Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nové akvárium

Dobrý den, máme zhruba měsíc nové akvárium cca 45-50 l. Na dně máme drobné kamínky,zatím jednu živou rostlinku, vzduchovadlo, filtr, teplota 24 stupňů. Máme 5 neonek, 5 živorodek, 3 mečovky, 1 parmičku. Voda se nám během týdne zakalila hodně do zelena a ráno jsme našli 3 neonky mrtvé. Vodu jsme tedy vyměnili. Prosím o radu, co děláme špatně nebo zda mohou být tyto rybičky vůbec takto pohromadě. Děkuji všem za odpověď.

Tady na této stránce jsou dobré rady pro začínající a njen začínající akvaristy opravdu dobře si je prostudujte a dobře si pamatujte že nemá cenu nic uspěchat pak je to na škodu věci zacatky.htm
A zde je to co se týče té "zelené vody" http://www.rostlinna-akvaria.cz/uvod-k-problemum-s -rasami-42 nádrž není jak se říká "zaběhlá" a předpokládám,že jste tam rybky daly příliš brzo.Nádrž by měla být v provozu min 7 dní, aby se vše ustálilo a pak teprve je tam vhodné dát rybí osádku.A taky rostlin je tam málo na to kolik je tam rybek vznikají od nich dusíkaté odpadní látky a kdyby tam byly rostliny (tedy to správné množství jsou na to tabulky) tak by bylo vše v pořádku http://www.akvarijni.estranky.cz/clanky/kolik-rost lin-zasadit-do-novezalozeneho-akvaria_.html a nikdy nedávejte do nádrže vodu přímo z vodovodu která není odstátá do druhého dne (musí z ní vyprchat chlór).

Zákaly
Projevují se zeleným až hnědým zakalením vody. Způsobují je hlavně zelené řasy, sinice a nálevníci (hnědé či béžově-zelené zákaly). Nejčastěji se objevují v nově založených akváriích, ale pozor, neplést se zákalem vzniklým při napouštění a zvíření dna. =) Tento první zákal velmi často během 5-10 dnů sám zmizí, ale mnohdy může dlouho přetrvávat a stát se nepříjemným soupeřem. Časté výměny vody dočasně pomohou, ale po opětovném namnožení řasy se voda opět stane neprůhledná. Čerstvá voda obsahuje množství zárodků mikroorganismůa dostatek živin pro jejich rozvoj a tak zákalu spíše pomáhá. Zákaly tvořené řasou a sinicí jsou ja sně zelené. Známe je i z eutrofních vodních nádrží v přírodě, kde v pozdním létě vytváří vodní květ. Původce těchto dvou zákalů poznáme při jednoduchém pokusu. Planktonní sinice obsahují specializované buňky sloužící k nadnášení. Nabereme vodu a necháme na světlém místě odstát. Pokud zákal zůstane v celém vodním sloupci, jedná se o zelené řasy, pokud se bude hromadit u hladiny, je tvořen sinicemi.
Dočasné vyvarování se přímému slunečnímu oslunění a snížení intenzity umělého osvětlení situaci zlepší. Jako druhý krok je nutné snížit obsah živin ve vodním sloupci, hlavně dusíku a fosforu, přidáním plovoucích nebo rychle rostoucích rostlin. Hynoucí zákal mění svou barvu z zelené na hnědou. To proto, že umírající řasy požírají množící se nálevníci. Rozkládající se řasy a namnožení nálevníci spotřebovávají rozpuštěný kyslík a tak mohou být nebezpeční akvarijním rybám.