Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nove akvarium se zavojnatkami

Dobry den, pro male deti jsem poridila akvarium, aby si zvykaly se o neco starat...20l bez filtrace a vzduchovani s umelou kvetinou, kaminky a dvemi zavojnatkami (mladymi). Vim, ze do budoucna nebude velikost akvaria pro ne dostacujici, ale prozatim to nechame takto.Mam par prosbicek nebo otazek. Rybicky jsou akcni, vecne hladove, plavou, jevi o vsechno zajem, ale casto vyplavou k hladine, jakoby se "nadechovat"...je to jejich prirozene chovani nebo problem s vodou? Hladove jsou prakticky porad, vim ze je chyba je prekrmovat, ale deti by jim nejradeji davali porad...hlidam je aby rybickam dali maximalne rano a vecer..je i to moc? Je treba jim pridavat i rostlinnou stravu? jak velke akvarium je pro dve dospele zavojnatky optimalni? Vim, ze jsou to "rybi prasatka"...kdyz mam dojem, ze maji vodu kalnou, menim i obden, je to zbytecne? Moc dekuji za rady a podnety a preji krasny den. Katka

...ja se radila v obchode s akvaristikou kde mi bylo receno, ze zavojnatky jsou nenarocne rybicky conepotrebuji vzduchovani ani filtraci a zpocatku si vystaci s malym akvarkem...pardon ze verim odbornikum...nebo "odbornikum"...proto jsem si psala o rady abych to napravila ne si nechat vynadat...tak kdyz nechcete poradit tak je odepisovani zbytecne. Dekuji

To nejsou odborníci, ale hlavně obchodníci, to by si měl člověk uvědomit, a raději si informace zjistit sám, na netu je toho fůra.
Rady tady padly, buď koupit velké akvárium nebo vrátit ryby a chovat něco jiného. Nebude to pro děti hezký pohled, až začnou rybky marodit.

Rada jim poridim vetsi akvarium s filtraci a vzduchovanim ale v principu me mrzi, ze se neda ani specializovanem obchodu verit...chapala bych, ze rady od obchodnich siti nebo supermarketu jsou neodborne a k nicemu, ale v obchode s akvaristikou...internet pouzivam docela dost, ale v tomhle jsem si chtela nechat poradir...a byla to chyba. Nejsem tyran zvirat, rybicky mam par dni a vsimam si ze neco neni v poradku, proto pisu do poradny...

Tá veľkosť akvária nie je postačujúca ani pre prítomnosť. Prečo ste nekúpili aspoň malý filter ? Personál predajne vás odhovoril, alebo ste si mysleli, že "netreba" ? Predpokladám, že závojnatky majú aspoň 4-5 cm (menšie sa predávajú zriedka). Pri častom kŕmení sa voda rýchlo znečistí a klesne obsah kyslíka. To sa zrejme už aj stalo, keď sa ryby často nadychujú pri hladine. Skúste závojnatky vrátiť a vymeniť za nejaké živé rastlinky. Pokiaľ sa vám ujmú a začnú rásť, potom pomýšľajte na ryby. Lepšie by ale bolo začať s väčším akváriom (od cca 50 l vyššie), s nenáročnými živorodkami (napr. platy), a toto malé akvárium by ste využívali na odchov poteru. Myslím, že deti sa potešia, ak sa budú rybky množiť. U nás doma, keď sme začínali s akváriom, bol prvý pôrod gupiek udalosť, že sme zavolali aj susedov, nech sa prídu pozrieť :-).

Děti chcete učit se o něco starat a sama to nezvládáte...zjistit si, co dané zvíře potřebuje, je krok číslo jedna, než si ho pořídíte...pak se vyhnete spoustě omylů a přešlapů. U těchto ryb je základ velké akvárium s dostatečnou filtrací. Ve 20 litrech bez filtrace vám závojnatky tak leda chcípnou a dorůst do většího ani nestihnou. Doporučuji si o jejich chovu něco přečíst. Objem ideálního akvária na závojnatky, by měl mít ještě o jednu nulu navíc.

Ale ja je byla nakoupit v pomerne velkem akvaristickem obchode, kde mi primo toto doporucili...utoky a poznamky jsou zbytecne...ja nemohu tusit, ze "odbornici" v obchode nejsou odborniky. Cekala bych rady v poradne..tak nic...dekuji vsem...

Nez poridim vetsi akvarko s filtraci, tak jim cast vody opravdu menim denne a jen laickym pozorovanim mi prijde ze to rybky "ocenuji" :-) Pred vymenou se nadechuji u hladiny a pusobi nervozne..po vymene si ryjou ve dne a plavou a zkoumaji...

no pokud pocitate ze budete mit vetsi akva s filtraci tak bych to ted tak neresila (ale ja jsem tady s lidma vecne v konfliktu takze budu mozna ukamenovana ;-) ) cili menila bych vodu dal a krmila bych je jen jednou denne. nase ryby jsou zvykle na veceni krmeni a kdyz odjedeme na vikend a nakrmime je v patek a pak v nedeli tak to taky prezijou...jsou ryby ktery proste zerou i kdyz uz nemuzou ani plavat takze se to musi trochu hlidat :-)

Dekuji za rady zkusenejsich...jen pro info...vetsi akvarko mam slibene do mesice od zname, tak zatim maji ve stavajicim nove filtraci se vzduchovanim a jestli se da usuzovat stav "rybi dusicky" :-) podle chovani...tak jsou takhle docasne nez povyrostou spokojene...staly se z nich akcni zvedave rybicky..co teprve ve velkem akvarku. ve 100 litrovem uz muzou mit tretiho partaka? :-)