Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pravděpodobně sinice

Mám v akváriu bojovnice a dania pruhované. Z ničehonic se mi v akváriu vytvořily modrozelené povlaky, vypadá to jako sinice. Chtěla bych se zeptat, zda-li mi nemůže otrávit rybky a tak jak se jí mohu zbavit. Prý u problému sinic může být málo dusíku, ale myslím, že to nebude ten problém. Nemáte, prosím, někdo nějakou radu? :)

Sinice
Vzhled: zelený zákal nebo hustý mazlavý povlak na rostlinách i zařízení akvária, který trochu zapáchá.
Specifika:
- často se vyskytují v nově zřízených akváriích, kde se ještě nevytvořila biologická rovnováha,
- přímo milují nadbytek osvětlení,
- mohou být toxické pro ryby, přestože jim většinou chutnají,
- rostliny dokáží v krátké době přímo zadusit,
- nemají rády proudění vody.
Pokud se řasy v akváriu přemnožily na neakceptovatelnou úroveň, lze jejich výskyt výrazně omezit, pokud jim přestaneme vytvářet vhodné podmínky k životu, tedy pokud odstraníme příčiny jejich výskytu.
Základními kroky jsou:
a) provádět pravidelné (jednou týdně) důkladné odkalování dna a především výměnu 25 - 30 % vody,
b) snížit dávky krmení,
c) snížit proudění vody (kromě sinic),
d) dle druhu řasy upravit intenzitu a dobu osvětlení,
e) pokud to jde, řasu průběžně mechanicky odstraňovat (ručně z rostlin, magnetickou škrabkou, houbičkou na nádobí nebo žiletkou ze skla),
f) nasadit do akvária plže (nejlépe Okružáky) a ryby požírající řasy (Parmička černopruhá, některé živorodky, krunýřovci, čichavci....),
g) vysadit do akvária co nejvíce rychle rostoucích rostlin s velkou spotřebou živin,
h) nepoužívat hnojiva obsahující fosfáty a dusičnany a nepřehnojovat. Je-li to možné, používat při výměně vodu s nízkou koncentrací dusíkatých látek a fosfátů.