Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyčištění akvária

Zdravím,
dnes jsme s máti dotáhly velké akvárium, jenže je dost zašpiněné, asi někde delší dobu stálo ve sklepě bez užitku a chtěla bych se optat, jak nejlépe takovéto akvárium vyčistit a jaké prostředky na to použít, aby se v tom pak daly chovat rybičky?

nojo poklady n něakého sklepa
tak že zřejmě silikon pamatuje ještě krále Artuše a sklo královnu Map
na tvém místě se nejprve podívám zda je vše ok
a na sílu skla vs výška akvária
ono tyhle samodomo akvárka se dělali ze všeho možnýho a ne vždycky to bylo dělané na ryby
jen pro tvoji představu ti píšu sílu skla vs výška

4mm do 30cm
5mm do 35cm
6mm do 40cm
8mm do 50cm
10mm do 60cm
12mm do 70cm

pokud si to tahala sama s mamkou tak to odhaduju tak max do těch 8mm a to by jste si fakt mákli

jako další co tě ale i při zprávné tlouštce skla může čekat je to že akvárium mohlo před uložením do sklepa někde ležet délší dobu s sklo může být zkřehlé od UV paprsků
akvárko je vlastně pevnější ale už sklo není absolutně pružné a spíš praskne

ještě k číštění nejprve to umej co to jde
pak vem kovovou drátěnku na nádobí tu která je ze špon
myslím že každej vietnamec je má za 3kč
a vydrhni to touhle drátěnkou ( sklo tím nepoškrábeš nemusíš se bát )
já tím odstraňuji při výrobě akvárií třeba otisky prstů od silikonu a podobně
je to rychlé a funguje to na 100% bez škrábanců

Josef

Tak já zkoušela se stěnami "zagiglat" jak drží a zdály se mi celkem pevné a spáry dobré a i to sklo vypadá slušné, jen je dost špinavé... Na výšku to má do 40 cm a když jsme to táhly, opravdu jsme si mákly :-D

Akvárium je 90x40x30cm (DxVxS), sklo je tlusté 10mm bez zjevné vady, žádná naprasklina, nic, dno je i zpevněné trojúhelníkovými skly v rozích taktéž o šířce 10mm.

Takže to mám umýt čistou vodou bez ničeho? Nebo by se dal použít nějaký prostředek nebo jen něco namíchat s vodou pro lepší vyčištění skel?

Děkuji :-)

cákni tam klidně trošku jaru nebo tekutého mejdla tím nic nezkazíš
a je to dobře předimenzované takže i ty zpevňovací trojuhelníčky tam jsou zbytečné stejně jako třeba podélné vzpěry
já tu mám například akvárium 90x45x40cm z 8mm skla bez těhle podélných vzpěr
a sklo se ani nehne při výšce hladiny 40cm
celkově pro mě to znamená rychlejší a snadnější čištění :)
to tvé akvárium váží 35-37kg a napuštěné po okraj 143-145kg
obsah 108L
bezpečnost 14x vyšší nežli je potřebná podle mojeho kalkulátoru
na akvária :)

To jo, je parádní a až na tu špínu v dobrém stavu, sotva jsme ho zahlídly, už jsme ho braly, protože ho někdo nechal u popelnic :-D Jen teď opravdu řešíme, kam ho dát, na zemi být nemůže kvůli psovi a nevypadalo by to nejlépe a skříňky nemáme pravděpodobně tak pevné, aby takovéto akvárko udrželo i s vodou, rybama a rostlinstvem :\\

Já upřednostňuji jednodruhové, max. dvoudruhové. Žádný mišmaš patnácti druhů ryb, od každého jednu či dvě - to je paskvil...!:x:

Dobře v takhle dlouhém akva vypadá jen velké hejno neonek, případně s ještě jedním druhem nějakých výraznějších teter, např. teter krvavých. Tetry se v hejnu cítí nejlépe.

Jo :) tak pro mě by to zas bylo celkem jednotvárné, kdyby tam byl jen jeden druh rybiček, ale patnáct druhů bych nechtěla :-D mamka chce neonky, takže nad nima uvažuji a k nim jeden nebo dva další druhy rybiček, které by to pěkně oživily a nesežraly by přitom rybičky druhé :-D + k nim Ancistrus dolichopterus nebo jiný druh, který se živí řasami a krmením, co zůstane na dně, tedy jestli by to šlo :) a taky pak musíme pořešit počet rybiček, ale nejprve substrát a rostlinstvo :)

k rastlinám: zistite si napred parametre vody, ktorú máte k dispozícií (najmä tzv. uhličitanovú/karbonátovú tvrdosť, označuje sa najčastejšie ako °dKh) a podľa toho potom vyberte rastliny. Pri osádzaní rastlinami je tiež dobré dať menej druhov, ale väčší počet jedincov. Vodné "záhradky" s rozmanitými druhmi rastlín sú síce pre niekoho atraktívne (pre mňa nie), ale začiatočníkovi sa ťažko udržujú, aby všetky druhy dlhodobo prosperovali.

