu na nemecky stupne 16.5DH - na studnu dost mekka voda, vysvetluje to hezkej a pitelnej caj). Tak sem si rikal, ze chudacci bakterie co by se v tom filtru mely usadit by asi nemeli co zrat, tak je snad rybky nakrmi. A dve 4cm zavojnaky ve 150l neni zadny prerybneni, tak to snad rozdejchaj, koneckoncu lidi s nima delaj daleko vetsi prasarny. A tak za mesic tam jeste jednu pridam a to bude stacit.

pri izbovej teplote mu žiadna újma nehrozí,v prírode žije vo vysokohorských potokoch a tam mu tiež nikto nepúšťa teplú vodu z bojlera,takže príliš rozmaznávať ho netreba,iná záležitosť by boli niektoré plecostomus/hypostomus a spol,ktoré žijú spolu s terčovcami

Tak jezirko vcelku spokojene funguje, mam v nem 3 zavojnatky, na ancistruse sem se vybod, no vsechno skoro OK. Jedinej problem mam s krmenim. Vsude sem se docet, ze rybicky se maj krmit malo a casto. Tak krmim 3x denne, stridam vlocky/granule pro zavojnatky/ rozdrceny psi granule. Ale mam pocit, ze sou to hrozny popelnice. Davam jim tolik, co sezerou behem 5 minut a stejne mam pocit ze i kdybych krmny davky zdvojnasobil stejne to sezerou. Sezrali mi nejakou plovouci kytku co sem koupil a vzhledem k ubytkum mam pocit ze zerou i javskej mech a vubec, krome kytek s tvrdejma listama sezerou vsechno... Mam je vic krmit? Nebo krmit necim jinym? A smirit se s omezenym sortimentem kytek?

Hele, ryby by žraly furt...nepřeháněj to;-) Obzvláště závojnatky pak rády ztuční...pouze neznají míru, tu musíš znát ty - pokud ryby vypadají OK, zůstal bych u toho jak krmíš.
Ad krmení málo a často - to je z velké části s ohledem na vodu. zrovna závojnatkám kdybys hodil kus něčeho na dno, tak to budou probírat celej den a máš vystaráno. ale zašpiní se tím voda...

Nech ti kazit radost, ale závojnatky jsou opravdu "popelnice" a je velmi pravděpodobné, že ti časem sežerou všechny rostliny a zůstane ti tam jen písek. Žerou opravdu hodně a když jim snížíš přísun krmiva tak jim ty rostliny příjdou vhod, ať mají listy tvrdé jak chtějí.