Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Danio rerio a ich ikry

zdravim vas,ja by som sa chcel nieco opytat.prosím poradíte mi?chovám užtakmer od mala rybky samozrejme ostávam pri gupkách kedže sa mi páči kríženie a zaoberám sa genetikou.poslednýpolrok som si chcel vyskúšať niečo nové a kúpil som si Danio Rerio.chcel som ich dať posprávnosti aj rozmnožiť takže som vybral 5 kusov do menšieho 6 litrového akvarka.zjavne im to stačilo aj keĎ nie dostatočne.po dvoch týždňoch som ich šiel dať naspeť pretože som si myslel že nič a na dne som nič nevidel,.mali tam mach a rastlinu s jemnými listami aj umelé.potom ešte penový filter a siťku.keď som ich dával preč a akvárko som šiel vliať tak som si všimol veľa malých splesnivených ikier, nuž priznávam vtedy som nedodržiaval teplotu vody a nemal moc často pustený filter .a teraz keĎ som ich dal pred týždňom opäť do nádržky.tak som tam dnes objavil 14 malých a neplesnivých ikier.ryby som vylovil aj keď počet je malý a naskytá sa otázka.na dne su výtrusy po rybkach,nechcem ich odlvovať aby som nepokazil vodu a nevcucol aj ikry .filter beží a sú tam aj rastlinky,žiadne chemikálie som na úpravu vody nepridával.poradil by mi niekto čo by som mal spraviť aby mi tie ikry opeť nesplesniveli:rybky sú vybrané takže sa teraz modím aby sa tie malé ikry vyliahly. ďakujem vám velmi pekne.

Pokud se chceme pokusit o odchov, máme dvě možnosti. Ryby můžeme nechat vytřít v párech v třecích nádržkách. Při snaze dosáhnout většího množství ryb přemístíme cca 5 samců a 10 samic do samostatné nádrže, do které přidáme jemnolisté rostliny. Ryby jsou v prostředí s čerstvou vodou stimulovány k hromadnému tření (ideální parametry pro jikry: celková tvrdost 5-8°dGH, pH 6,5-6,8 a teplota 25-27°C.). Ke tření dochází většinou ráno. Po vytření je nutné dospělce odlovit, jinak požerou své jikry. Nepřehánět s Acriflavinem či jiným protiplísňovým prostředkem - při předávkování hrozí, že nedojde k vykulení potěru). Jiker od jedné samice bývá mezi 300-500 kusy. Potěr se líhne v závislosti na teplotě po cca 36 hodinách. Po rozplavání krmíme vařeným žloutkem nebo sušenými vejci, případně prachovým krmivem pro nejmenší potěr. Krmit lze již od začátku drobným planktonem (je třeba počítat s vyššími ztrátami, jelikož všechen potěr ho nedokáže ulovit). Rybky je pak třeba třídit podle velikosti. Poté krmíme živou potravou, žábronožkou solnou a ve velikosti cca 1,5 cm již přijímají běžnou potravu. Od jara do léta se mohou vytírat každé tři týdny. Pokud se samička včas nevytře, hrozí zatvrdnutí jiker. Zajímavá je u tohoto druhu také párová věrnost. Po vzniku páru se často odmítají třít s jiným partnerem.
Tolik říká můj oblíbený web... máme zrovna danio poslední z chovu, ne a ne umřít, potvora... ]:)