Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Mikrogheophagus ramirezi - jak docílit úspěšného výtěru a odchovu mladých

Hezký den,
několikrát jsem se pokoušel o rozmnožení cichlidky ramirezi, mám malé akvárium cca 12-15 litrů a v něm jeden pár. Před rokem, když jsem je koupil - pravděpodobně jde o rybky z jednoho páru - byly na sebe velmi agresivní a bál jsem se, že se bude opakovat scénář z mých předchozích pokusů o odchov... dominantnější rybka vždy uhnala k smrti tu slabší... Nyní se však rybky zžili, přestali se pro následovat, a viděl jsem nedávno samce jak se bokem otíral o dno akvária. Bylo ale velmi znečištěné, až tak, že nebylo přes řasy vidět písek. Akvárium jsem vyčistil. Teplota v akváriu je 27-28°C, dal jsem jim dovnitř nádobu s rovným dnem, keramický květináč. Co ještě mohu pro úspěšné vytření udělat.

Síce s týmto druhom nemám skúsenosti, ale 15 l akvárium mi príde žalostne malé. Chápem, že pre samotný výter by mohlo stačiť (sám som kedysi mal Apistogramma cacatuoides, čo sa vytreli v cca 10 l akvárku, kam boli provizórne na pár dní umiestnené), ale pre odchov mladých pri rodičoch je to malé. Čo viem, Ramirezky sa vytierajú na plochý rovný kameň, alebo do jamky v piesku. Mali by mať mäkkú vodu.

základ je chemizmus vody,přesné ůdaje snadno najdeš...

Pro zdárné vytření je důležité aby voda byla velmi měkká 2-4°dH, teplota vyšší asi o dva stupně, kyselost na stejné úrovni, potom se rybky vytřou. viz zde: akvaencyklopedie.webnode.cz

Tak doufám, že jsou tyto údaje správné.

Spíš by mne zajímalo jaký test si na zjištění ph a tvrdosti koupit. Jistě jsou toho mraky... Kdysi jsem měl nějaký čas Ph test, ale od té doby již mnoho let chovám úspěšně (bez úhynu) bez měření.
O úpravě vody doléváním jsem něco málo četl zde: www.aquapage.cz
Jen si nejsem jist převody jednotek (v jakých jednotkách mi vyjdou výsledky z měření vody?).

Tak jsem zvědav, nechci si chovný pár nějak "šoknout", když už se mi sladil;)) Takže pokud by si měl tip na zředění, co nejšetrnější budu za něj rád...

PS: Nedávno jsem v jednom obchodě s akvaristikou koupil 4 neonky rudé/červené, do týdne bylo po nich, aniž bych pozoroval nějaké náznaky jejich onemocnění či odmítání potravy... nevíte čím by to mohlo být,... jejich starší kolegyně vesele plavou dál...

Pro uspesny odchov je lepsi chovat ramirezky v hejnu,aby se chovny par sam nasel,protoze jestli si "nepadnou do oka",tak se proste nespari,i kdyz se treba jedenz nich(obvykle semec)snazi.Proto je take nutne tyto rybky chovat ve vetsim akvariu.

Můj pár byl sice koupen z jednoho výtěru, ale kupodivu si k sobě po pár týdnech agresivity našli cestu a už víc jak rok se zdá, že si "padli do oka", vypadají zdravě, samička se často zdržuje v květináči, či pod umělým mostem z kamene a sameček se nedávno otíral bříškem o dno. jinak, co se velikosti akvaria týče, vím, že je malé, ale momentálně nechci investovat do velké nádrže i se všemi udělátky (filtry, topítka, osvětlení, atd...) jen kvůli jednomu výtěru... navíc mladé asi stejně neprodám, takže počítám s tím, že pokud jim bude nádrž malá, ty silnější z potěru přemůžou ty slabší a zůstane jich jen tolik kolik bude schopno přežít, jakmile odrostou do velikosti, kdy už jim nebude hrozit sežrání většími rybami rozdám je a část si nechám ve vedlejším akváriu, které je podobně velké.

Máte někdo tip jak stimulovat pár k vytření, voda je cca 4 dKH, teplota 28°C, přes noc 24°C. Krmení mražené patentky a vločkové. V akváriu je malý pěnový filtr. Pár se chová "sladěně". Díky za odpověď
PS: Nevím, zda nedělám něco špatně, či zda něco nemohu udělat líp?