Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přemnožená paví očka

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Máme asi dva měsíce nové (naše první) akvárium 54 l. Daří se nám až moc dobře a máme tam teď s dospělými rybami asi 20-30 mladých pavích oček dvou generací (+5 dospělých p. ok), asi 8měsíčních rybek a kolem 20 mrňat, kterým není ještě ani týden. A to se do 54 litrového akva vejít nemůže. Ryby by neměly být nějak zdegenerované, vezmou mi to ve zveráku? Jak jste případně řešili přemnožení vy? (Nikdo z příbuzenstva a přátel to nechce).:-D:-/

pomohol by snáď nejaký menší predátor, napr. bojovnica, rajovec,...

A vyčistí to kompletně... ;-)
Já bych tomu nechal volný průběh, ona si už příroda poradí. Nikdy nedojde k takovému přemnožení, aby se ryby už do akvárka nevešly - podle velikosti nádrže se každá populace časem sama zredukuje, a ustálí se na přijatelném množství ryb. Mimochodem, žádný zverimex si nevezme 10 - 15 pavích oček (pokud to nejsou vyloženě atraktivní výstavní kusy), a navíc prcků, které ještě nemají tržní velikost. Anebo si je možná ze soucitu vezmou; ovšem zadarmo, případně za symbolického bůra.

Kedysi som choval v cca 70 l akváriu párik rajovcov spolu s mečovkami, gupkami,... Dospelé ryby boli zvyknuté dávať pozor na rajovce, a tie zase nevyvíjali aktivitu na lov dospelých kusov či odrastených mláďat. Čerstvo narodené mláďatá prechádzali akýmsi sitom - čo prežilo prvých pár dní, sa už etablovalo v spoločenstve a kŕmilo sa spolu s dospelými.
Poznám akvaristiky, kde personál nemá problém zobrať aj prebytky chovu bežných akvaristov - často dajú také ryby na skrm korytnačkám, axolotlom, do rastlinných akvárií a pod.