Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jaký vnější filtr

Dobrý den,pořizuji si akvárium cca 200l, a potřeboval bych doporučit filtr. rozhodl jsem se pro vnější, zaujali mě filtry závěsné, jako např. kaskáda EHEIM 2042 LIBERTY 200 nebo byste doporučili spíše klasický vnější filtr. jsem dost limitovaný cenou takže cena je první aspekt výběru ale o levnějších značkách toho moc nikde napsáno nejní, takže by se chtěl zeptat jestli i mezi nimi jde něco najít co nějakou dobu vydrží bude slušně filtrovat nebo jestli je fakt lepší zainvestovat do něčeho dražšího. Děkuji za odpověď Ondra.

Já mám oblíbené právě Eheimy a myslím, že se vyplatí upřednostnit kvalitu. Na druhou stranu třeba typický ekonomy výrobce, Atman, bývá "pouze" hlučnější, výkonově lze srovnat (se životností nemám u atmanů zkušenost).
Takže záleží taky na umístění akva, v obýváku člověk snese i hlučnější filtr, v ložnici to bývá horší.

Osobně preferuju klasické vnější filtry, ale i kaskáda odvede slušnou práci - má ale menší objem filtrační hmoty a je potřeba počítat se šploucháním - zase "hluk".

A nechceš to raději zkusit bez filtru. Provozuji už více než pět let akvárium bez jakékoliv filtrace a bez vzduchování. Jde o to, vytvořit co nejlepší biologickou rovnováhu mezi rybím a rostliným osazenstven akvária.
Základem je založit akvárium jen s rostlinama, dodat hnojivo a ponechat je "zaběhnout" po dobu min 14 dnů. Pokud máš možnost sehnat od nějakého akvaristy část starého dna, je to ideální.
Rybičky přidej až po 14 dnech, mezitím se rostliny uchytí a získáš absolutně tiché a funkční akvárium.
Mám akvárium cca 200 l, mám v něm dva cca 40 cm Bichyrky, několik čichavců, parmiček, přísavku thajskou a ancistruse, ampulárie. Nemám problémy s řasou, za posledních 5 let nulový úhyn. Jednou měsíčně odsaju kal spolu s cca 3-5 kýbly vody a prostřihám přebujelé rostliny a to je veškerá údržba.

Já si koupil EHEIM, takový ten kyblík s uchem a spokojen moc nejsem, několikrát se mi polámala vrtulka, která stojí asi 500,- a nakonec se utrhl patent u toho ucha. Myslel jsem, že to bude kvalita a není. Z pozitiv bych uvedl, že jinak byl celkem tichý a zpočátku to vypadalo a fungovalo dobře. I voda byla čistá, a to jsou želvy docela čuňátka :D Vadí mi prostě ta křehkost součástek a drahé náhradní díly.