A mohu se optat, jak tyto parametry zjistíme? Naše voda obsahuje dost chloru, ale po odstátí vymizí a jednou jsme ve zverimexu dostali přípravek Esklarin, který odstraňuje chlór, váže těžké kovy a působí proti stresu... Tak rostlinstvo bych vybrala jednoduché, plánuji vše nakupovat na fauna trzích, kde je i aqua burza, kde se i poptám, co a jak více, do akvaristiky nechci skočit po hlavě a akvárium nechci mít přeplácané rostlinstvem, aby tam rybičky měly i místo k plavání, spíš mám představu různé skalky, mezi nima rostlinky a hlavně rybičky :)

A mohu se optat, jak tyto parametry zjistíme?

Uplně jednoduše, koupíte si ve zverexu PH+CT test ;-) Je to blbovzdorná sada, všechno je popsaný, co a jak. JInak je rozhodně lepší mít více kytiček a méně rybiček. V opačném případě je s akvárkem zbytečně více práce a většinou tam pak pořádně nejdou ani ryby, ani kytky. Protože kytky v dostatečném množství zajišťujou biologickou rovnováhu.

JInak akvárko pěkné, dobrý formát...než ho zařídíte a napustíte pro ryby, tak ho napusťte min. na 14 dní nezařízené na zkušební provoz, abyste se přesvědčili, jestli neteče. min. na 14 dní proto, že tam mohou být ve spárách netěsnosti ucpané jenom špínou, které při krátkodobém napuštění nepropustí, ale po nějaké době zatížení začnou.

Spáry jsem okem kontrolovala a nezdálo se, že by tam špína byla, ale určitě to pro jistotu napustíme hned, jak to akvárko někam umístíme :) zatím ho máme bokem na zemi a pes by z toho akorát pil :-D

Tu sadu vyzkouším :) Takže více kytiček a méně rybiček, ale toto se ještě uvidí, zatím jen plánujeme dopředu, protože teď nejsou peníze a ještě se musí dokoupit filtr a vzduchování

Testy dostať na obe + samozrejme na pH a aj na iné parametre. Nevyznám sa moc do chémie; do akej miery sú si hodnoty CT a UT blízke, závisí od geológie (geochem. vlastností hornín) zbernej oblasti, odkiaľ sa voda získava. Z tých testov, čo som kedysi mal, sa mi zdal UT jednoduchší, do tých CT sa primiešaval akýsi prášok a zmeny farby neboli tak jednoznačné a nápadné ako u UT testu...

tak to je veľmi ťažko povedať... v podstate by bolo dobré dať už na začiatok veľa rastlín, aby bola osadená zadná strana + bočné kraje akvária. Predná časť akvária sa štandardne necháva voľná, prípadne len riedko porastená nízkymi rastlinami, kvôli kŕmeniu a aby mali ryby aj voľný priestor. Ak rozmýšľate nad neónkami, tak tam dajte húf cca 15 kusov, a k nim trebárs pancierníčky (Corydorasy) v počte aspoň 4-5 kusov. A nejaký Ancistrus ako upratovač(ka) :-)

Tady je docela hezky, a i pro laiky srozumitelně napsaný článek, jak postupovat při založení akvária. Doporučuji Tarii prostudovat a snažit se dodržet postupy. Hlavně nic neuspěchat, jinak hrozí to, co se stává většině netrpělivých začátečníků - hromadný úhyn ryb, nebo přinejmenším stále se vracející mléčný zákal vody ;-)

Tak uspěchat nic opravdu nechceme :) Však času je haleluja a rybičky nikam neutečou, popřípadě neuplavou :) Prvně to akvárium napustíme, aby bylo jisté, že nikde nic neteče, pak se koupí příslušenství k tomu jako vzduchování, filtr, topítko a pak substrát na dno, rostlinstvo a zjistí se, jak akvárium funguje :) a až nakonec rybičky, je to dobrý postup?... Máti už nějaké zkušenosti s akváriem má, když jsem byla malá, akvárium jsme měli

Pre začiatok stačí kúpiť osvetlenie, filter, teplomer a jemný štrk ako substrát pre rastliny. Samostatné vzduchovanie nie je pre chod akvária nutné, ak kúpite klasický vnútorný filter so zabudovaným čerpadlom. Takisto topítko možno nebudete potrebovať, ak nemáte v byte v zime teploty pod 19-20°C a ak si vyberiete rybky čo nepotrebujú vysokú teplotu (konkrétne napr. neónka "obecná" si vystačí s teplotou 20-25°C, neónka "červená" je však trochu teplomilnejšia). Celkovo topítko je myslím v súčasnej akvaristike príliš preceňované, predavači ho automaticky núkajú začiatočníkom... pritom je kopec rýb, čo v zime bez problémov znášajú aj teploty 19-22°C.

