Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Úprava osvětlení

Zdravím,

vlastním akvarijní sestavu Juwel Rekord 60 o objemu 54l, která má kryt se zabudovaným osvětlením na 15W zářivku.

Rostliny, které mám v nádrži jsou mokřanka trojkvětá (Hygrophila difformis, šípatka šídlatá(Saggitaria subulata) a šípatkovec (Echinodorus Schlueteri).
Tyto rostliny vyžadují minimálně 50W-70W/100 l.

Kryt je ale stavěný pouze na zářivky 45cm dlouhé tj. max 15W. Takže nejsem schopen rostlinám zajistit dostatečné osvětlení. Asi rok jsem používal Osram Lumilux plus, nedávno jsem koupil drahou Aqua Glo, ale 15 W je prostě málo. V sestavě byl i reflektor, který má osvětlení zvyšovat o 100%, ale po nějaké době prasknul, tak jsem misto něj umístil provizorně alobal.

Četl jsem něco o úpravách krytu, ale s tím nemám žádné zkušenosti a sám se do elektrikařiny pouštět nebudu. =D

Byla by možnost koupit nový kryt na dvě zářivky. Ale na přesné míry, které má moje akvarijní sestava, jen tak něco neseženete.

Opravdu nevím co dál dělat, prosím proto o každou pomoc nebo radu jak zvýšit osvětlení.

Předem děkuji.

Já mám na akváriu také kryt jen pro 1x 15 W žárovku. Také mi před tím nerostly rostliny, až jsem zakoupila žárovku se speciálním světelným spektrem a mám o nádheru postaráno. Jde o zářivku POWER-GLO T8. Svit je jiný, zářivější a rostliny rostou jako divé. Pro zlepšení ještě dávám pod zářivku alobal. Snad jsem trošku pomohla.

Před týdnem jsem za zářivku Aqua Glo vyhodil 250,- a to mám dvě další pořád funkční i když přes rok používané. U Osram Lumilux píšou, že má vyšší červené spektrum, proto nevyhovuje řasám, ale v jednom článku zase píšou, že nejlepší spektrum je modré až fialové. Na každé stránce vychvalují jinou zářivku, tak už jsem z toho trošku zmatený.
Každopádne děkuji zá názor. =)