Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co je potřeba pro male akvarium

Dobry den
Chtěl bych se zeptat co budu potřebovat za techniku pro malé akvárko (45x20x25 = 22.5 litrů)
Budu potřebovat i filtr,topení a vzduchoání?
I nějaké světlo.
Nikde sem nic ještě nenašel
Byl bych vděčný i za nějaký odkaz.

A ještě poslední otázka:
jaké ryby a kolik jich tam asi můžu dát.

Díky

Tak rozhoduj se podle toho, co tam chceš mít - jestli jednu bojovnici, potom potřebuješ filtr, světlo, topítko a krycí sklo, vzduchování ne. Jestli třeba krevetky, tak tam není potřeba topítko, jenom filtr a osvětlení. Šlo by to i bez filtru, ale musela by se častěji měnit část vody.

Proboha, skaláry a neonky ne, ty potřebují velké akvárko............... Skaláry jsou velké ryby, ty musí mít akvárium na výšku 50cm a víc, neonky jsou hejnové rybky a rády plavou, tak od 50 litrů. Tak třeba endlerky (živorodka endlerova) předpokládám, že bys tam měl osvětlení kvůli rostlinkám, tak od něj se voda v akvárku trochu zahřeje. Pročti si třeba tuhle diskuzi 11330

Skláry do tak malého akvárka radši ne, ti potřebujou velkou nádrž. Topítko a filtr určitě budeš potřebovat, ve studené vodě ryby často chytají plísně, bakteriózy a kde co a bez filtru by se ti rychle zakalila a zahnila voda. Koupila bych normální menší filtr, co má i vzduchování, ono by se tam bez vzduchování rybám, co se nenadechují moc nedařilo. V takovym akvárku můžeš mít všelijaký živorodky, na jaký si vzpomeneš, ancistrusy, pancéřníčky, menší hejno neonek bych se možná nebála...když z toho neuděláš přecpanou rybí polívku, tak by to mělo být ok. Můžeš tam mít i ty bojovnice...ty vzduchování nepotřebují, ale zato vyžadují ťak 26°C, aby dobře prospívaly...ale to by bylo vhodné i pro ostatní ryby. Nějakou zářivku určitě taky...nemusíš kupovat spešl s UV za čtyři stovky, já mám na všech nádržích obyčejný bílý kuchyňský zářivky a rostliny mi rostou dobře. No...a už mě asi nic nenapadá:-D Kdyžtak se ptej;-) U malých akvárek, je nevýhoda, že se v nich hůře udržuje správné prostředí...ony si tam ryby ten svůj biotop prostě rychle za.erou a hned to zarůstá řasou, takže je potřeba tak jednou za týden, nebo dva vyměnit třetinu vody a odkalit dno, jinak taky hrozej všelijaký nemoci...

Réza - tak to nesouhlasím. Ne všechny ryby potřebují teplejší vodu a zářivka jí v pokojové teplotě zahřeje dost, zvlášť u tak malého akvárka. Ancistrus do dvacítky????? Vždyť vyroste na 12 cm. A neonky, to je potřeba nejmíň 10 kusů, aby se cítily dobře, a rozhodně delší akvárko. A to vzduchování, v normálně zarostlém, nepřerybněném a filtrovaném akvárku není potřeba. Připadalo mi, že akvaristice rozumíte, a na pohodlí rybek vám záleží, ale po téhle odpovědi pochybuji :-/

Nojo..mám asi jiné zkušenosti. Na pohodlí rybek mi záleží a neonky mi vždycky šly bez problémů i menších nádržích. Souhlasím, že ideál to není, o tom žádná...můžou se stresovat, když nebudou v početném hejnu, ale tak v deseti by to myslím si nebyl problém. Ancistrusi se mi množí v 18 litrové elementce pro potěr. Pravda, bez vzduchování by to určitě šlo, akvárka mám rarostlá někdy až moc:-D...ale stejně mi tam bez vzduchování živorodky lapaly u hladiny. Různí sumečci mají rádi chladnější vodu, ale já nemám dobré zkušenosti s akvárkama bez topení, pokaždé se mi do toho dala nějaká krupička, takže mám ve všech minimálně 24°C...ale kde mám betty, tak tam mám klidně 27...

