Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Polygamni odchov Apistograma cacatuoides

Zdarvim vsechny, chtel bych se zeptat jeslti nekdo nema zkusenosti s polygamni odchovem teto male cichlidky. Jaka by popripade byla nejlepsi chovna skupina, 2 samice 1 samec na 80 cm akvarko. Nebo jine varianty. Dale jestli samce odlovti a samice zanechat v akvarku samotne, popriapde jeslti na sebe neutoci ci na poter mezi sebou atd. Kdo ma zkusenosti prosim piste, jestli to teda vubec nekdo zkousel. Diky moc

viac samíc by som na to akvárko určite nedával

Kedysi som choval tento druh, ale v inej zostave (2,1 - submisívny samec musel ísť zanedlho preč). Samica bola samcom utláčaná a nemala šancu obhájiť si nejaké teritórium. Len keď bola povoľná k páreniu, tak sa k nej samec choval slušne, dokonca akoby spolu vyberali miesto na neres, a potom keď samica strážila ikry tak ju toleroval.

Chov cichlíd je niekedy ošemetná záležitosť, sú to jednak ryby s osobnosťou (každá je iná), a tiež veľmi veľa záleží od zariadenia akvária. Takže čo funguje jednému, nemusí fungovať druhému. Každopádne treba aby mali v akváriu cichlidky čo najviac úkrytov, a v prípade chovu 2 samíc bude podľa mňa kľúčové optické rozdelenie dna na 2 výrazné časti, oddelené prázdnym priestorom, alebo naopak nejakou bariérou (veľký kameň, koreň, a pod.), aby si ryby ľahšie vytvorili a identifikovali teritóriá. Samozrejme obe zóny musia poskytovať samiciam úkryty a pocit bezpečia. Ako k nim ale bude pristupovať samec, je ťažké dopredu povedať. Možno by nebolo odveci nasadiť do zariadeného akvárka najprv samice a počkať, kým si vytvoria územné nároky, a až potom neskôr dodať samca...

No abych pravdu rekl tak jsem si sam myslel ze je to blbost. V klidu se mi vytiraji v paru. K dobre pripravene samici hodim samce a do rana jsou vytreni. Opravdu hodne rychle. Ale takovou vytiracku mam jen 50 cm velkou, ono na vytreni to staci. Ale chtel jsem se jen zeptat zda nekdo nezkousel dat dve samice do 100 L akvarka a k tomu samce, zda by si kazda chranila svoje nebo jine brala prcky, ci jak by to zvladal samec. Vsude se da totzi docist ze to je ryba silne polygamni. Ono samozrejme neni nikde napsano ze by samice meli stejne stary poter ale me osobne zajimalo zda je to vubec mozne takto odchovat do dospelosti tuto cichlidku. Diky moc za reakci.

To moje "viac samíc by som tam nedával" bola reakcia na dotaz že aká chovná skupina by mohla ísť do toho akvária... myslel som to tak, že 2 samice ešte snáď áno, ale nie viacej (3,...). Možno aj pri dvoch samiciach by jedna bola dominantnejšia a zabrala väčšiu časť akvárka, to sa dopredu nedá povedať...

Polygamný spôsob života je asi u nich normálny, len v akváriu nemusí vždy fungovať. Len pre zaujímavosť, kedysi dávno som čítal abstrakt z nejakej štúdie, kde sa opisovala polygamia aj u Pelvicachromis pulcher, čo je druh v akvaristickej praxi známy ako silne monogamný. Vraj určité samce majú sklon k polygamii, ale asi treba mať ozaj veľké akvárko, aby v ňom mohli viaceré samice obhajovať vlastné revíry...