Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr zářivky

Dobrý den přeji,

i když už jsem skoro vyřešil jak přidat do akvária druhou zářivku (výsledek bude 2x 15W), nastal další problém. Zářivky mám dvě - Aqua Glo a Osram Lumilux.

Aqua Glo (týden nová, náhrada za Osram Lumilux) svítí teplou bílou a píšou u ní, že svítí převážně v modrém a modrofialovém spektru, které je optimální pro růst rostlin.
Naopak u Osram Lumilux (rok používaná, barva světla žlutá) je v návodu uvedeno ,že rostlinám vyhovuje macimum světla v červené oblasti a málo v modré omezuje růst řas. VIZ PŘÍLOHA

Nejsem si tedy jistý, jestli je vhodné tyto dvě zářivky v akváriu zkombinovat, když si oba popisy vlastně odporují.

Děkuji za rady.

Ahoj
nevím zda to bude pro tebe přímo rada ale snad ti to pomůže
vyznám se spíše v Led osvětlení
červená barva světla pro akvária je optimální ( pro Led ) 630-660nm
pro modrou barvu je optimální 430-460nm
bílá barva pak okolo 10000K

v teráriu mě například bez problémů rostou rostliny pod Led 5500K
s přídavkem modré a červené ( spolu společně narůžovělé světlo ale jen nepatrně )
myslím si osobně že to je ale spíše nejlepší pokud by jsem v teráriu měl něaké konopí a ne ficus a jiné

světlo které používám mě způsobuje že stonky rostlin které jsou běžně pod zářivkou červené tak pod tímto složení jsou temně rudé a proto si myslím že by stačilo i jen těch 5500K

v akváriu používám v pěstírně 6000K 130cm Led pásy pro velikost nádrží 135x60x30cm
v akváriích mám i rostlinky a příjde mě toto světlo bez problémů
ale musím ještě jednou podotknout že to jsou akvária v pěstírně
proto jsou rostliny stále v květináčkách a nejsou vysazené
řasa se mě dělá minimálně

pokud to nemáš daleko přijeď se podívat rád ti vše přeedvedu a i můžeme proměřit tvoje světlo lux metrem

Josef