Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nemoc (?) pavího oka

zdravím,

za celé dlouhé roky "rekreační" akvaristiky jsem se s tímto nesetkala a pátrání na akvafórech zatím neúspěšné, proto prosím případné nápady/návrhy/řešení.

Ryba cca pred 14 dny porodila a přibližně po týdnu se jí udělala "bublina" u zadku. Včera se však začalo i výrazně zvětšovat břicho. V průběhu dne bublina mizí a zase se objevuje. Po dnešní konzultaci v akvaristice by to možná mohl být neporozený plod a když to déle zkoumám, něco jako oko tam asi rozpoznat je. Pakliže by to tak bylo, lze jí nějak pomoci?

Případně je-li to nějaká nemoc, prosím o tip na léčivo.

Zatím zkouším kapat Esha Exit.

Předem díky za jakýkoliv nápad.

Jedna ryba nemá cenu léčit. Může jít jak o vrozenou záležitost, tak třeba o nějaký nádorový proces. Rybku šetrně utratit a hlídat, zda se to neobjevuje na dalším osazenstvu.
p.s.: Léčiva celkově nejsou do akva moc vhodná k hýření. U živorodek prioritně zvednout výrazně teplotu, krátkodobě lze i na 32°C, zasolit (pokud nejsou přítomny druhy na sůl citlivé - většinou ryby žijíci u dna - kruýřovci, pancíci) a SILNĚ VZDUCHOVAT. Výměna vody každý den, filtr je lepší dát dočasně běhat mimo akva.
Hodně štěstí v našem krásném koníčku!