Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem parma mechová...

Zdravím. Jsem začínající chovatel rybiček. Mám v akváriu 10 parem mechových... Chovajíé se i v takovém počtu chvilkami stresovitě. Schovávají se do rohu akvária pod filtr:) :( Jen když jim rozsvítím, když zhasbnu tak se uklidní. Nevíte někdo čím to je? V akváriu mám normálně květiny a okrasu... Diky

To mě taky napadlo. Jestli je akvárium velké, a tetrazony jsou tam samy (byť v desíti kusech), nebylo by divu, že jsou plaché. Zkusil bych přidat ještě nějaké vhodné ryby - jestli Karffe trpíš na parmičky, zkus třeba několik párů B. conchonius, nebo jiné nenáročné parmy... možností je spousta ;-)

Aha, tak příliš velkou nádrží to asi nebude... ;-) Potom mě napadá už jen nesprávný chemismus vody, nebo nevhodně zařízené akva. Aby tetrazony dobře prosperovaly, potřebují měkkou, dobře filtrovanou křišťálovou vodu a pokud možno dobře zarostlé akvárium s houštinami rostlin, kde se samičky mohou ukrýt před příliš dotěrnými samci. Tyhle ryby jsou dost choulostivé na množství dusíkatých látek, proto je nutné důkladné odkalování a častá výměna vody. Jak často vyměňuješ vodu? Nepřekrmuješ?

Vůbec bych se nebál měnit vodu každý týden, a klidně i častěji. Přece jen akva kolem 60 litrů není nic moc a obsah dusíkatých látek v něm může rychle narůstat. Taky bych trochu zvýšil teplotu (přibližně na nějakých 25 - 26°C), mechová forma parmičky čtyřpruhé je přece jen o něco choulostivější, než ta divoká. Jinak odpočinek s hlavou směrem dolu, je pro tyhle ryby typický, určitě to není žádná vada :))