Když lapaly u hladiny, tak asi bylo přerybněno. A že se dala do rybek krupička kvůli nižší teplotě, to pochybuju, asi tam byl jinej problém - moc ryb v malém prostoru = stres a špatné podmínky. Mám akvárka bez topítek a za šest let co je mám jsem nikdy nemusela řešit krupičku. Nacpat ancíky do dvacítky ::)

Přerybněno nemám a všelijakejm plísním se daří v nižších teplotách. Ke špatným podmínkám se asi nebudu vyjadřovat:-D...akvaristim už dlouho, děláme v rodině rybičky jako koníček, i na kšeft léta...vlastně i generace. Ale tak to je vcelku jedno...mě šlo o to, že při nižších teplotách je větší riziko, že se tam ta případná breberka začne množit a dostat se tam může s kdečim...s živym krmenim, s novýma rybama...ne vždy za to může člověk. Myslím si, že to topeníčko v akvárku má svoje výhody. Když se do těch ryb něco dá, stačí zvýšit teplotu a většinou je to zase ok, ale když mám najednou v akvárku nějakou nemoc a nemám tam topení, to je potom horší. Když jsou tam nějaký paví očka, tak je to celkem fuk, ale někdy by to byla škoda. A co se týče ancíků, tak jim skutečně nic nechybí, věřte mi:-) Nemaj 20cm a zrovna pohyblivý taky nejsou. Jsou celej den zalezlý v úkrytu, v noci vylezou ocucat kořen a to je vše...já přece netejrám zvířata:-D

Nemaj 20cm to jako že nevyrostli? A maj aspoň těch deset? Jak víte že netejráte? Zkuste si žít s partnerem třeba několik let v koupelně. Tak asi množit se budete, no jasně, to znamená že jste tam spokojení :puff: Moji ancíci jsou taky přes den zalezlí, ale v noci rejdí po celém akváriu.
K tomu topení - vyndala jsem je z akvárek, když se mi jedno porouchalo a umořilo rybičky. Mám ryby, kterým nevadí chladnější voda, aspoň tak rychle nezestárnou. Nemoci ani plísně tam nejsou.
To malinké akvárko zadavatele topení podle mně nepotřebuje, vytopí to světlo. Ale být tam samo může, jen mohl ušetřit, jestli neplánuje teplomilné ryby.

Ono je spíš problém sehnat do malýho akvárka tak prťavý topeníčko, aby to tam netrčelo přes půlku prostoru a hlavně s termostatem, aby tam z toho pak nebyla rybí polívka:-D Ancíci budou předpokládám ještě růst, jsou to odchovanci, jsou tam jen dva, na ten prostor jsou odjakživa zvyklí a vypadají naprosto v pořádku, myslim, že neni třeba je řešit. Neni problém je šoupnout jinam, až vyrostou. To s tim topenim se mi jednou taky stalo...přijdu domů, v akvárku krásných čtyřicet stupňů...to dost naštve, zvlášť, když si tam člověk něco piplá. Ale jinak jsem zastáncem topeníček:-D To rybaření mi to docela usnadňuje...

Ano, musí se ta voda filtrovat přes ten molitan, tim se čistí voda. Nejsem si jistá, jestli tenhle filtr už prodávaj i s tim, ale určitě si je kupte samostatně, jednou za čas je dobré ho vyměnit. Koupí se toho takovej kus a z toho si odstříhnete, podle velikosti, jakou do toho filtru potřebujete.

To první není motorek, ale celý filtr. Ten druhý odkaz je molitan, ke kterému se musí dokoupit motorek. Ten bych doporučovala víc, protože má větší molitan a když plánujete živorodky, bude ho potřeba co největší. Jenom připomínám, po založení akvárka počkejte asi tři týdny, než dáte rybky.

No, to se musí okoukat podle potřeby, ale asi tak jednou za týden nebo dva třetinu vody. Živorodky nemají rády špinavou vodu, což je celkem paradox, protože poměrně hodně vylučujou...:-) Je potřeba odkalovat nečistoty ze dna, protože v noci ty ryby spěj na dně a když tam bude moc bordelu, může se do nich dát nějaká nemoc.

počkat jak jsem dal ten druhy odkaz na ten molitan tak ten se musí taky stříhat?
naco jsou pak tam ty trubičky?

To je vnitřní molitanový filtr, ke kterému musíte dokoupit VZDUCHOVACÍ MOTOREK. Citace z jiných stránek - Funguje na principu vzduchu probublávajícího trubičkou, který tak vytváří podtlak a nasává kal z akvária. Současně tak pomáhá k okysličení vody a k její cirkulaci.
Ten motorek a bublání je trochu slyšet, není úplně tichý.

Teoreticky vzduchování nepotřebuješ, když se to akvárko hustě osází rostlinama, ale já myslim, že v tom zelenym filtru, kterej si chceš kupovat je i vzduchování a ty hadičky nesajou vodu, ale vzduch, voda jde dovnitř přes ty drážky dole, už jsem to psala...