tyden bohate staci - je otazka, jestli tohle znamena dlouhou dobuLéčba je dlouhodobější,
pokud je odlecena dusledne, zadne opakovani potreba neni (tedy pokud neudela clovek znovu tu samou chybu, ze do akvarka prida ryby bez karanteny, nebo si prinese rizikove krmeni.je potřeba opakovat jí,
paraziti zpusobujici "klasickou" krupicku vajicka nekladou. Pote, co stadia na rybe dostatecne vyrostou, se odpoji od ryby, spadnou na dno, zacystuji se a tam se vyviji v zavislosti na teplote jeden az nekolik dni. Pak se cysta rozpada na velky pocet mrnavych parazitu, kteri mohou rybu znovu napadnout.protože paraziti mohli už naklást vajíčka
restart po krupicce (pokud tam byla jen ona) neni potreba.Teď je jen otázka, jestli akvárium "přeléčit" nebo kompletně restartovat před přidáním nové skupiny ryb.
Pokud je akvarko cca dva tydny pri teplote cca 25 stupnu bez ryb, vylihnuti paraziti bez hostitelu pochcipou. A protoze dalsi se uz nemaji na kom tvorit, tak proste infekce vymizi.
Na to ostatne spolehal i takovy jeden akvaristicky trik, kdy se kazdy den (po dobu, nez byly ryby zcela ciste - tzn. cca tyden)prelovily ryby do zcela nove nadrze. Takze cysty, ktere z ryb opadaly, se uz s rybou do doby lihnuti nemohly setkat a nemohlo tedy dojit k nove nakaze. Pote, co z ryby opadaly i posedni trofonti se zas mohly nechat chvilku v klidu, a pokud se zadny dalsi parazit neobjevil, mohly se dat ryby s klidnym svedomim do puvodniho akvarka (opakuji pro jistotu: pouze, pokud je problem jen puvodce krupicky Ichtyophthirius multifillis).
Vim, je to narocne na prostor i na stres ryb a ne vsude se to da pouzit (chce to proste dve hole nadrze navic), ale pokud je onemocneni zachyceno vcas (a ryby jsou bez sekundarnich plisni a bakterialnich infekci), je to ucinne a to i bez chemie. Pokud chemii, tak vyborne a rychle pusobi ESHA.