Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Akvárium - mléčná voda

Zdravím,
chtěl bych se zeptat, jestli nemáte nějakou zkušenost s mléčnou vodou. Mám společenské akvárium 630 l, osádka mix (pár terčů, pár skalár, molly, siamske parmicky, neonky, ancici, pancernicci). Vcelku dost havěti na čištění spodku, je tam štěrk, kameny a rostliny. Akva fungovalo v pohodě (pokud pominu 30C vodu kvuli tercum vs. rostliny), ale tak pred 14 dny se behem dvou dnu voda zbarvila do mléčné bílé. Co se v akva změnilo bylo přidání 5 skalár, dvou rostlin (cryptocoryn) a přiměřená dávka hnojiva pro kytky (Ferropol). Voda zbělala, takový bílý závoj. Rybám se zdá to vůbec nevadí, přemýšlel jsem jestli jsem náhodou nepřekrmil, i když krmím spíše méně, ale voda vypadá v pohodě, ryby prosperují, jen není čistá. Jakmile se zabarvila, tak jsem vyměnil cca. 1/3 vody v akva a vyčistil oba filtry vč. vnitřních náplní i molitanů (externí Eheim Professionel 3 2075 i interní TetraTec IN 1000) a znova napustil. Do dvou dnů byla voda opět mléčná, nechal jsem to cca. 4 dny, kdy už do akva nebylo skoro vidět, připravil si vodu na výměnu a vypustil tak 4/5 vody. Nechal jsem tam jen trochu, abych nemusel odlovit ryby, napustil jsem novou vodu, ryby v pohodě, ale za dva dny je voda opět jako mléko... :-(
Napadá Vás, čím by to mohlo být?
Díky m.

Niekedy sa uvádza, že mliečna voda je spôsobená masovým namnožením určitých nálevníkov a že čiastočná výmena vody ich rozvoj len podporí. Vraj je lepšie počkať, kým to samo nezmizne, nevymieňat vodu kým sa zákal úplne nestratí a aj potom meniť len málo vody ( v podstate vrámci klasickej údržby akvária).

Toto sú rady starých akvaristických kníh, kedy sa ešte nepoužívala všelijaká "zázračná" chémia na úpravu vody. Ja osobne by som sa uberal touto starodávnou cestou (pokiaľ, ako píšeš, ryby na zákal negatívne nereagujú)

UV lampa je dobré řešení.
Ale stačí několik dní omezit svícení a krmení.
Nálevník zhyne na nedostatek potravy.
Většinou se udělá z překrmení.
UV lampa se hodí na desinfekci vody, což terčovcům prospěje.

Osobně bych terčovce a skaláry do jedné nádrže nedal.

Skaláři mívají bičíkovce a pro terčovce to je slušná hrozba(ikdž se to celkem dobře léčí)

Podle mě zákal nezpůsobilo ani přidání těch pěti skalár, ani ty dvě kryptokoryny navíc. Příčinou je zcela jistě ta "přiměřená" dávka hnojiva pro kytky, což vytvořilo přímo ideální podmínky pro přemnožení nálevníka. Výměna vody za čerstvou nic neřeší. Bývá to začarovaný kruh, který zákal zlepší většinou jen krátkodobě. Vzhledem k tomu, že čerstvá voda také obsahuje mnoho živin, do dvou dnů je zákal obvykle zpátky.

UV lampa je sice dobré, ale naprosto zbytečné (a hlavně drahé) řešení. Úplně postačí nechat akva v klidu, zatemnit, a především nekrmit. Po vyšerpání živin nálevník odumře a voda zase zprůhlední - samozřejmostí je ovšem průběžná a intenzivní filtrace ;-)

Zdravím,
tak zákal je pryč a akva se zase bliští. Jen se ještě zeptám, je možno už teď vyměnit 1/3 vody za čerstvou nebo tomu dát ještě nějaký čas? Přikládám aktuální foto po odkalení. Odnesly to dvě neonky a jedna gold molly... :-(
Díky m.

[akvag.jpg]

Dobrý den, může se nálevník přemnožit i v novém akváriu (zakalilo se nám již druhý den po napuštění vody - dali jsme chemii na úpravu vodovodní vody, hnojivo na rostliny), díky za radu, Petra (máme tam na zkoušku pár pavích oček, ta jsou v pohodě)

Pro žádnou chemii já zrovna nejsem, ale budiž, pokud se jedná o úpravu čerstvé vody. Problém vidím spíš v tom přidání hnojiva do nově založeného akvária. Rostliny potřebují nějaký čas, než se aklimatizují a zakoření - do té doby živiny nepřijímají. Zvýšený podíl živin (než se v akváriu vytvoří biologická rovnováha) je pak pro nálevníka ideálním prostředím, kde se rychle přemnoží a zakalí vodu. Rozhodně vodu neměňte za čerstvou, ryby nekrmte a vyčkejte pár dnů. Při dobré filtraci nálevník živiny za několik dnů vyčerpá a postupně odumře. Filtr pak vodu vyčistí a bude zase křišťálová. Zákaly u nově založeného akvária jsou častým začátečnickým problémem, ale rada je jednoduchá. Nehnojit, nekrmit, a vyčkat trpělivě několik dnů, než voda zase zprůhlední...

Ahoj, opráším toto téma a přidám se také o radu. Mám axolotla, 60 l akvarko a po každé výměně vody (hlavně teď v zimě) nam akvárium zmléční. Podle rad jsem nechal cca týden akvárium být a srovnalo se to, voda byla opět krásně čirá. Tak jsem nechal další dva týdny akvárium být, jen jsem krmil. Problém je v tom, že musím chladit na 20 stupňů, takže se voda docela odpařuje a během těch tří týdnů mi zmizelo 3/4 kýble. Tak jsem tedy dolil a po dvou dnech opět zákal. Už je to po třetí za sebou. Přes léto takový problém nemám. Je možné, že se přes zimu něco přidává do vody z vodovodu? Samozřejmě nechávám vždy vodu odstát 24 hodin. Diky za odpovědi, Johny-h

To chce zlepšit podmínky. Akvárium kolem 20 litrů, množství živých rychlerostoucích nenáročných rostlin. Nasadit nějaký filtr, který nedělá příliš velký proud vody, betty to nemají rády. No a bettu držet v teple (cca 27 stupňů). V pěti litrech se těžko udržují vyhovující podmínky....
Ať se daří :-)
Jo a nějakou dobu velmi, velmi opatrně s krmením.