Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Čištění filtru - zapeklitá situace

Zdravým všechny akvaristy,
jsem čerstvý, začínající chovatel rybiček a narazil jsem na problém. Na spoustě internetových stránkách o akvaristice se dočtete mnoho věcí o údržbě akvária. Konkrétně o filtru se uvádí, že by se neměl, za žádnou cenu, čistit současně s výměnou vody případně při odkalování dna. Zároveň by se měl filtr čistit v akvarijní vodě a nikoli ve vodě chlorované. Vidíte, jak si to protiřečí? Abych filtr mohl umýt v akvarijní vodě, musím tu vodu nejprve z akvária odčerpat, ale v té chvíli už se dopouštím výměny vody v akváriu, protože vodu, kterou jsem odčerpal na vymytí filtru, musím zpět do akvária opět načerpat, jinak by ji bylo v akváriu málo. Jenže tyto dva úkony, čištění filtru a výměna vody, se nesmějí, jak jsem už psal, dělat ve stejnou dobu. Poraďte, jak z tohoto zapeklitého labyrintu vyváznu.

Děkuji.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Neviem, prečo by sa filtračná hmota nemala prať pri čiastočnej výmene vody (?). Ja to tak robím prav…
perenquen 19.04.2016 16:08
perenquen
Důvod je takový, že když děláš tyto dva úkony (výměna vody a čištění filtru) najednou, tak tím zničí…
Norin 19.04.2016 20:06
Norin
ono se to moc hrotí a dělá se z toho zbytečně věda, i z toho vyprání v akvarijní vodě... já vždycky…
Aurifer 23.04.2016 17:05
Aurifer
navíc pokud teda lidé mají vlastní studnu s nechlorovanou vodou, tak na praní filtru ani nemusí použ…
RITCHI 23.04.2016 23:03
RITCHI
Mimochodem, studniční voda bývá často velmi tvrdá, takže ne vždy se hodí pro všechny ryby...viz. tře… poslední
Aurifer 07.05.2016 02:09
Aurifer

Neviem, prečo by sa filtračná hmota nemala prať pri čiastočnej výmene vody (?). Ja to tak robím pravidelne a nepozorujem, že by sa s akváriom dialo niečo zlé.
Štandardne vypustím asi 1/3 objemu akvária, v odobratej vode vyperiem "molitan", vrátim ho do akvária (znovu zapnem filtráciu) a dolejem akvárium novou vodou...

Důvod je takový, že když děláš tyto dva úkony (výměna vody a čištění filtru) najednou, tak tím zničíš většinu nitričních bakterií, které se pak musejí opět zdlouhavě namnožit, aby filtr správně fungoval a v akváriu vládla rovnováha. Proto je lepší dělat to odděleně.

ono se to moc hrotí a dělá se z toho zbytečně věda, i z toho vyprání v akvarijní vodě... já vždycky filtr čistila současně s výměnou vody (případně odkalováním) a prd se stalo... navíc pokud teda lidé mají vlastní studnu s nechlorovanou vodou, tak na praní filtru ani nemusí použít tu akvarijní.

navíc pokud teda lidé mají vlastní studnu s nechlorovanou vodou, tak na praní filtru ani nemusí použít tu akvarijní.

Mimochodem, studniční voda bývá často velmi tvrdá, takže ne vždy se hodí pro všechny ryby...viz. třeba amazonské tetry, které preferují spíš vodu měkkou a slabě kyselou. Naopak, vhodná je třeba pro mbuny z Malawi. Svědomitý akvarista (pokud chce používat studniční vodu) by si měl v každém případě nechat udělat rozbor ;-)

Mimochodem, studniční voda bývá často velmi tvrdá, takže ne vždy se hodí pro všechny ryby...viz. třeba amazonské tetry, které preferují spíš vodu měkkou a slabě kyselou. Naopak, vhodná je třeba pro mbuny z Malawi. Svědomitý akvarista (pokud chce používat studniční vodu) by si měl v každém případě nechat udělat rozbor

Jo to se pořád tvrdí jako dogma, ale v reálu záleží na tom kde bydlíš (tedy na tom, co tam je za podloží a mateční horninu). Já bydlela na Jizerkách a studniční vodu jsme měli měkkou kyselou, ostatně většina Jablonecka. Amazonské ryby tam šly výborně. V současnosti bydlím na Kladensku a z vodovodní vody co tu teče z kohoutku by se dal těžit vápenec. Jak je na tom akvarista s místní vodou by si měl přeměřit tak jako tak, protože od toho se pak odvíjí co může nebo nemůže úspěšně chovat/odchovávat. Ale to je odbočení od tématu. Protože ono se tvrdí takových dogmat, které v reálu nejsou až tak úplně pravda a často nejsou vůbec podstatné. Filtrační náplň se nemusí prát ve vodě z akvária, pokud se vypere v odstáté a přimeřeně teplé (aby v tom nebyl chlór a velký rozdíl teplot, který by vyhubil bakterie), tak se vůbec nic nestane. A pokud má čék vlastní nechlorovanou vodu a citlivou ruku na přibližnou teplotu, tak může vyprat rovnou ve vodě z kohoutku a na činnost filtru to nebude mít žádný vliv.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru