Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Okusování ocasu u závojnatky

Dobrý den,

máme doma 4 závojnatky..vše bylo v naprostém pořádku, až dnes ráno jsem našli jednu (tu nejmenší) s dosti okousaným ocasem :( Dali jsme jí do jiného akvária, ale zajímalo by nás, proč se toto stalo a zda se tomu dá nějakým způsobem předejít. Děkujeme mnohokrát za jakoukoli odpověď. Mail: aja.vlkova@seznam.cz

Akvarium je 115 litrové a největší závojnatka má MAX 7 cm (tělo)..ostatní jsou mnohem menší, takže dospělé ještě nejsou..krmíme je takovými malými hnědo-okrovými kuličkami, které nám dají ve zverimexu (ano, toto uznávám, že v tom se moc nevyznáme)..v akváriu jsou jen závojnatky a 2 ancistrusové.. odkalujeme podle potřeby, ale většinou to vychází plus mínus jednou za 14 dní (nekdy více), protože dno je vždy hodně "zaneřáděné"..myslíte, že chyba může být v tomto směru? Nikdy se to nestalo, až dnes (přes noc)..

Mno... zatím se tam nějak vejdou, ale dospělá závojnatka má ke 20cm (naše má jedna cca 17 a druhá kolem 15cm) a to je dvou plný 110l akva. Praní filtru co týden, odkalování taky. Závojnatky strašně kazí vodu.
Krmení by mělo být pestré, střídat aspoň tři druhy různých krmiv a aspoň jedno s převahou zelené složky.
Může být, že závojnatky plus anclíci (což taky nejsou úplně nejmenší ryby) prostě dosáhli rozměrů, kdy si musí vybrat, kdo zůstane a kdo "půjde".
Ty ploutve ani nemusí být okousané, může to být bakteriální rozpad ploutví - flexibacter-columnaris - ten je z ne úplně dobré vody.
Taky to nepřehánět s teplotou vody, závoje mají radši spíš chladnou, my u nich nemáme topení vůbec.

Není zač, ale opravdu, dvě dospělé závojnatky jsou v 110l "namačkané". Je to těžké, dlouho má člověk jakoby prázdné akvárium, ale nakonec ty potvory vyrostou a jsou z nich chytré a velké ryby. Nebojte se 1/3 vody odkalit klidně jednou za týden a prát filtr tak 3x do měsíce. Ve vodě teplé tak akorát, ne horké a ne úplně 100% do čista.
Rybku s okousaným ocasem můžete prohnat slabou slanou lázní (1 lžíce na 10 l vody) a dobře ji krmte. Existují i multivitamínové přípravky ve formě kapek do vody, které urychlují doléčení ryb, ale kvalitní strava udělá hodně.
My krmíme Sera Koi Royal granule (jsou pro koi kapry, ale velikost medium naše závojnatky v pohodě zvládnou), Tetra Pro Vegetable Crisps a Dajana Koi bits + mražené nitěnky, semtam mrtvou mouchu, když unikne kočkám a plácneme ji my, někdy nějakého toho červíka... dobrou zkušenost máme i s Tetra GoldFish Energy Sticks...

Dobrý den zavojnatky chovám již 20 let 115 litrů na 4 zavojnatky jako vážně na ně může být jenom 30 litrů ani ne mam to ověřené zavojnatky se okusují když je ryba nemocná či slabá nebo když okusuje jenom jedna zavojnatka tak se jedná o agresivní rybu která se snaží dominovat akváriu v tom případě je nutnu přemístit rybu do akvária kde bude jedině sama. Paní která napíše že to málo 115 litrů nemůže mít dobré skušenosti se zavojnatkami. Akvárium má te velké může te mít i deset zavojnatek.