Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Další rybky do akvárka?

Ahoj, nemám skoro žádné zkušenosti s akvaristikou, ale protože se mi to vždycky líbilo, dostala jsem k narozkám 2 cichlidy - jeden je tlamovec a druhý je nějak křížený (říkala prý prodavačka). Já bych si pro začátek nejspíš vybrala jiný druh, ale už je mám. Jsou ve 30l akvárku a chtěla jsem se zeptat, jestli bych k nim mohla ještě dokoupit nějaké rybky, a jaké? Předem děkuji za odpovědi

tak ti tu už napísali, ja sa tiež pridám s tým, že 2 cichlidy v akváriu je asi najhoršia možná kombinácia (pravdepodobne jedna začne ničiť druhú) a 30 l akvárko je pre ne je úplne nevhodné (= malé)

navrhujem skúsiť cichlidy zaniesť do akvaristickej predajne a dohodnúť sa s predajcom na výmene, napr. za párik gupiek alebo plát + nejaké rastlinky k tomu

... a samozrejme treba začať študovať veci okolo akvaristiky ;-)

tak nikdy sem si nevšiml že by jim to vadilo
jinak filtraci mám tak jako všude hnanou vzduchem ( používám centrální 200W želvu pro celí rozvod vzduchu ) ale mám i 6 akvárií s průtokovou filtrací 6w ( ta je super )
a voda mě 24h deně odkapává do odpadu a přikapává z centrální nádrže voda čistá
dokud jsem tohle nedělal pořád jsem něco řešil a nyní mám pokoj
vodu do té nádrže napouštím 2x týdně a doplním co odkapalo
můžete si to vyzkoušet je to jednoduché postačují 2 hadičky se škrtítky co jsou na kapačkách v nemocnici
nastavíte si stejný počet kapek za minutu jak na přítok tak na odtok a máte pokoj :)

No...
Pro začátek jen tolik, že kdyby Vám k narozeninám dal někdo knihy o akvaristice (alespoň tři), lépe by udělal.
Radši ani nechci vědět, co je to "nějak křížený" - včera jsme s dámou zkoumali tlamovce v akváriu v jedné restauraci (jistě, dekorace...) a přinejmenším dva byli hrbatý jak Quasimodo... takže doufejme, že to "nějak křížený" není totéž jako "má tuberu, potřebuju se ho zbavit, tihle tomu vůbec nerozumí, hurá!".
Ovšem mé doporučení bude stejné jako u ostatních - kupte aspoň 80l (ovšem větší = lepší) akvárium, kvalitní filtr a stravu a zjistěte si jaký druh tlamovce máte a jaké maximální velikosti může dorůst. Vzhledem k tomu, že cichlidy dorůstají různých velikostí... dále jestli náhodou nemáte dva samce. Cichlidy jsou teritoriální ryby a nejlepší chov je samec + hejno samic (to pak dokáže samec být pěkný machr... :-) ), ovšem to chce aspoň 100 - 150l...
Pokud z nějakého důvodu nezvládnete nebo nemůžete mít větší akvárium, zapomeňte na cichlidy a do té třicítky si dejte na tmavý písek a tmavší pozadí hejno neonek nebo na normální substrát hejno gupek... těmi se docela dobře začíná.