Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Akva osvětlení-led pasky- rust rostlin.

Dobrý den.
Potřeboval bych poradit ohledně mého osvětlení.
Akva mám založené asi rok a po celý čas mám problém s růstem rostlin. pro začátek.
Akva 54L.
Osvětlení : 2x LED pásek, 2835 Extra Svítivost, bílá studená, 60 LED/m, 6000°K.
Doba svitu ( 12h/den)
Filtr: Atman AT-200
rostlinky:
bacopa amplexicaulis
hygrophila siamensis
Pogostemon helferi (pačule Helferova)
A ted k problému.
Rostlinky už od založení akva se podle mého tahali za světlem a nizké rostlinky rostli strašně blbě spíš ubec ačkoliv se mi nezdá že by to osvětlení bylo nějak slabé... Svítí krásně až na dno celkové tá záře je dost intenzivní a slabé světlo vypadá jinak... Je možné že je problém ve světelném spektru ? Že ta studenná bílá prostě není ono a chtělo by to přidat ještě neco ? Ze zoufalství zkouším i tekuté co2 ( uhlí. ). používám ho tyden a rozdíl asi žádný.
Po celý čas fungování akva sem prošel několika problémy od řas přes šneky a všechno tak nám pomale řeším. Na šneky mám mřenku nadhernou na řasu zase jiný šneky :D Objevily se mi i sinice v celkem slušné míře ale řek bych že uz jejich množení už se zastavilo a pomalu je odbourávám prič.

s dobou svitu sem experimentoval. Kvuli řasám sem v jednu chvíli svítil jen 6h/d a ted zpátky zase 12h/den.
s menší dobou svitu se rozstlinky tolik netáhli ale rostli o poznání pomaleji.
Pogostemon helferi z mích rostlinek rost nejvím při 12h/denně možná až moc měl sem ho uprostřed akva a musel sem ho pak stříhat aby nebyl po celym akva :D ale i tak šel dost nahoru že odspodu šli videt jen trs stonku a bylo to nehezký.
V jednu chvílí sem si myslel že osvětlení mám praveze moc silné proto taky to uhlí abych doplnil nejak to co2 ale nevim no...
akvaristika me baví strašně baví ale tohle mě strašně odrazuje a zas kupovat novou zářivku popř. delat i novej kryt to sou zas další peníze, kterých nemam ted zrovna dost...
budu rád za každou reakci a nejakou pomoc čím by to mohlo být.
Aji kdyby byl někdo zkušený a ochotný ze znojma se mi na to mrknout tak by to bylo uplně super.
Foto.
Takhle akva vypadalo na začatku:

http://rybicky.net/nadrze/22772#a_na_fotky

Tahkle asi v ten nejlepší moment kdy rostlinek bylo nejvíc. Pak ale začli řašy a já střihal,stříhal,vyhazoval, přesazoval a zkončilo to jako na dalšim obrazku.

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t34.0-12/11185699_373532059500280_962981323_n.jpg?oh=3c6b51c97edd549114630cf3ad7d8f98&oe=562079C6
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xft1/v/t34.0-12/12167759_430907400429412_1057097695_n.jpg?oh=f3080be6050168a70e2a423d9f60e3de&oe=56215131
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtf1/v/t34.0-12/12166004_430907463762739_629448609_n.jpg?oh=4133b6ad8acd94fcdeb86c4d8bc54b4b&oe=56214F27

listy rostlinek sou tenké slabé a ztratily zelenou barvu sou takové vybledlé.
Cistil sem každý týden ( odkalování ) filtr cištěn asi po 3 měsících.
v akvaristice mi poradily že čistím až moc že bych měl když už tak jen měnit vodu tak sem ted asi 2-3 tydny neodkaloval a vše se tak nák drzí na tom samém akorád ty sinice opadly...
No sem z toho nešťastnej ale snad mi poradíte co by mi mohlo pomoct.

Dle mýho je to na 99% tím světlem, rostliny k růstu potřebují široký spektrum - od studený bílý až po UV. Když se podíváte na akvaristický zářivky zjistíte, že je to takový mix všech možných světelných vlastností, zatímco pásky kterýma svítíte jsou čistě pro dekorativní užití a mají jen jednu teplotu světla. Doporučuji buď výměnu světla nebo přikoupit alespoň pásek s teple žlutou.

Akvaristické zářivky jsou past na důvěřivé blbce. Rostliny potřebují široké spektrum světla, což plně poskytuje běžná širokospektrální zářivka za pár korun z elektry. UV do akvária nemá smysl, sklo zářivky UV blokuje z 99,9% a voda v prvních několika cm taky. LED pásky nad akvárko jsou na prd, krátká životnost (sotva rok) a podané spektrum barev taky úplně k ho*nu.