Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Řasy - porušení rovnováhy?

Dobrý den, po posledním přeléčení jsem vyměňovala většinu vody a nějak si porušila rovnováhu v akvárku (250 l, filtr Eheim Biopower 240). Začala mi tam růst nějaká úporná řasa - všude, na dně, na kamanech,dokonce i na rostlinách. Zatím ji odstraňuju mechanicky, ale dorůstá hrozně rychle. Co s tim? Molitanovou čát filtru musim čistit téměř dvakrát týdně, jak je zasnesená zelenou břečkou. Nemám to raději celé předělat, kamínky vyvařit (rybičky na čtrnáct dní nechat někde jinde) a zaběhnout to celé znova? Děkuju za radu.[http://akva.poradna.net/file/view/105-rasa-jpg]

Hlavní, příčiny přemnožení řas

a) příliš vysoký obsah fosfátů a dalších živin ve vodě,
b) silné proudění vody v akváriu,
c) nevhodná intenzita, případně délka osvětlení.

Jak se zbavit řas v akváriu?

Pokud se řasy v akváriu přemnožily na neakceptovatelnou úroveň, lze jejich výskyt výrazně omezit, pokud jim přestaneme vytvářet vhodné podmínky k životu, tedy pokud odstraníme příčiny jejich výskytu.

Základními kroky jsou:
a) provádět pravidelné (jednou týdně) důkladné odkalování dna a především výměnu 25 - 30 % vody,
b) snížit dávky krmení,
c) snížit proudění vody (kromě sinic),
d) dle druhu řasy upravit intenzitu a dobu osvětlení,
e) pokud to jde, řasu průběžně mechanicky odstraňovat (ručně z rostlin, magnetickou škrabkou, houbičkou na nádobí nebo žiletkou ze skla),
f) nasadit do akvária plže (nejlépe Okružáky) a ryby požírající řasy (Parmička černopruhá, některé živorodky, krunýřovci, čichavci....),
g) vysadit do akvária co nejvíce rychle rostoucích rostlin s velkou spotřebou živin,
h) nepoužívat hnojiva obsahující fosfáty a dusičnany a nepřehnojovat. Je-li to možné, používat při výměně vodu s nízkou koncentrací dusíkatých látek a fosfátů.

Tolik citace z jednoho akvaristického webu - více informací zde: www.aquapage.cz

Nezáleží ani tak na tom, jestli má akvárium 250 litrů, nebo jen 50. Podstatné je především množství a velikost ryb na daný počet litrů, a také kvalita technického vybavení (zejména filtrace). Platí nepsané pravidlo, že častější výměna vody je vždy lepší, než její zanedbání. Mnozí akvaristé mění část vody třeba i dvakrát týdně! Týdení výměnou rozhodně nic nezkazíte.