Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Osvětlení akvária 50l

Dobrý den,
prosím Vás o radu, jaké osvětlení použít do 50 l akvária, vodní sloupec 30 cm. Chovám gubky a 2 sumečky, rostliny rodu Ceratopteris, Microsorum.
Momentálně používám trubici 1x SunGlo 15W T8. Předem děkuji za všechny rady a odpovědi.

existuje viacero možností, ale osobne odporúčam LED osvetlenie 6500K.

Netreba kupovať origo na akvaria, je to príliš drahé. Kúp si LED pásik, hlinikovú koľajničku a 12V adaptér.

Svetelne nadmieru vyhovujúce, malé náklady na prevádzku a hlavne je to bezpečné (12V).

Teraz nedávno som si robil jedno svetlo na 300 l akva, metrová dlžka LED osvetlenia + príslušenstvo ma vyšla na necelých 25 Eúr. Originál 80 cm LED svetlo stojí cez 90 Eúr...

Nejdříve bych asi zjistil na jaké úrovni pokročilosti v akvaristice uživatel je. Radit ihned 40W osvětlení na takovou litráž, je dle mého trošku zcestné. Nevíme, jestli zadavatel vůbec hnojí a jestli bublinkuje. Zadavateli doporučuju projít a přečíst si tuto stránku http://www.prirodni-akvarium.cz/index.php?id=meren i. Dozví se zde, že i na oko slabým osvětlením lze pěstovat náročnější roslinky, ono je důležité pro radost rostlinek dodávat i ony živiny. Jestli je zadavatel v tomto kroku, čímž myslím teorii zkušenější, omlouvám se :-) Dle mého by klidně stačila klasická zářivka o wattáži přibližně 18-24W (T8, T5 - 830, 840, ...) a pořádný reflektor :-)