Tak teplota u nás neklesá pod 20°, např v mém pokoji i když netopím přes zimu, neklesne pod 20°... a s rybičkama se určitě také poradím s chovateli na burze.

Jen bych měla dotaz ještě k tomu osvětlení... Měli jsme kdysi neonky a tetry, když jsem byla malá, ale vím, že nad akvárkem žádné osvětlení nebylo a rybičky prosperovaly v pohodě, k čemu přesně slouží? Pokoj, kde chceme mít akvárium, je prosvětlený celkem dost..

s topítkem fakt záleží na druhu ryb a jak vám začíná topná sezóna :-)

Co se týče toho osvětlení, tak to je důležité hlavně pro kytičky a taky absy na ty ryby tam dobře viděla :-) No a pro některé ryby je kolísání fotoperiody na navození tření, ale to se Tě asi týkat min. nějaký čas nebude ;-) Co se týče denního světla, tak ono naopak nejlepší je, když akvárko stojí tak, aby na něj žádné denní světlo nedopadalo, protože pak se dělají zbytečně řasy. na nasvícení bohatě stačí přiměřeně dlouhá podlinka, co používá do kuchyní, žádné speciální (a obvykle drahé) světlo není potřeba.

Tak sluneční svit do obyváku nedopadá skoro vůbec, i když světlý je, nad topítkem ještě pouvažuji, protože i přes zimu je u nás celkem teplo a poradím se i s chovateli rybiček, co a jak ohledně teplot, v tom žádný problém nevidím :)

Dívala jsem se na internet na kryty na akvária, ale na naše rozměry jsem žádné nenašla a zručná zrovna nejsem a do elektřiny už vůbec ne :( Všude mají kryty o rozměrech buďto 80x40 nebo 100x40, 90x40 jsem nenašla

A chtěla bych se optat, jestli by stačil tento filtr? -- http://www.zoohit.cz/shop/akvaristika/filtry_cerpa dla/vnejsi/eheim/120730#more

žádnej kryt na akvárko nepotřebuješ...stačí si nechat naříznout na rozměr krycí sklo- při téhle velikosti doporučuju půlený nebo na 3 části. Pokud ti jde o funkčnost, tak koupíš podlinku, kterou na něj položíš a přikryješ ji alobalem, aby svítila do akvárka a ne všude jinam. Ale lépe vypadají kovové formičky na biskupský chlebíček :-)

Taky bych zbytečně drahou filtraci neřešil. Naprosto stejně poslouží čerpací hlava s kostkou biomolitanu. Ušetřené peníze lze použít třeba na kvalitní chovný materiál, případně na to osvětlení...
Mimochodem Auri, udělat rampu na 90cm akvárium z formičky na biskupský chlebíček:?: To mě docela pobavilo. Já mám nad akváriem už mnoho let tohle, zabudované ve dřevěné kapotě. Proti předraženým světelným rampám to vyjde na pár kaček a funkčnost je stejná :-)

dal by jsem 2x 18w zářivku přez jednoduchý glomat
krací sklo dle mého názoru akorád škodí pokud chceš mít rostliné akvárium s měkou voudou
odpařená voda skapává zpátky do akvária a je to jako kapky jedu
a za další nebudeš zakrátko přez skla vidět
a toho že ti ryby budou skákat z akvária by jsem se nebál
stejně jako odparu z tak malého akvária :)

Já mít akvárka bez krycích skel, tak mi tam zbydou leda šneci:-D Betty a jiný labyrintky, pancéřníčci...všechno si vždycky o to sklo dá čumákem, jak vystřelej nahoru a už jsem nejednu našla sušenou, když se naskytla nějaká skulinka u filtru...proti úniku drápateček jsem musela ty cca dvou centimetrový škvírky u hadiček zadělat alobalem...hned by vyskočily.

