Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stmívač pro akvarium (zářivkové osvětlení)

Dobrý den,

Jak z předmětu vyplývá, skokové zapínaní světla rybkám moc nesvědčí. Samozřejmě je to o zvyku a rybičky si na to dokáží zvyknout. Přesto jsem narazil na pár informací, jak by to šlo udělat.

První z nich je stmívač, který plynule roztmívá a stmívá žárovku a pak sepne zářivku na svit přes den. Má také modrou LED pro noční osvětlení.
Druhá varianta zářivkový stmívač pomocí předřadníku, ale je to nákladná záležitost.
A poslední přímo pomocí zářivky, která je na to stavěna, ale dál jsem nepátral, takže to neberte v potaz.

Ještě jsem si vzpoměl, že je možnost postupně rozsvítit zářivky pomocí digitálních nebo analogových spínacích hodin, ale pořád tam je ten šok a ne nějaká plynulá regulace.

Jsem zvědavý na Vaše názory a jak to řešíte Vy ?

Ps: Narazil jsem na stmívač i z plánkem ( stmivac.htm ), ale nejsem zručný, kolik by asi stálo sestavení?

Nic takového jsem v životě nedělala;-) A ani si nemyslím, že by to bylo potřeba...zeleň mi ve všech nádržích bují, jak šílená, spíš by vám akvárko rychle zarostlo řasou, navíc může hrozit předávkování a smrt ryb, to dávkování potřebuje docela přesnou ruku. CO2 sice pomáhá proti překyselení vody, ale když jim jí pravidelně vyměnujete, myslím si, že není nic takového třeba...jako můžete si vyrobit takovou tu záležitost z kvasnic a cukru, ale můj dědeček akvarista mi vyprávěl o všelijakých detonacích lahví s touhle směsí:-D a zkrátka se mi to jeví, jako zbytečnost a práce navíc...ale to je jen můj názor, možná byste tím nic nezkazil.

Ta první varianta je celkem slibná.
Jinak, v naší pěstírně to máme následovně - > zapne se malé ledkové osvětlení vždycky 2 hodinky před a 2 hodiny po hlavním světle.

Tím se předchází většímu šoku ryb. Každopádně i rybky bez tohoto režimu si zvyknou na rožínání a zasínání hlavního světla.

Jinak, pěstujeme rostlinky a CO2 nepoužíváme. Je to teďkom extra populární a všichni tvrdí, že bez toho to nejde, ale v žádném případě to není pravda, že by to nešlo.
Doufám,že sem pomohl ;o)

Také jsem chtěl led osvětlení (např. pomocí led voděodolných pásků atd.). Nejsem elektrikář, takže nějaké to sestavování by asi nešlo. Tak jsem narazil na zářivku oceanic blue, která svítí modře. Takže to je asi nejlepší řešení. Děkuji za radu

Pro sladkovodní aq, kde jsou relativně levné rybky, nebývá zvykem investovat do sofistikovaného systému osvětlení, viz. reakce diskutujících níže uvedené. Nicméně pro mořské aq, kde se ceny rybek pohybují o dva řády výše, doporučuji programovatelný automat, který sestává ze zářivkových trubic typu T5 příslušného barevného spektra, dále stmívatelného elektronického předřadníku a také řídící jednotky (která slouží k nastavení zapnutí, doby rozsvěcení, a zhasnutí s plynulým stmíváním). Toto luxusní zařízení provozuji a v případě zájmu poskytnu odkazy, kde sehnat jednotlivé komponenty. Zdravím...

Zdravím,
měl bych zájem o nějaké to info ke komponentám ke stmívání. Zrovna uvažuji, že bych si ho pro svoje rybky zařídil, ale už v tom začínám mít solidní guláš. Mám zářivky T5. Předřadník bych koupit uměl, ale mám problém s řídící jednotkou. Můžete mi teda nějaké info prosím poskytnout?

Díky