listy mandlovníku mořského - jak dlouho ponechat v nádrži
Zdravím, použila jsem do některých nádrží sušené listy mandlovníku mořského ( Terminalia cattapa) pro úpravu vody. Dotaz zní, jak dlouho je mohu v nádrži ponechat? Dokud nezetlí a nerozpadnou se? A dále, jak dlouho asi přetrvává jejich účinnost v nádrži?
Děkuji.
Zdroj: macenauer.eu
Čím déle jsou listy mandlovníku umístěné v nádrži, tím lákavějšími se stávají pro krevety, šneky a
trpasličí raky – listy se totiž začnou částečně rozkládat a pro obyvatele akvária je tak získávání
potravy bohaté na vlákninu podstatně snazší. Za nějaký čas zbude z listu pouze “kostra“. Do té doby
ovšem poslouží list živočichům i jako úkryt.
Takže bych je sama nechala dokud se nerozpadnou, zřejmě to nebude nic škodlivého.
A jak dlouho jsou účinné netuším, myslím, že měsíc by to vydržet mohli ale to jen tak střílím od oka, na netu nemůžu nic najít. Taky určitě bude záležet na tom jak často měníš vodu, protože tím ten výluh ubývá.
Snad aspoň trošíčku jsem poradila, snad tu bude někdo chytřejší
díky za reakci. U těch bezobratlých mi je jasné, že ti je postupně časem sežerou. Ale já je dala k vodním hadům, mám druhy citlivé na kožní infekce a tady co bydlím zrovna docela blbou vodovodní vodu, tak ji musím upravovat. Dříve jsem používala buk (a rašelinu), ale ty mandlovníkové listy bych řekla fungují lépe. Min. teda pokud tam jsou čerstvě dané. Jen jsem také nikde nenašla, jak dlouho "fungují" a pokud v té nádrží není něco, co je bude žrát, tak jak moc vadí, když tam ty listy budou tlít. A vodu právě měním docela často, cca 1x týdně komplet, protože ti hadi dost sviní a filtraci tam mít nemohu, ruší je to.
auri co máš za druhy vodní hadů?
tohle se týká konkrétně Acrochordus granulatus, získala jsem pár nových minulý Hamm a byli fakt šíleně plesniví. Ty co mám už delší dobu jsou v pohodě, u nich jsem používala ty bukové listy s rašelinou a OK, ale na tyhle nové byl ten buk slabý. Ale ty mandlovníkové listy zdá se celkem zabírají. JInak mám ještě A.javanicus, Homalopsisky a Enhydrisky. Ale ty na kožní problémy tak netrpí jako ti granuláti.
ty máš Enhydris chinensis?
ne, plumbei a bocourťačky
a jak jsou na tom s chovem? jsou hodně nároční? a jsou těžcí sehnat?myslím ty plumbei
Náročné moc nejsou, k chovu stačí akvárko s kusem vlepené souše asi jako pro vodní želvy. Vlastně v podstatě uplně stejné zařízení jako pro ty vodní želvy. Sehnat se občas dají, vozívají je někdy importéři co vozí Indonésii. Ale ne nějak pravidelně, chce to hlídat nebo se s nimi domluvit.
V sobotu prodával jeden Madar granuláty a javanicuse na Živé exotice v Holešovicích.
Jo, to byl Čáryfuk a prodával tam Acrochordy, co 2 dny předtím přivezl Zoopet.
"Čáryfuk"to sedí .