Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přemnožená paví očka

Dobrý večer,

Pořád se mi množí v akváriu paví očka a já nevím co s tím mám dělat. Nemám to srdce nechat těhotnou rybu ve velkém akváriu, aby ty malé rybičky pak nesežraly. Už mám asi 80 "mláďat" /nevím jak to říct) a nevím co s nimi mám dělat, mám jen 120L akva.

niektorí rybári hovoria, že "najlepšou potravou pre rybu je ryba" :-)

skús sa na akvárium a živé organizmy dívať viac ekologicky: svet je vo svojej podstate nespravodlivý, rovnosť šancí v princípe neexistuje... organizmy robia nadprodukciu potomstva (t.j. produkujú viac jedincov, než je schopné prostredie uživiť/pojať), a tak sa v prírode kompenzujú straty spôsobené predátormi, nehodami a inými faktormi, dochádza k selekcii, čo je vlastne pre populáciu výhoda. Práve ryby majú tých predátorov spravidla hodne, a preto majú sklon k veľmi vysokej nadprodukcii potomstva.

Aké druhy rybiek máš v akváriu ? pokiaľ nie sú v akváriu naozaj zdatní predátori (napr. cichlidy), čo dokážu vychytať 100% mlade, a akvárium je osadené hustejšími porastmi rastlín, prežijú spravidla zdravé mláďatá, ktoré sa začlenia do spoločenstva. Navyše ostatné ryby budú mať pomerne kvalitné prilepšienie stravy. Choval som kedysi s gupkami a mečovkami rajovce, ktoré lovili čerstvú mlaď. Tie živorodky, čo prežili prvé 2-3 dni, už kľudne plávali medzi domácimi, a ani rajovce už takých "etablovaných" šťastlivcov neprenasledovali