Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Štětičková řasa

Dobrý den, prosím o radu. Co funguje proti šedé "štětičkové řase"?. vím, že je neškodná, ale mám ji v akva úplně na všem a zjednodušeně řečeno, je to hnus. Máte s tím někdo zkušenosti? je nějaký tvoreček, který by ji zlikvidoval nebo alespoň eliminoval? případně nějaký přípravek? nebo máte jinou radu? mechanicky se odstranit nedá, leda bych vytahala všechny kameny i rostliny, které jsou tím porostlé. Předem díky za reakce.

Tak snad tady tenhle odkaz pomůže http://www.rostlinna-akvaria.cz/uvod-k-problemum-s -rasami-42
hledejte příčiny,než začnete řešit důsledky.Štětička se nevytvoří ze dne na den a obráceně, hned tak zase nezmizí.Máte v nádrži nadbytek živin a ty potřebujete odstranit,ruducha postupně vyhladoví a zmizí,tak jak přišla.Odsajte nečistoty ze dna pračkou písku (nepoškoďte přitom kořenový systém rostlin a nepřestávejte dokud voda z hadice nepoteče opticky čistá),následně vypusťte z nádrže maximální objem vody (ale tak ,aby se obyvatelé neplácali na suchu)a doplňte čerstvou vodou na plný stav,zapněte filtraci a topení,nastavte režim nádrže na hodnoty před štětičkou (CO2 a hnojení zakázáno!) a máte hotovo.V intervalu cca 10-14 dní si to párkrát zopakujte a bude vyhráno.Filtr perte nejdříve týden po výměně vody,v krizových situacích si odmáčknu z filtrační hmoty očkovací kulturu(musí to vypadat jak černá káva) na záběh nového filtru,nebojte se toho a nalejte to do první komory filtračního systému a do akva to sice plivne čmoudy,ale z mrtvé vody máte během krátké doby čistou vodu,která má barvu a tu správnou vůňi,když zakládám nové akva vždy si beru s sebou ! Po celou dobu zákroku odstraňujte organické zbytky z nádrže a omezte krmení.Dekorace které lze vyjmout,můžete dát na den do mrazáku,řasa zčervená a časem odpadne,odumřelou ruduchu odsávejte.Pořiďte si test na měření nitritu a nitrátu a až se dostanete na přijatelné hodnoty budete vědět o čem je řeč.V nádržích s biologickou rovnováhou se s nadbytečným množením řas prakticky nesetkáte (řasa je ve vodě všudepřítomná,dejte si destilku na slunce a a uvidíte co to udělá).Mechanické dokonalé odstraňování štětičky je nemožné.Na Savo zapomeňte,nemá to logiku.Chemické přípravky Algostop,Algazit a podobné poškodí citlivější rostliny a po rozpadnutí řasy stejně budete muset provést úkony které jsou v předchozím odstavci.Hlídejte si trvale hodnoty nitritů a nitrátů a máte po problému.
Různí řasožrouti jsou pomocníky,ale kalamitu i když způsobenou s dobrým úmyslem,za vás nevyřeší.