tiež nerozumiem tomu, prečo by malo byť krycie sklo na škodu ::) ? práveže odparuje sa čistá voda bez "solí", čiže pokiaľ nenapúšťajú akvárium vyslovene mäkkou vodou, tak teoreticky dolievanie vypareného objemu vedie postupne k zvyšovaniu tvrdosti

krycie sklo bráni usadzovaniu väčšieho množstva prachu na hladinu, a samozrejme ako už písali nado mnou, zamedzuje vyskočeniu rýb. U labyrintiek a pancierníčkov ( a iných rýb doplňujúcich žiabrové dýchanie loganím vzduchu) je krycie sklo považované za dosť dôležité

navyše práve hento akvárium má relatívne veľkú plochu hladiny, čiže odpar bez krycieho skla bude dosť veľký a rapídnejšie bude vznikať aj vodný kameň po okraji hladiny

krycie sklo bráni usadzovaniu väčšieho množstva prachu na hladinu, a samozrejme ako už písali nado mnou, zamedzuje vyskočeniu rýb. U labyrintiek a pancierníčkov ( a iných rýb doplňujúcich žiabrové dýchanie loganím vzduchu) je krycie sklo považované za dosť dôležité

navyše práve hento akvárium má relatívne veľkú plochu hladiny, čiže odpar bez krycieho skla bude dosť veľký a rapídnejšie bude vznikať aj vodný kameň po okraji hladiny

no právě...

no
byl to jen můj postřech
Akary , kančíci , mřenky , paví oka, mečovky a další prostě nic mě z nádrží neskáče
a tam kde jsem měl krycí skla tak tam jsem přicházel pomalu o rostlinky například u akvária kde jsem měl jen mechy a rostlinky které potřebují měkou vodu,
řešil jsem toto s lidmi co mají rostliná akvária a i s lidmi co mají velko pěstírnu akvarijních rostlin a toto s tím jedem není z mé hlavy ale držím se od jisté doby těchto rad a mám pokoj
a že mě rostlinky rostou z akvária i ven nad hladinu mě nevadí .
Prach je svinstvo to je fakt ale od toho se každý týden voda doplňuje a akvárium není problém každý týden otřít
já například otírám a leštím akvárium co mám u stolu obden
a to se přiznám nejsem vzor čistoty akvárií ale s kamenem ani něakým jiným šráfem kolem akvária nemám problém
a jestli mě za x dobu popravdě vyskočila jedna ryba tak ji stejně zblajzl pes nebo kočka co šla kolem a niak se tím netrápím prostě se stalo
ale je to už minimálně rok zpátky

ale je zajímavé kolik ryb z akvárií skáče různejma skulinkama lidem co mají krycí skla :-D

od krycích skel se všude upouští ale u nás to je prostě vžitý
a kdy koliv někomu dělám akvárium tak chce buď akvárium zadeklovat nebo chce krycí sklo
( kromě mořských akvaristů ty nechtějí krycí skla nikdy )

a u velkých akvárií to lze řešit odvlhčovačem v místnosti
myslím že u jednoho akvária o 1000L klidně odvlhčovač bez elektrického pohonu
takovej ten za 700kč a v paneláku by jsem nedával ani ten
tam je stejně sucho že se tam nedá dejchat

ale opět dodávám je to jen můj názor a nikomu ho nevnucuju

No ja mám skúsenosť, že ryby skáču bez ohľadu na to, či je akvárium prikryté alebo nie... mal som rybu v nádrži napustenej len do 2/3 s tým, že však hladina je od okraja akvárka dosť vzdialená, a ryba predsa skončila mimo... to že "ryby skáču skulinami" je možno len preto, že a) pri skákaní do skla sa nič nestane a chovateľ to tak ľahko nezaznamená, b) skuliny sú väčšinou pri okrajoch akvárka, kde je aj najväčšia šanca, že ryba vyskočí (navedie ju na to stena/roh akvária)

To s rastlinami je pravda, častokrát im vyhovuje nezakryté akvárko a ochotne vyrastajú von, najmä ak je dosť svetla. Tu je dôležité si uvedomiť, že je to ich prirodzenosť, väčšina (asi drvivá) akva rastlín sú v podstate bažinné rastliny prirodzene rastúce aspoň sezónne emerzne. Len málo akva rastlín je striktne submerzných (napr. valisnérie, rožkatce, egerie)

U nás jsou bez krytu jenom závojnatky, ale ty by zasluhovaly nejvíc - plivou vodu ven, potvory... :-D Jinak všecko pod krytem, zčásti protože jsou v místnosti papoušci a další zvěř a tudíž poměrně hodně prachu (velmi jemného) a zčásti protože dania lítaj ráda vzduchem. Přijde mi, že až nezdravě ráda. A mollyny se nám naháňajú, až to o sklo tříská.
U filtru jsem rozhodně pro to, aby byl co nejjednodušší. Moře let stačila molitanová houba... :-D
Ad kryty na osvětlení - někdy si říkám, kde ty doby jsou - děda si ke svým gupkám svařil tak krásný kryt, že na něj dodneška vzpomínám! Natřel ho na červeno, čímž děsně naštval babičku, protože obývák byl do modra a ona z toho měla osypky. Nakonec se ryby stěhovaly do ložnice...