Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem údržba akvária- odkalovač dna?

dobrý den,

dostala jsem akvárium s jednou bojovnicí- 20 litrů.
Má tam ohřívač a filtr. Nemám tam živé rostliny a asi ani neplánuji na spodku je nové dno, takže by tam rostlinky ani nerostli(???)
Mám si pořídit odkalovač dna? nebo jakým stylem se to dno čistí?
Voda se mi v akvárku vypařuje- stáhla jsem ji teplotu z 27 stupňu na 25 - je to v pořádku?
Chci ji tam dolít vodu- mám ji nechat nejprve odstát?
Zaleží na tom jak vysoko je filtr?

Děkuju, byl to dárek a já nikdy rybičky neměla a chtěla bych aby se jí dařilo :)

všetky otázky sa týkajú elementárnych vecí v akvaristike, prečítaj si nejaké knihy o akvaristikem dozvieš sa všeličo...

pre začiatok:
- akvárium treba prikryť (štandardne sklom), na štrbinu vetranie. Pri krytí dochádza k menšiemu výparu, bojovnica nevyskočí a zároveň teplý vlhký vzduch jej vyhovuje (pri odkrytom akváriu toho nedosiahneš, pokiaľ nie je celá miestnosť tropický vlhký skleník)
- existujú vodné rastliny, čo nemusia koreniť v substráte - napr. Ceratophyllum, Elodea sa vznášajú pod hladinou, Microsorium či Anubias stačí zaťažiť kameňom/keramikou/drevom
- filter by nemal vytvárať silný prúd, bojovnica má radšej kľudnú vodu
- plastovú hadičku na odkaľovanie kúpiš trebárs v záhradkárskych/kutilských potrebách, v obchodoch typu Hornbach/Baumax a pod., dajú sa zohnať v rôznych hrúbkach a dĺžkach a často sú lacnejšie než v akvaristike, odkaľovací zvon nie je nutný, hadička má mať priemer asi 6-10 mm (čím väčší, tým rýchlejšie tečie voda)