Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zarostlé akvárium - nutnost výměny vody a odkalování?

Ahoj, mám asi půroku zaběhlé akva, dno komplet zarostlé, prostor je také dosti zarostlý, vallisnerka, h. pspma, echáče, saggitarka.... Má asi 90litrů, je v něm dost ryb, 2 skaláry, 20neonek, 2 č. perletoví a 3 pancící a několik menších ancíků. PLus nějací okružáci. Filtrace čerpadlo + biomolitan asi 1,2 litru.Slepá hladina se netvoří. Dřív sem vodu měnil (+trosku odkalování) 1/4 ob týden, pak ob dva týdny a ted uz jsem to delsi dobu (pár týdnů) neprovedl ale příjde mi, že to celý ekosystém v cajku dává. Je vůbec NUTNÉ potom odkalovat a měnit část vody v takovém akváriu? Díky moc

Odkalování není až tak nutné pokud je hodně rostlin, ale občas by se odkalit mělo. Výměna vody je potřeba vždy. Pokud nemáš vnější filtr který je předimenzovaný a vodu zvládne udržet biologicky čistou dlouho(třeba měsíc). Na skaláry je to hodně malé, pro pár se doporučuje akva 150l a výška vodního sloupce 50cm, a skaláry jsou hejnové ryby takže i tak potřebují podstatně větší akva. Pancéřníčci jsou hejnové ryby. A ne 3 nejsou hejno, hejno je 8kusů minimálně. Vodu by jsi měl měnit třeba 1x za 14dní, pokud nijak nezapáchá ani se opticky nekazí.