Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želvy nádherné - kousání

Dobrý den, máme dvě želvy nádherné už druhý rok obě dvě je máme od malička a nyní mají tak na délku krunýře přes 12cm. Asi po prvních měsících jsme zpozorovali že jedna želva zatahuje hlavu a třepe předními končetinami před druhou želvou. Takže jsme usoudili, že jedna je samec a druhá samice. Tedy ta co se dvoří je samec. Druhá se po celou dobu (2roky) takhle nikdy nechovala takže jsme usoudili že je to samice. Jak byly malé tak šlo i zřejmě poznat, že údajná samice ma menší ocas než údajný samec což by měl být, jak jsem se dočetl, další znak jak se poznají. No bohužel teďka začala jedna želva útočit na druhou kousáním. Tak asi ob den. Paradoxně samice na samce. Po hledání na netu jsem zjistil, že spíše útočí samec na samici, ale podle znaků, které jsem poznal na začátku to mám přesně naopak. Takže teďka jsme opravdu zmatení kdo je samice a kdo samec a co vúbec s tím. Nechce se nám je rozdělovat. Předem děkuji za reakce.

loading...

Dobrý večer, pokud můžete, vložte fotografie želv, tak aby byl vidět ocásek ze spodní strany či mi je pošlete jako SZ, zkusím určit pohlaví. Kromě ocasu je dalším znakem i délka drápků. U samce nápadně dlouhé, u samice krátké. K tomu popisovanému kousání-jde o rvačku do krve? Třeba dlouhodobé držení za nohu? Nebo jen občasné kousnutí třeba i nevědomky? Kam se koušou? Želvy nádherné jsou obecně velmi snášenlivé a to i mezidruhově. Mé 25ti leté zkušenosti s chovem vodních želv i vlastními odchovy to mohou potvrdit. Jejich podrážděnost může pramenit třeba z nedostatku místa, nevhodné potravy atd. Zkuste popsat podmínky chovu, velikost nádrže, výšku hladiny, zařízení atd. Pokud budu vědět a znát, ráda poradím.......

Fotky dodám během dne. Jinak jsem se spletl, pořád si motám ty druhy. Jde o želvu ozdobnou. Jinak se koušou jen někdy. Tedy jen jedna kouše druhou. Jde spíše po zadních nohách, trvá to tak 5 minut kdy se honí po akvárku a pak třeba zase na pár dní klid. Je to takové štípnutí jakoby, nejde o to že by ji jí ta jedna chytila a držela...

Ta záměna druhu není pro chov nijak závažná, chov je prakticky stejný. Jen u těchto chrysemysek je důležitá velká nádrž, při nedostatku místa mají sklon k agresivitě. Také bývá problém s chovem páru od dětství spolu. Samec dospívá o dost dříve než samice, a tak se stává, že se samec dožaduje "svého" a i to může způsobit půtky. Jak velká je nádrž? Nelze takhle vyloučit ani teritoriální bojůvky. Až určíme pohlaví, budeme moudřejší......je lepší být připraven, případně odstranit příčiny než si opravdu ublíží.....dokážou to....

Dobrý den,
také mám doma dvě želvy nádherné, samičky. Už spolu žijí v akvárku přes 10 let a najednou ta jedna(menší
) začala tu druhou kousat, ale až do krve... Ta druhá se jí strašně bojí, už nevím co s tím mám dělat, trvá to docela dlouho. Poraďte prosím.