Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Akvarium bez okyslicovania

Dobry den, mam doma 20L akvarium s filtrom, ale bez okyslicovania. Chovam v nom uz rok jednu bojovnicu (samceka). Rada by som k nemu pridala dve tri rybky. Existuju okrem bojovnic aj ine rybky, ktore dychaju vzdusny kyslik?? Radila som sa s predavacmi v akvaristike, ale kazdy mi povedal nieco ine. Naposledy mi jeden povedal citujem :"Vsak vyskusajte take lacnejsie, ked vam zdochnu nebude to taka skoda!" Ale ja naozaj nemam zaujem o take skusanie, preto prosim o radu skusenych chovatelov. Vopred dakujem velmi pekne.

loading...

akvárium bez okysličovadla nie je určite "bez kyslíka". Ten preniká difúziou zo vzduchu skrz hladinu, takisto niečo vyrobia vodné rastliny. Klasické filtrovanie, pri ktorom je aspoň trochu čerená hladina, má podobný efekt ako "okysličovanie"... takže z tohto hladiska "no problem". Skôr ide o to, že 20 l akvárium je pomerne malé pre väčšinu rýb. Skúste napr. párik plát (Xiphophorus maculatus).

ano ano aj ja si myslim, ze je to malicke akvarium a citala som o pravidle 1cm ryby = 1L vody. Preto ratam len s 2 - 3 novymi rybami, nechcem ho zbytocne preplnit. Skusim teda tie platy, dakujem velmi pekne za radu a vas cas. S pozdravom Zuzana

Jo a ještě to pravidlo 1cm=1l vody je hrubě orientační. Podle tohohle pravidla bys mohla metrovou rybu narvat do 100l akvária. Musíš zapojit mozek a trochu popřemýšlet o tom jak je ryba v dospělosti velká a jaké má nároky na teritorium a taky jestli se v akváriu v dospělosti vůbec otočí.

presne tak... to pravidlo 1 l na 1 cm ryby sa dá aplikovať na ryby malé, cca do 5-6 cm. Objem (a "odpadová produktivita") ryby samozrejme rastie s 3-ťou mocninou a nedá sa uvažovať v zmysle "do 20 l akvária môžem dať 10 dvojcentimetrových mikrorasboriek alebo 2 desaťcentimetrové karasy", keď trebárs jediný taký karas produkuje nepomerne viac odpadu (výkaly, moč, CO2) než húf 10 rasboriek